Öğretmene erken emeklilik geliyor

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, erken emeklilik için 'yıpranma payı' düzenlemesinin önümüzdeki günlerde Meclis'e geleceğini, 4 yıl hizmete 1 yıl yıpranma verileceğini söyledi.

Öğretmene erken emeklilik geliyorAğır iş yapanın hakkı Ağır ve yıpratıcı işlerde çalışan işçi ve memura ilave prim hakkı veriliyor. Bu, emekli olunacak prim sayısını artırırken, emekli olunacak yaşı öne çekiyor.

'Yıpranma hakkı' olarak bilinen ancak yasalarda 'fili hizmet süresi zammı' olarak geçen uygulama, çalışanın daha erken emekli olmasını sağlıyor. Yıpranma hakkı kurşun ve arsenik işlerinde çalışanlara, polise ve milletvekillerine de veriliyor.

ÇALIŞMADA SONA GELİNDİ

2015'te gündeme geldi Sağlıkçılar da zor şartlarda ve yıpratıcı işlerde çalıştıkları için yıpranma payı talep ediyordu. Hükümet Mayıs 2015'te bu yönde çalışma yapılacağıyla ilgili yeşil ışık yakmıştı. O dönemde yapılan açıklamada kamu ve özel hastaneler ile sağlık merkezlerinde çalışan, ebe, hemşire, doktor, röntgenci, diş hekimi gibi sağlık çalışanlarına yönelik düzenleme yapılacağı bildirilmişti. Bu çalışmada sona gelindi.

Haklar iyileştirilecek Sayıları 1 milyonu aşan sağlıkçıyla ilgili müjdeli haberi dün Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu verdi. Meclis Genel Kurulu'nda 2016 merkezi yönetim bütçesiyle ilgili bir konuşma yapan Müezzinoğlu, "Sağlık çalışanlarımıza yıpranma payı, fiili hizmet zammı ve hekimlerimizin emeklilik haklarının iyileştirilmesiyle ilgili çalışmalar sürüyor. Önümüzdeki günlerde inşallah huzurlarınıza getirmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

4 YILLIK ÇALIŞMAYA 1 YIL EK

Bir yıl için 90 gün Yıpranma yasasmm yaza kadar çıkacağı ifade ediliyor. Yasa çıkarsa, 1 yıllık çalışmaya 90 gün, 4 yıllık çalışmaya 1 yıl yıpranma hakkı tanınacak.

Bir başka ifadeyle 20 yü çalışan bir sağlıkçı 25 yıl çalışmış sayılacağı için 5 yıl daha erken emekli olma hakkı elde edecek.

Bir başka ifadeyle yıpranma hakkı emekli olunacak yaşı aşağı aşağı çekecek. Sağlıkçıların ardından diğer kamu görevlileri, özellikle de öğretmenlerle ilgili düzenleme gündeme gelecek.

ÖĞRETMENLERE HAK TANINACAK

900 bin öğretmene yıpranma hakkı tanınacağıyla ilgili ilk görüş 2014 yılında Antalya'da düzenlenen 19'uncu Milli Eğitim Şurası'nda gündeme getirilmişti.

Yıpranma payı alarak emekliliğini öne çekecek meslekler arasıpa öğretmenlik de katılacak. Alınan bilgiye göre; bu konudaki çalışmada da sona yaklaşıldı. Sağlıkçılarla ilgili yıpranma düzenlemesine öğretmenlerin de dahil olabileceği ifade ediliyor.

4 yıl çalışmaya 1 yıl Buna göre; 4 yıl çalışan öğretmene 1 yıl yıpranma hakkı verilecek. Böylece 4 yıl çalışan bir öğretmen 5 yıl çalışmış görülecek. 20 yıl sonra 25 yıl çalışması varmış gibi değerlendirilecek olan öğretmen, yasadaki yaş şartını yerine getirirse 5 yıl erken emekli olacak.

Eğitim-Sen'in araştıramasına göre; öğretmenlerin büyük bölümünde angarya çalışma ve iş yükü artışına paralel meslek hastalıklarında artış yaşanıyor.

(Haberler)

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ALİ - 10 ay önce
kesi̇nli̇kle öğretmenlere özelli̇kle sinif öğretmenleri̇ne bu hak veri̇lmeli̇di̇r sinif öğretmenleri̇ hep ayakta zaten ama bu hak bütün öğretmenleri̇ kapsamalidir
Avatar
hasan - 10 ay önce
ekders+ maaş alan bir öğretmen emekli olunca maaşı % 50 azalıyor. nasıl emekli olsun?... evdeki 1 çocuğuna insanlar söz geçiremiyor, öğretmen 40 kişiyle uğraşıyor.3600 ek gösterge ve ilave emekli maaş zammı ile kayıp % 25 lere çekilerek, bu zorlu meslek de emeklilik teşvik edilmeli, yeni mezunların önü açılmalı...
Avatar
Hasan Sezgin - 10 ay önce
Türkiye nin gerçegine uygun bir karar olacak. Böylelikle ünüversite mezunu gençlerin önü açılmış olacak. Özellikle sınıf ögretmenliği, polislik, askerlik, sağlık personeli... Bu mesleklerde erken emeklilik şart.Ögretmenlikde 3600 katsayısı çıkarılmalı. Emekli maaşı daha cazip hale getirilmeli. Bir kısım memurun İki çocugu üniversitede okuyorsa emekli olmak istesede olamıyor. Kısacası ülkemizin gerçegine uygun bir karar olacak. Diplo ması elinde olupta atama bekleyen gençlerinde önü açılmış olur. 30_35_40 senelik öğretmenlik, memurluk bu ülkenin gerçegine uymuyor. Yerinde bir karar olacak. Şimdiden ülkemize, özellikle üniversite mezunlarımıza, eğitimli boş gezen gençlerimize hayırlı olsun. Tüm boş gezen eğitimli gençlerimizin Allah yar ve yardımcısı olsun. Hayırlı kısmetler nasip etsin.
Misafir Avatar
Erdemcelix - 10 ay önce
Aynen katılıyorum
Avatar
Ayşegül durmaz - 10 ay önce
Aynen öyle her iki kişiden biri faranjit
Avatar
öğretmen - 10 ay önce
fiili hizmet süresi zammı(yıpranma payı) verildiği zaman binlerce öğretmen emekli olur,gençlere yer açılır.
Avatar
Erol Coşkun - 10 ay önce
İnşaAllah çıkar.Ama sonuçta yaş olduğu için bir anlamı kalmayacak.50 sinden sonra sınıfçıların sinirleri genellikle bitik oluyor.
Avatar
SEMA - 10 ay önce
öğretmenler ağir işçi değil ama psikolojik olarak çok yipraniyor yipratiliyor.geç kalinmadan bu hakkin verilmesi doğru düşünülmüş.hayirlisi
Avatar
Elveda - 10 ay önce
Anlamadigim şey milletvekillerine de yipranma hakki veriliyormus .Ne yapıyorlarda yipraniyorlar.zaten bir kere seçilse emekli oluyorlar.öğretmenlere bu hakkın verilmesi güzel olur tabiki.hem bedenen hem kafa olarak yoruluyoruz.Allah yardımcımız olsun.