ÖĞRETMEN DEĞERLENDİRME SİSTEMİ DURDURULMALIDIR

ÖĞRETMEN DEĞERLENDİRME SİSTEMİ DURDURULMALIDIRÖğretmenler, yaz tatiline girmeye hazırlanırken, okul müdürlerinin verdiği düşük performans notları ile uğraşmak zorunda kaldı. Elli kriterin bilmem kaç aşamalı ölçekle değerlendirilmesinden oluşan puanla, başarı belgesi vereceğimiz birkaç öğretmeni belirlemeye çalışıyoruz. Bu kadar karmaşık işlemeler, sadece ödül verilecek öğretmeni belirlemek için yapılıyor. Ödül vereceğimiz iki kişiyi belirlemek için onlarca öğretmeni küstürdüğümüze değecek mi?

Öğretmenler, kariyer sistemi ile ilgili kendilerini teşvik edecek bir düzenleme beklerken, özensizce hazırlanmış bir form üzerinden değerlendirilmeyi kabul etmiyorlar. Bakanlık; öğretmenlere, kendini geliştirmeyi özendirecek, somut başarıların yansıdığı, keyfiliği olabildiğince kontrol altına alınmış bir kariyer sistemi kurmak için neden bir adım atmaz? Mevcut değerlendirme kriterleri, bir öğretmenin bir yıllık performansını ortaya çıkarmaktan çok uzak ve birçok maddesi ciddi sıkıntılara sebep olacak şekilde düzenlenmiştir. 

Mevcut performans değerlendirme sistemi bu hali ile okulların huzurunu bozmaktadır. Öğretmene, öğrenciye, okula hiçbir fayda sağlamayacaktır. Kriterler özensizce hazırlanmıştır. Birçok okul müdürünün, yıl içerisinde değerlendirmeye esas olacak bir ön hazırlığının olmadığı görülmektedir. Bu şartlar altında düşük puan alan öğretmenler, gelecek yıl hangi motivasyonla çalışacaklarını sormaktadır.

Eğer zamanında önlem alınmaz ve okul müdürleri sağduyulu davranmazlarsa, yoğun bir mahkeme süreçlerinin önü açılacak ve bakanlık binlerce davaya muhatap olacaktır. İki yıl önce, on beş bin okul müdürü değerlendirilmişti, ardından binlerce dava açıldı. Şimdi bir milyon öğretmen değerlendirilecek. Açılacak dava sayısını buradan tahmin etmek zor olmasa gerek.

Bu aşamada, okul müdürlerine tavsiyem kimseyi mağdur etmeyecek bir değerlendirme yapmalarıdır. Çeşitli sebeplerden dolayı verimsiz yıl geçiren birkaç öğretmeninize; “sen başarısızsın” demektense, gelecek yıl sağlıklı bir okul ortamına daha çok ihtiyacınız olacaktır. Hukuk mücadelesine girdiğiniz öğretmenlerle, gelecek yıl nasıl çalışacağınızı düşünmelisiniz. Tanımlamak, yargılamak, soyutlamak kolaycılığına kaçmadan; anlamak, önlem almak, çözüm bulmak, fırsat tanımak ve bir başarı hikâyesi ortaya çıkarmak daha değerli değil midir? Hiçbir ön çalışma yapmadan verdiğiniz düşük puanlar, sadece öğretmenlerin puanı olmayacaktır.

Bakanlık, öğretmen değerlendirme sürecini acilen durdurmalıdır. Yapılan işlemin sağladığı fayda, getireceği yükten fazla olmayacaktır. Mahkeme süreçleri emek, zaman ve kaynak israfına sebep olacaktır.

Çalışanla çalışmayanı ayırt edecek bir değerlendirme ve kariyer sistemine hiçbir eğitimci itiraz etmeyecektir. Beklenen de budur. Bitirilen yeni eğitim kademeleri, proje görevleri, seminer belgeleri, girilen sınavlar, ulusal ve uluslararası başarıların yansıdığı kariyer sistemi üzerine inşa edilecek ödüllendirme ve sağlayacağı ayrıcalıklar, eğitim sistemimize başarı olarak yansıyacaktır. Performansı düşük olan öğretmene, düşük not vermek, aslında kendimizi de ele vermek değil midir? Böyle bakınca kimin performansı düşük sizce?

