Öğretmenlere 3600 Ek Gösterge İçin Kanun Teklifi Hazırlandı !

Öğretmenlere 3600 Ek Gösterge İçin Kanun Teklifi Hazırlandı

Öğretmenlere 3600 Ek Gösterge İçin Kanun Teklifi Hazırlandı !Öğretmenlere 3600 Ek Gösterge İçin Kanun Teklifi Hazırlandı Öğretmenlere verilmesi istenen 3600 ek gösterge için düğmeye basıldı. İşte detaylar...

Öğretmenlerin ek göstergesinin 3600’e yükseltilmesi amacıyla hazırlanan Kanun Teklifi Meclis Başkanlığına sunuldu.

İstanbul Milletvekili İsmail Faruk AKSU tarafından hazırlanan "657 Sayılı Devlet
Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”, 1 inci derece kadroda halen 3000 ek göstergeden yararlanan Öğretmenlerin ek göstergesinin 3600’e çıkarılmasını ve her derecedeki öğretmen ek göstergesinin yükseltilmesini öngörüyor.

Kanun Teklifinin Gerekçesinde, kamu çalışanlarının yaklaşık üçte birini oluşturan öğretmenlerin,
eğitim-öğretim işlerinde harcadıkları emeğin karşılığında çalışırken ve emekli olduklarında daha yüksek ücret almalarının sağlanması aynı zamanda sosyal bir gereklilik iken, ek göstergelerinin en yüksek 3000 olmasının özellikle emeklilik haklarını olumsuz etkilediği ve emekli öğretmenlerin mağduriyetine sebp olduğu ifade edildi.

Gerekçede ayrıca, ek göstergenin, memurların emekli olmaları halinde alacakları emekli aylığı ve emekli ikramiyesinin miktarı ile aylıklarını 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre almakta olanların aylık maaş miktarını etkileyen bir ödeme unsuru olduğu; zaman içerisinde bazı unvanların ek göstergelerinde yapılan kısmi değişikliklerle ek gösterge sisteminden kaynaklanan eşitsizliklerin oluştuğu; ek gösterge artışı yapılmasının çalışan ve emekli öğretmenlerin hayat seviyelerinin kısmen de olsa yükselmesine katkı sunacağı ifade edildi.

1 inci derece Öğretmen kadrosu için uygulanan ek göstergenin 3000’den 3600’e yükseltilmesiyle, 30 hizmeti bulunan ve 1 inci derecenin 4 üncü kademesinden emekli olan Öğretmenin emekli aylığının 435 TL, emekli ikramiyesinin ise 15.703 TL artacağı bilgilerine de yer verildi.

657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa ekli (I) Sayılı Cetvelin “IV-EĞİTİM VE ÖĞRETİM HİZMETLERİ SINIFI” bölümünün (b) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“b) Öğretmen ve diğer personel     1             3600

                                                           2             3000

                                                           3             2200

                                                           4             1600

                                                           5             1300

                                                           6             1150

                                                           7               950

                                                           8               850”MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nihat - 13 ay önce
La gevşek admin ikide bir ısıtıp getirme şunu birde yazsana hangi partinin vekili olduğunu millet boşa umutlanmasın
Avatar
değerimiz bu - 13 ay önce
cumhurbaşkanı;başbakanken efkan ala nın polis ve öğretmenlerin ekgöstergesi nin artıkırması için hazırlanan yasa teklifini reddetmişti.şimdi herkese var öğretmene yok diyecekki ekdersleri artırdık , eksersi herkes alamıyor. emekliler hiç alamıyor.bu hükümet gitmeden öğretmene ekgösterge yok anlaşıldı ...
Avatar
öğretmen - 13 ay önce
3600'ekgösterge verilmesi konusunda,yasa teklifini veren milletvekiline teşekkür ederiz,teklifi hangi parti milletvekilinin verdiğine saplanıp,öğretmenlerin haklı davasını ,sonuca ulaştırmak,eğtimbirsenin ve her türlü desteği esirgemedikleri iktidarın olacaktır,değilse gerisi yalan olacaktır.
Avatar
500.000 ATANAMAYAN GENÇ ÖĞRETMEN ATANSIN - 13 ay önce
Eğitim ve Fen Edebiyat Fakültesi okumadan Ecevit döneminde bir gecede öğretmen yapılan ihtisası gereği insan yetiştirmekten besi ve hayvan uetiştiriciliğinden anlayan ve çoğu iki yıllık ziraat 45 yaş üstü bu ihtiyar delikanlıları Meb. tek seferliğe mahsus 3600 TL'lik ek gösterge ile erken emekli edilmeli onlar emekli edilirse büyük bir sevaba imza atılacak kendi alanlarına hakim kendini herzaman gùncelleyebilecek genç bir öğretmen kitlesi öğrencilerin de büyük bir özlem duyduğu okullara ve sınıflara kavuşacaktır