OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLERİ VE NÖBET ÜCRETİ SORUNU DİLE GETİRİLDİ!

Türk Eğitim-Sen Esenler İlçe Başkanı Yücel ÖNDER, okul öncesi öğretmenlerinin nöbet sorununu yazdı.

OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLERİ VE NÖBET ÜCRETİ SORUNU DİLE GETİRİLDİ!Canınızı istemedik; okul öncesi öğretmenlerine nöbet ücreti ödeyecek misiniz, diye sorduk; kimseden ses seda çıkmadı. Hadi benden korkmadınız, Allah’ tan da mı korkmuyorsunuz?

Aynı yasal statüdeki öğretmene nöbet ücreti ödeyeceksiniz ama aynı işi yaptığı halde yaptığı işin adı ‘‘nöbet’’ değil diye okul öncesi öğretmenlerine nöbet ücreti ödemeyeceksiniz, öyle mi? Bence ruh sağlığınızı kontrol ettirin azizim; bu, ciddi bir psikolojik sorundur!

Yaradan; kuluna
Türk, İngiliz, Yahudi, Alman, Şilili, beyaz, siyah, Müslüman, ateist demeden rızkını veriyor; bunlar, devlet memuruna (ki öğretmenden hele hele eğitimin en önemli ayağı olan okul öncesinden bahsediyorum) hak ettiği nöbet ek-ders ücretini vermekten imtina ediyor. Okul öncesi eğitimi almadıkları için böyle oluyor. Yoksa paylaşımcı olurlardı, emin olun!

Bence
adaletsizlik, adaletin hiç olmamasından daha kötüdür. Adalet hiç yoksa topyekûn mücadele edilir. Bu uğurda millet birbirine kenetlenir. Hâlbuki adaletsizlik öyle değildir: Bir gruba baskı/ ayrım yaparken başka bir grubu ihyâ eder. Dolayısıyla adaletsizlik, toplumda kamplaşmalara yol açarak daha büyük sosyal yaralar bırakır. Grupları azınlık psikolojisiyle harekete sürükler, ötekileştirme artar, hukuksuzluk yeni yol olur.

Sendikalar 6, bakanlık 4 ek-derste karar kılmışken nöbet ücreti masada 2 ek-derse düşüverdi. İsterse nöbetten 1 lira verilecek olsun, yine aynı yazıları yazardım. 1 lira için değil tabi ki, adaletin yerini bulması için. Yaradan, adaleti sağlamayan tiranlardan da adaletsizliğe göz yuman şeytan dillilerden de diğer dünyada hesap soracaktır. Adaletin hiç olmadığı veya adaletsizliğin hüküm sürdüğü bir düzene isyan etmek, benim sendikacı olarak en doğal hakkımdır. Ben siz gibi haksızlık karşısında susan dilsiz şeytanlardan değilim. Yalan yok, Yaradan’ ın gazabından korkuyorum.

Bu yazı Millî Eğitim Bakanlığı’ na hatasını düzeltmesi için bir uyarı değil aksine yol gösterici bir fırsattır. Gelin okul öncesi öğretmenlerine de nöbetten ücret ödeyin. (Malûmunuz ki son yıllarda artan kadrolaşma sebebiyle okulların sorunları daha üst mercilere
sağlıklı aktarılamıyor, iş bize düşüyor.)

Okul öncesi öğretmenlerine nöbet ücreti ödenmelidir, başlıklı yazımda nöbet ücret konusunu hem iç hem de dış hukukumuza göre uzun uzadıya masaya yatırmıştım. Bu yazıda yine aynı hukukî metinlerle sizi boğmak istemiyorum, biraz daha edebî bir tür olan deneme/ sohbet havasında yazmayı yeğledim. Neden, derseniz; bildiğiniz üzere deneme ve sohbet tarzı yazılar günlük Türkçeyle karşınızda biri varmışçasına konuşur gibi yazılır. Bu yazıyı illâki yetkili(!) biri okuyacaktır; kapasite meselesi, anlar mı anlamaz mı bilemem ama konuyu daha iyi ifade edeceğimi düşünüyorum. Tabi bağzı kalın kafalılar için aralara birkaç yönetmelik maddesi serpiştirdim. Şu yönetmelik, bu yönetmelik; diyorsun ya öyle yazınca daha karizmatik oluyor.

