Formasyonu olan memura öğretmenlik imkanı

İhraçlarla oluşan öğretmen açığını kapatmak için, temmuz 2014 sonrasında diğer kurumlara atanan memurlardan 'naklen' atama yoluyla öğretmen alımı yapacak. İlk görev yerlerini valiler belirleyecek

Formasyonu olan memura öğretmenlik imkanıOlağanüstü Hal Kapsamı'nda önceki gün yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname'de 2 bin 219 öğretmen ihraç edildi. Daha önceki KHK'larla ihraç edilen öğretmen sayısı ile birlikte ihraç edilen öğretmenlerin sayısı 30 bin 382 oldu. Milli Eğitim Bakanlığı'nın oluşan öğretmen açığını doldurmak için yeni ve farklı yöntemi de devreye soktuğu öğrenildi. Bakanlık 3753 sayılı Terörle Mücadele Yasası'nın geçici 15. maddesini dayanak göstererek kurumlar arası naklen atama yoluyla öğretmen alımı yapacağı ortaya çıktı.

Görev yerlerini Valilikler belirleyecek

Bakanlık, başvuran adaylar içinden 2014 sonrası memuriyete atanan ve asaleti tastik olan memurlardan formasyonu olanları illerdeki durumu değerlendirerek boş olan kadrolara atayacak. Adaylar 2 Kasım'a kadar başvurabilecek. Adaylar başvurularını valiliklere yapacak. Adayların başvuruları ön başvuru olarak kabul edilecek ve gerekli kriterleri taşıyanlar sınavsız olarak boş olan kadrolara yerleştirilecek.

Aday olan memurlar Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmi web sitesinde yer alan linkten başvurularını yapabilecek. Başvuru formunun çıktısını alan memurlar istenilen belgelerle birlikte il milli eğitim müdürlüklerine onaylatacak. Şartları taşıyan memurların öğretmen olarak atanması halinde öğretmenlik mesleğini yapıp yapamayacaklarına dair sağlık kurulu raporu da istenilecek. Memurlardan atanması yapılanlardan çalıştığı kurumundan muvaffakatname alması istenilecek. Atamalar bakanlığın ihtiyaca öncelikli olan illere göre adayların tercihleri ve hizmet süresi üstünlüğüne göre il milli eğitim emrine yapılacak. Öğretmenlerin görev yerlerini ise valilikler belirleyecek.

Aranan şartlar

Başvuruda bulunan adaylarda 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 48. maddesinde yer alan genel şartların yanı sıra şu şartlar aranıyor:

- Herhangi bir kamu kuruluşuna Temmuz 2014 ve daha sonraki bir tarihte atanmış ve halen görev yapıyor olmak.

- Başvurunun son günü başvuran kişinin devlet memurluğundaki adaylığının kaldırılmış olması gerekiyor.

- Lisans mezuniyeti, Talim ve Terbiye Kurulunun öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin kararlara uygun olacak.

- Ortaöğretim Alan Öğretmenliği ve Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon Programı sertifikasına sahip olmak.

- Yurt dışında eğitim alanların ya da pedagojik formasyon sertifikasını yabancı kuruluşlardan alanların denkliklerinin olması.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ummahan - 1 ay önce
Meb bütün memur öğretmenleri bünyesine almalıdır. 2012 de ellerinden alınan kurumlar arası geçiş hakkkarını iade etmeli. 2014 yılını kriter koymayalım ve tüm memur öğretmenleri hizmet yılına göre almalı
Avatar
Melek - 1 ay önce
Benm formasyonum var ancak 2010 atamasıyım. Biraz daha geniş tutamazlar mi tarihi
Avatar
perihan - 1 ay önce
bu alımların genişletilmesini bekliyoruz
Avatar
MERİ - 1 ay önce
TEMMUZ 2014 NEDİR YA DAHA ÖNCESİNİ DE KAPSAMALI
Avatar
gülelitay - 1 ay önce
bu formulü bulan kim ya çocuğu yada akrabası na göre bunu yapacak olmalı siz binlerce Eğitim fakültesi mezunu öğretmenlerle alaymı ediyorsunuz yada bu gençlerin sabrınımı sınıyorsunuz kapatın kardeşim eğitim fakültelerini atayın eş dost akrabayı side rahat ederek eğitimin içine edin
Avatar
Insan - 1 ay önce
Insanlara ehliyetsiz tir kullan demek gibi birsey
..nedeninin ise tanidik tunuduk yerlestirmek oldugunu dusunenlwe cogunlukta
Avatar
aylin - 1 ay önce
Acaba bu sure uzarmi
Avatar
Ali - 1 ay önce
Atanan memurdan neden şuan çalıştığı kurumdan muvafakat istiyorlar ? Madem olağanüstü hal.ihtiyaç var. Başvuran herkesin geçişini yapsınlar.bu bürokrasi neden ? Muvafakat almak o kadar kolay mı ? Hangi kurum personelini vermek ister ? El etek mi öpsün personel muvafakat için...bu stres nye ? Bu gereksiz uygulamalar neden ? Yok sağlık kurul raporu, yok muvafakat ? Adam zaten memur, çalışabiliyo...işi yokuşa sürmek neden