'İhraç edilen memur hain değilse sahip çıkacağız'

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Bizim 'ne kadar çok insan atmışız, ne güzel' diye sevinecek bir tarzımız olamaz. Bu insanlar da bizim insanımız. Hain değilse ona sahip çıkacağız. Hain ise ondan sonra o cezasını çekecek." diye konuştu.

'İhraç edilen memur hain değilse sahip çıkacağız'Müezzinoğlu, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, gazetecilere çalışma hayatıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu ve gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, bir soru üzerine, 66 aylığa

kadar çocuğunun yanında yarım zamanlı olarak ebeveynden birinin bulunmasının

temel ilke olduğunu ve bununla ilgili yönetmeliği de önümüzdeki günlerde yayımlayacak

bir süreçte olduklarını söyledi.

İstenilenin çocuğun yanında annesi ve babasının bulunması olduğunu ifade eden Müezzinoğlu, bu konuda detaylarda eksik yapmamak için çaba gösterdiklerini, yönetmelikteki çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu bildirdi.

Kamuda görevden uzaklaştırmalara ilişkin bir soru üzerine Müezzinoğlu, bakanlıklarında FETÖ soruşturmaları kapsamında 785 personelin ihraç edildiğini ve 319 personel hakkında soruşturma sürecinin sürdüğünü, 383 çalışanın ise göreve iade edildiğini bildirdi.

- "PKK ile ilgili çalışmamız var"

Bakanlıklarında terör örgütü PKK (Bölücü Terör Örgütü)'ya ilişkin çalışmalarda yapıldığını dile getiren Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

"PKK terör örgütüyle ilgili çalışmalarımız var ve onu da önümüzdeki bir hafta içerisinde sonuçlandırmaya çalışıyoruz. İnşallah o anlamda da kamu görevlisinin millete ve devlete hizmet dışında ikinci bir adresi var o ikinci adresi seçmeli. Bir devlet memuru kamuda milletin parasıyla görev almış ve milletin hizmeti için orada görev alan kim varsa onun tek bir adresi vardır hizmet anlamında, sorumluluğu millettir, devlettir ve ülkedir. O ikinci bir adres benimsediyse bu birinci adresini ya terk edecek veya bu birinci adresten biz onları çıkartacağız. Bu ülkeye, bu millete ihanet etmeye kimsenin hakkı yok. Milletin imkanlarıyla millete veya devlete ihanet etmeye kimsenin hakkı yok."

"Kamuda görevden almalarda Eğitim-Sen ağırlıklı sendikaya yönelik yapıldığı

yönünde iddialar oldu. Sizdeki tespitlerde böyle bir durum var mıdır?" şeklindeki

bir soruya ilişkin Müezzinoğlu, sendikaların feveran etmesini doğru bulmadığını

belirtti.

Sendikaların görevlerinin, üyelerinin memuriyetteki görevlerini yapıp yapmamak olduğunun altını çizen Müezzinoğlu, "Düşünün ki devletin imkanlarını PKK terör örgütüne kanalize ediyor veya devletin kadrosunda ama Twitter hesabına bakıyorsun PKK'nın mücadelesini destekliyor. Ülkenin bölünmesini veya farklı bölgelerde farklı yapıların kurulmasını destekliyor. Şimdi bunu herhangi bir sendikamız normal karşılıyorsa, esasında sendikamızın da yaptığı bir sendika görevinin ötesinde bir farklı alandır, buna hakkı yok. Bu anlamdaki sendikaların duruşuna da hak vermeyiz, doğru da bulmayız." değerlendirmesinde bulundu.

Müezzinoğlu, farklı bir devlet, farklı bir yapının savunuculuğunu yapan sivil toplum örgütünü Türkiye'nin meşru ve yasal sivil toplum örgütü olarak görmenin mümkün olmadığını söyledi.

Sendikalarla ilgili bir yaptırım uygulanıp uygulanmayacağı sorulması üzerine Mehmet Müezzinoğlu, sendikaların bir terör örgütü üyesinin hak ve hukukunu korumak için mücadele etmesini doğru bulmadığını anlattı.

Kamudaki görevden uzaklaştırılanların itirazlarda bulunarak, mağdur olduklarını belirtip geri dönmek istediklerinin hatırlatılması üzerine Müezzinoğlu, "Mağdur olabileceğini düşündüğümüz bir kitlenin var olduğunu kabul etmek lazım. Olabileceğini de kabul etmek lazım." ifadesini kullandı.