Okul öncesi öğretmenlerine yönetmelikte tanımlı bir nöbet görevi yok, yalnız okul öncesi eğitimi aralıksız çalışma ile sürdürülen bir süreç… Yani bizim teneffüste tuttuğumuz nöbeti, okul öncesi öğretmenleri her gün tutuyor. Dolayısıyla okul öncesi öğretmeni ana sınıfında nöbet tuttuğu için ek-ders ücretini alması gerekiyor.

Olaya başka bir açıdan yaklaşalım: İKY’ nin 5. maddesine göre okul öncesi eğitimi 180 iş gününden az olmamalı. Günde ellişer dakikalık aralıksız 6 etkinlik saati eğitim yapılır, deniyorbir sonraki maddede. Toplamda bir günde 300 dakika aralıksız çalışma söz konusu… Aynı maddenin (b) bendinde ‘‘Bir gruptaki çocuk sayısının 10’ dan az, 20’ den fazla olmaması esastır.’’ hükmü getirilmiş. Bunları niye yazdığımı söylüyorum: Hani okul öncesi öğretmenlerine nöbet ücreti ödemeyenler var ya onlar emin olun kendi çocuklarıyla bile günde aralıksız 300 dakikadan yılda en az 180 iş günü ilgilenmemişlerdir. Ya da şöyle düşünün: Nöbet gasp edicilerini en az 10, en çok 20 öğrencinin bulunduğu bir ana sınıfında günde aralıksız 300 dakika, yılda en az 180 iş günü çalıştırsan muhtemelen 3. gün hepsi kafayı sıyırır. Bu iş böyledir azizim; evde cep telefonları, oyuncaklar, bilgisayarlar, tabletler, televizyonlar olduğu halde yeri geliyor insanın kendi çocuğuna tahammülü olmuyor. O yüzden, tamam, bir hata yaptınız ama bu hatadan dönmek de sizin elinizde! 4 Ocak itibarıyla başlayan yeni yılda toplu sözleşme gereği nöbet başı alacağımız 2 ek-dersi okul öncesi öğretmenlerine de ödeyin. Hadi ben küfretmeyi bilmem, aslen Ispartalı olsam da İstanbul beyefendisi bir insanım, insan sevgisiyle doluyum ama herkes öyle değil. Türkçede argo edebiyatı diye tür var. Sonra kulaklarınız çok çınlar…