Talat Yavuz
EBS İstanbul 4 nolu şube başkanı

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Gelen gideni aratır - 6 ay önce
harika diyen arkadaş objektif falan diyor. bizde tesadüf bu ya bütün yüksek puan verilen arkadaşlar müdürle aynı sendikadan ve de hep müdür odasında sohbete katılanlar olmuş. eski sistemi de övecek değilim ama böyle keyfi uygulamalara yol açacak, ahbap çavuş ilişkisi esas alınacaksa eskiyi arayacağız sanırım. adamlar bu arkadaşlarla koyu sohbetten başını kaldırıp beni, sınıfımı, velimi, mevcut sorunları bilmeden kafasına göre takılıyor. özel ilişkileriyle resmi görevini ayırt edemeyen tek bir kişinin keyfine göre puanlanıyoruz.
Avatar
harika - 6 ay önce
bence çok güzel uygulama. ve objektif ,yıllarca müfettişin verdiği bir derslik değerlendirmelerine hep kızdık her an yanımızda olan müdürün değerlendirilmesi çok isabetli
Misafir Avatar
ogretmen - 6 ay önce
Mudur sendikaya gore degerlendirme yapmakta kendi sendikasindan olanlara 90 digerlerine 70 ile 80 arasi notlar vermektedir. Mudur bir kere sinifima girmedi bir kere birseye ihtiyacin varmi diye sormadi. Planlarimi gozune soka soka sundum imzalattim her belgem tamdi ona ragmen 78 verdi.
Misafir Avatar
Küskün - 6 ay önce
Adil davranan ve tarafsız değerlendiren idareciler olmadığı sürece bu uygulama fiyasko ile biter.
Avatar
ayşe - 6 ay önce
evet ne güzel söylemişsiniz kendilerini ele veriyorlar.doğru bir uygulama değil.
Avatar
elif - 6 ay önce
bu güne kadar ödüllerin hakkaniyetle verildiğini görmedim. şimdi de öyle olacak .boşuna moral bozuyorlar.
Avatar
ayşe - 6 ay önce
bütün zümreler aynı planı uyguladık planı hazırlayan benim müdür bir kere bile derse girmedi herkese 2 puan bana 1 puan kafalarından not uyduruyorlar.
Avatar
AYŞE - 6 ay önce
okul müdürleri̇ ölçme değerlendi̇rme yapmayi bi̇lmi̇yor.turhal atatürk i̇lkokulu müdürü bu firsati değerlendi̇ri̇p nefret etti̇ği̇,husumet besledi̇ği̇,kendi̇si̇ i̇le tartişan öğretmenlere çok düşük puanlar vermi̇şti̇r.
Avatar
ali aydın - 6 ay önce
bu sistem öğretmeni birbirine düşürüyor ve çalışan öğretmenin idare ile arası bozuksa düşük performans veriliyor.öc duygusu işe yaramayan yalakalık yüksek performansa sahip çalışmayana yüksek performans yalakalıktan dolayı o zaman çalışmaya gerek yok kime yüksek performans verilmişse o çalışsın gelecek yıl güzel ve çalışılmayan bir yıl olacak saolasın baanım ve idarecilerim düşük performans ve boş bir yıl öğretmeni performansla korkutacaklarınımı sanıyorlar meslek liselerindeki öğrencileri ne kadar korkutup çalışmaya sevk ediyorlarsa öğretmende o kadar çalışır.
Avatar
caner - 6 ay önce
çalışanla çalışmayanı bir tutan ve çalışan öğretmene çalışmana ne gerek var diyen sisteme tşk ederim. bu performanslar olduğu sürece öğretmeni öğretmene kırdıkları sürece bu meb başarılı olamaz.sınıfta kaldı meb ve yöneticiler.