Öğretmenler Dikkat!

Dikkat!!! İl içi ve il dışı yer değiştirme işlemleri başlamadan Mebbis Bilgilerinizi kontrol edin.

Öğretmenler Dikkat!17 Nisan 2015 tarih ve sayılı 29329 sayılı atama ve yer değiştirme yönetmeliği aday öğretmenler için atama durumlarında yeni bir sayfa açarken, mevcut öğretmenler içinde değişiklikler içermektedir. İl dışı ve İl içi yer değiştirme dönemi yaklaşırken her bir puanın atamada ki sıralamayı etkilediği düşünüldüğünde altın değerinde olan bu ek hizmet puanları gözden kaçabilir gibi görünmektedir.

Nedir bu gözden kaçan ayrıntı?

İlgili yönetmeliğin Altıncı Bölümünde yer alan "Zorunlu çalışma yükümlülüğünü yerine getirmek üzere zorunlu hizmet alanlarına atanıp zorunlu hizmet alanlarında fiilen görev yapmakta olan öğretmenlerden bu Yönetmelikte zorunlu hizmet alanları için öngörülen azami çalışma sürelerinin üzerinde görev yapanların hizmet puanları, görev yapmakta oldukları hizmet alanı için öngörülen puan dikkate alınarak azami çalışma sürelerinin üzerinde geçen ilk yıl için %, ikinci yıl için P, üçüncü ve sonraki yıllar için 0 artırılarak belirlenir."ifadesiyle artık öğretmenler bulundukları okulda görevlerinden dolayı artırımlı olarak hizmet puanı alabilirler. Buradan alacakları ek hizmet puanlarıyla yer değiştirmelerde avantajlı bir konuma geçebilirler.

Peki öğretmenlerin bu puanı almaları için ne gerekli sorusunun cevabı?

Öncelikle öğretmenin bu ek puanı alabilmeleri için zorunlu hizmeti tamamlamış olmaları ve bulunduğu okulun zorunlu hizmet kapsamında olması gerekmektedir. Eğer sizde bulunduğunuz okulda zorunlu hizmeti tamamladınız ve hala orda görev yapıyorsanız Mebbis'i kontrol etme zamanınız gelmiştir. Çoğu öğretmen Mebbiste zorunlu hizmetimi tamamladım ve Mebbis te de zorunlu hizmetten "muaf veya zorunlu çalışma yükümlüsü değil" ifadesini görüp buradan puan gelir diye düşünmesin. Eğer Mebbis sisteminde Zorunlu hizmeti Tamamladı ibaresi yoksa bu altın puanlardan maalesef yararlanamıyorsunuz.

EĞİTİMDE NEDEN BAŞARISIZ OLDUK?

Tabi bu süreçte başta İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerini yoğun mesai bekliyor, şuana kadar bununla ilgili okullara herhangi bir yazı gitmişte görünmüyor yer değiştirme döneminin yaklaşmasıyla iş yükü artacağından şimdiden öğretmenlerin bu hayati önem taşıyan düzenlemenin getirisinden yararlanabilmeleri için Mebbis bilgilerini kontrol ederek varsa hatalı işlemleri düzeltmeleri için okul müdürlüğüne başvurmaları, okullarında bu tür durumda olan öğretmenleri tespit ederek İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine bildirmeleri gerekmektedir. Aksi taktirde başta yer değiştirme isteğinde bulunan birçok öğretmen mağdur olacağı gibi haksız yer değiştirme sonucu davalık durumlara da yol açabilir.

Resul AYDOĞAN

EBS Esenyurt İlçe Temsilcisi

(Ajanskamu)

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.