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Bir öğretmen - 11 ay önce
Arkadaş okul öncecilerin ek dersleri zaten 50 dk üzerinden hesap edilmiyor mu. Bu neyin kafası. Madem 40 dk üzerinden hesap edilsin. Nöbet ücretini de alsınlar. Haktan, hukuktan bahsetmişsiniz bir de.
Misafir Avatar
okul onc - 11 ay önce
Oncelikle herkese mrb. 50 dk üzerinden yapılan yeni bir ödeme şekli varda kimse bilmiyor da bir sizi biliyorsunuz? Şunu bilmenizi isterim okul öncesi öğretmenleri 300 dk aynı ücreti siz 240 dk ile alıyorsunuz.
Misafir Avatar
Okulönceci - 11 ay önce
Arkadaşım yanlış biliyorsun biz 300 dakika aralıksız derse girip 240 dakikalık ücret alıyoruz.. Her gün 60 dakika fazladan çalıştığımız bi yana aralıksız çalışmaktayız biraz anlayış lütfen..
Avatar
Mustafa - 11 ay önce
lutfen şapla şekeri karıştırmayalım. okul öncesi öğretmenlerine 'nöbet tut' deyince 'ben nöbetten muafım' diyecek.fakat nöbet ücreti ödemelerinde 'ben de isterim diyecek.hangi mantığa,hangi hakkaniyete sığıyor. nöbet sabah:08.00 de başlar akşam 16.30 da biter. okul öncesi öğretmenleri genelde blok ders yapıp saat:13.30 da evlerine giderken aradaki 3 saatlik boşluk nasıl izah edilecek.
idare olmayan bir öğretmeni var göstererek nöbet ücreti mi ödeyecek.b.u riske hangi idreci girer.her halde editörün ya hanımı ya yakını ana sınıfı öğretmeni ki
mantık ve mantaliteden uzak tamamen duygusal bir yazı yazmış.acaba kendisinin yazdıklarına aklı yatıyor mu.?
Misafir Avatar
Okul öncesi öğretmeni - 11 ay önce
Sen önce ders dakikalarını, mesai saatlerini öğren ondan sonra konuş. Senin dersin 40 dk dır, benim dersim 50 dk dır. Sen ara verirsin ben ara vermem. Senin o nöbet tuttuğun vakit benim dersimin içindedir. (Ek bir ücreti olmadan) ayrıcaaaa anaokullarında nöbet vardır! Okula yarım saat erken gelirsin, yarım saat geç çıkarsın! Bak bunun da ücreti yok!
Avatar
Ozan - 11 ay önce
Ulan yıllarca yetkili Sendikaydiniz yapsaydiniz ozaman simdi eleştirmek kolay zamaninda siz yapsaydiniz o zaman çakma sendika savunucusu
Avatar
okulönceciler - 11 ay önce
okulöncecilere sahip çıkan yok malesef fazladan çalıstıgımız halde karsılıgı yok..millet gonde 50 dk nöbet yapıo biz sınıftan cıkamıyoruz
Avatar
Özel Eğitim - 11 ay önce
Özel Eğitim öğretmenlerine de ek ders ücreti ödenmelidir...
Avatar
Okyl önceci - 11 ay önce
Haram zıkkım olsun helal etmiyorum hakkımı ne nöbet ücreti ne de fazladan sınıfta geçirdiğimiz bir saatin karşılığı verilmiyor herkes koyun gibi kabullenmiş kimin umtuna gelir nasılsa okul önceciler bayan işleri ne çocuk bakmak vurun tepelerine alın ekmeklerini elinden
Avatar
AYIP AYIP - 11 ay önce
öğretmenlere verildikçe beğenmeyip istiyorlar. neymiş fazladan çalışıyormuş.... neymi̇ş hakkını helal etmiyormuş. ayıp ayıp. neyi nerede fazla çalışıyorsun? sen önce aldığını hak et ondan sonra dırı vırı et.
Misafir Avatar
.... - 11 ay önce
Arkadasim seni ogretmen edenin agzina tukureyim...
Avatar
Okul öncesi öğretmeni - 11 ay önce
Arkadaslar ben neredeyse 5 yıllık ogretmenim. Çocuklar ilk bizlere geliyorlar bizim elimizden geçiyorlar. Cogu zaman cocugun altini degistirdigimiz bile oluyor.Evet dediginiz gibi Blok ders yapiyoruz, birçok öğretmenin yaptığı gibi ders anlat cik yapamadigimiz gibi sandalye yüzü görmüyoruz, aralar verip birsey yiyip içemiyoruz hatta tuvalete bile gidemiyoruz. Üstüne üstlük kas gelişimini, dil gelişimini, bilişsel gelişimini, fiziksel gelişimini, ozbakim becerilerini, değerleri, kuralları vs. Bizler verip alt yapıyı bizler oluşturuyoruz fakat ad bizim değil başkalarının oluyor. Sizler nöbet ücreti alabilirsiniz buna karşı değiliz fakat biz okul öncesi öğretmenleri olarakta hakkettigimizi istemekte bir sakınca göremiyorum. Saygılarımla...