- "'Ayağımı kaybettim' diye ağlayan bir gazi görmedim"

15 Temmuz akşamının 16 Temmuz sabahına geldiğimizde karanlık geceden aydınlık bir sabaha güllük, gülistanlık içerisinde geçilmediğine dikkati çeken Müezzinoğlu, çok sayıda sivil vatandaşın da bulunduğu şehitler verildiğini ve 2 bin 100 kişinin gazi olduğunu hatırlattı.

Söz konusu gazilerin kaç yıl engelli yaşayacağını bilmediklerini anlatan Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

"Mağdur kelimesini konuşacağımız kitle bunlar. Bu mağdurları ve ülkeyi

mağdur etmek isteyen o yapıyı unutacağız, bu anlamda bu yanlışlığı yapan yapının

tasfiyesi için hızlı ve acil verilmesi gereken kararlar için de mağduriyetleri

onun üzerine taşırsak onlara haksızlık etmiş sayılırız. Ben şehit ve gazi ailelerine

gittim. Hiçbirinde 'Ben mağdurum' diye bir ağlama görmedim. 'Evladımı, eşimi,

babamı kaybettim onun için mağdurum' diye ağlayan, 'ben ayağımı, uzvumu kaybettim'

diye ağlayan bir gazi görmedim. O zaman mesele vatansa, mesele bu ülkenin geleceğiyse,

istikrarıysa, demokrasisiyse, kaderiyse böyle bir kararda da bazı mağduriyetler

olabilir, olmaması için bizden her türlü talebi yapmalılar, bizim de bu anlamda

kararlılığımız var."

- "Hain değilse ona sahip çıkacağız"

Bakanlıklarında 383 kişinin göreve iade edildiğini hatırlatan Müezzinoğlu, "Mağdurum diyene ne halin varsa gör." şeklinde bir anlayışın olmadığının altını çizdi.

Müezzinoğlu, "Kim mağdurum diyorsa benim başımın üstünde yeri var. Hemen inceleriz

tekrar, o verileri, bunun içinde 'By Lock' mu vardır, himmet paralarının

aklanması mı vardır, bunların hiçbirisi yok da biz dolaylı olarak herhangi bir

dernekle ilgili falan bir kanaatle karar verdiysek, o kanaati bir daha değerlendiririz,

'Kusura bakma, vatan için, millet için, bu fedakarlığına da teşekkür ederiz'

deriz, dün neyse görevine iade ederiz. Yaptığımızda da bu anlamda görünüyor

rakamlar. Önümüzdeki iki ayın en önemli çalışması da bu olacak. Bizim

'ne kadar çok insan atmışız, ne güzel' diye sevinecek bir tarzımız olamaz. Bu

insanlar da bizim insanımız. Hain değilse ona sahip çıkacağız. Hain ise ondan

sonra o cezasını çekecek." diye konuştu.

Bakan Müezzinoğlu, basın toplantısının ardından basın mensuplarına kestane şekeri ikram etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Selçuk - 3 ay önce
Sayın bakanın sözü doğrudur ama icraat yok. Rica üzerine yazildigim ve çıktığım sendika üyeliği nedeni ile ihraç edildim. Bu kadar ağır bir ceza verilmemeli. İnsanlar mağdur durumdan kurtarilmalidir.
Avatar
madur - 3 ay önce
inşAllah sayın bakanım bize 2 aydan sonra umut oldunuz.bizim de istediğimiz bu zaten .deyin ki"durun ,bekleyin biz suçluları bi ayıralım kalanları yok sendikaymış yok bankaymış vs. gibi yasal olan işlemlerden dolayı sorumlu tutmayacağız"bu kadar ,bunca insan umutla bekler zaten suçu olmadığını bilenlerin içleri de rahat olacaktır.tabiki böyle zamanlarda bu fedakarlığı yapmak boynumuzun borcudur yeter ki içimiz rahat olsun ve bize medyada,orda burda terörist yaftası vurulmasın.tek istediğimiz bu.unutmayın memuriyetimize tekrar iade edebilirsiniz ama yaralanan onur ve şerefimizi ayrıca darmadağınık olan piskolojimizi bir daha düzeltemeye bilirsiniz.lütfen biraz açıklamalarımıza özen gösterelim tüm hükümet üyeleri ve medya organları.
Misafir Avatar
Teknik - 3 ay önce
Nasıl yani ben anlamadım iki ay içerisinde sendika üyelerine tekrar öı bakacaklar
Avatar
Khk magduru - 3 ay önce
Aktif sen üyeleri mağdur inceleme istiyoruz gorevimize geri dönmek istiyoruz
Avatar
Sorun tanıyanlara hainmiyiz... - 3 ay önce
Yaa yetmez mi Allah aşkına bizlerin yaşadıkları, FETÖ denen şer şebekesi bu kadar gizli, uyuyan hücre, omurgasız iyi tamam peki bizim gibi sendikaya apaçık giren her şeyi bilinen insanlar Nasıl Feto olur, Devleti yanıltmış bunlar ... Yani bilemedim ki ölmemiz mi isteniyo, taşlanalım mı, sorun bakalım darbeci gavatlara birimizin adını verecek mi, bir makama gelecekmiydik Allah korusun.. Biz hasta olan çocuğumuz için sevk alıp bakarsak, gitmediğimiz sınıftaki otuz çocuğa yazık olur derken şu durumumuza bakın yaaa... Hiç mi vicdan sahibi, adalet sevdalısı yok sesimizi duyan... Üç çocuğum var ne edelim, nerde Müslümanlık Türklük hadi geçtim nerde insanlık.. Suriyelilere imrendim bu gün, Valilikten adamlar güle oynaya çıkıyo, bizim yüzümüze bakan yok, Sayın büyüklerimiz ve sesimizi duyanlar, bizim bunların amacıyla, emeliyle, gerçek yüzüyle bi alakamız yok vAllahi billahi yaaa Etmeyin canımız burnumuzda... İnsanlardan saklanır olduk yaa Madem Feto cu öğretmen bunlara çalışıyormuş sorun bizleri öğrenciye, Veli'ye, okula hangi zararlı çalışmayı yapıp, hangi öğrenciyi bunları kollarına atmışız Allah Rıza'sı için yaa Yapan varsa da bunları herkes bilir söyler zaten, versin onlarda hesabını kardeşim...Etmeyin bizimde anamız babamız çocuğumuz çevremiz var el insaf....
Avatar
Ben değilim - 3 ay önce
Sn Bakanım ben hain değilim bir çok arkadasım gibi sendikaya üye olmuş fakat istifada ermiştim geçen yıl...
Sahip çıkın artık dayanamıyoruz..
Avatar
Gariban - 3 ay önce
Allah sizin gibi yöneticilerin sayısını arttırsın...Bir bankaya para yaptırmanın böyle bir sonucu olacağını bilsek yatırırmıydık...Büyüklere affetmek düşer...
Avatar
Vicdanlilar - 3 ay önce
Evet sayın bakan sendika,banka dernek,okul bunlar suç değil,adam byloc kullanmış niye kullanıyorsun kime hizmet ediyorsun.suclulari bulup cezalandırın.ama sucsuz mağdurlarıda mesai arkadaşlarına,ö öğrenci velilerine sorup GOREVİNE cevirin
Avatar
nadir.p - 3 ay önce
hukuk guguk gukuk...asya bankda 5 kruş parası var ama 5 yıl önce hesap açmış ..at,,şu sendikaya şu dernege dolaylı üye yapılmış,at, benim tanıdığım müezzinoğlu en ufak bir mağduriyeti bile inceletip haksızlık yapmaz çünkü müezzin oğlu adam gibi adamdır.. bir konuda e-mail göndermiştim kendisi istanbul il başkanıyken, telim çaldı ..dediki ben müezzin oğlu bir sorununuz varmış fervi davranmayın sabredin yasa çıkacak ve mağduriyetiniz giderilecek dedi ve öğlede oldu...Allah kendisinden razı olsun ve şu an en iyi makamlara geldi çünkü dürüst bir insan..
Misafir Avatar
xyz - 3 ay önce
Cok iyimsersin. Allahtan korksalardi nu gun biz isimizin basindaydik.ahirette iki elim yakalarindan ayrilmayacak hakkimi helal etmeyecegim.cehennemviyiki var