YAN ALAN SAÇMALIK, ALAN DEĞİŞİKLİĞİ HAKTIR!

YAN ALAN SAÇMALIK, ALAN DEĞİŞİKLİĞİ HAKTIR!

YAN ALAN SAÇMALIK, ALAN DEĞİŞİKLİĞİ HAKTIR!Yıllar önce dönemin MEB Bakanı Mehmet Sağlam’ da ; “ Okullarımızda öğretmen bulamıyoruz, o nedenle 4 yıllık fakülte mezunu olanları öğretmen olarak almak zorundayız “ demişti.Ve hepimizin bildiği gibi ziraat, orman, maden mühendisleri ve daha niceleri, bir anda öğretmen oldular.İşin trajik yanı ise Mehmet Sağlam ‘ ın bu sözü söylemesinin ertesi yılı Üniversitelerden mezun olan öğretmenlerin sayısının çokluğu nedeniyle KPSSsınavı yapılmaya başlandı. Bir MEB bakanın ön görüsü, planlaması vsvs… diyecek söz bulamıyoruz.

Yıllar geçti
eğitim sistemimizdeki baş döndürücü gelişime(!) bir yenisi eklenerek 4 4 4 sistemine geçilmesiyle birlikte; yetkili sendikaya göre SIFIR (0), ama resmi rakamlara göre yaklaşık 50 000 tane nur topu gibi norm fazlası sınıf öğretmenimiz oldu.Yine dönemin bakanı Sayın ÖMER DİNÇER’in muhteşem buluşu ile YAN ALAN değişikliği sayesinde 1 GECE DE yaklaşık binlerce öğretmen,hem de hiçbir kıstas aranmadan alan değiştirtilerek farklı branşlara geçirildi. Şimdilerde okullarımız da İngilizce bilmeyen İngilizce öğretmenleri, Matematik bilmeyen Matematik öğretmenleri,Beden eğitimini sadece futbol sanan Beden eğitimi öğretmenleri vsvs… görev yapmaya başladı…

Günümüzde, 2015 yılında, bakanlığa yapılan bu hataları düzelttin dediğimizde ; “ bu değişiklikleri bizden önceki bakanlar ve bizden önceki genel müdürler yapmış, biz bir şey yapamayız “ diyorlar.Anlayacağınız böyle gelmiş böyle gider diyor
bakanlık

İyi tamam da peki; “ bundan sonra alan değişikliği yapmayı düşünmüyoruz “ demek ne oluyor? Ne yani bundan sonra öğretmenler, pek çoğunuzun söylemlerinde yer aldığı gibi “YAN GELİP YATSINLAR“ mı? Ya da toplumumuzdaki genel algı gibi kadroya geçer geçmez , “KAPAĞI ATTIK “ mı desinler?

Pek çok KADROLU öğretmen,daha verimli olabileceği diğer bir alana geçebilmek için, maddi manevi bütün zorluklara rağmen 2. Kez üniversite okumakta iken, yapılmaması düşünülen alan değişikliği hakkı ile ne amaçlanıyor?
Öğretmenlere , “Siz sınıfa girip çıkın moralinizin iyi olmasına gerek yok,mevcut branşınızda verimli olmanıza gerek yok, 2. Kez üniversite okuyup kendinizi geliştirip daha verimli olabileceğiniz bir alana geçmenize gerek yok “ mu deniyor? Kaba tabirle “SALLA BAŞINIAL MAAŞINI “ mı diyorsunuz yani?

Bakanlığımız alan değişikliklerini kaldırmak yerine bundan önce hiçbir kıstas aramaksızın yaptıkları alan değişikliklerinin vahim sonuçlarından ders alıp, geri adım atması gerekir.Bizden öncekiler yapmış demekle işin içinden çıkılamaz, sizden öncekiler yapmışsa, siz de düzeltmek için oralardasınız!

Son olarak olası bir alan değişikliğinde 1 norm dolarken 1 norm da boşalacak, özellikle 4 yılını daha verip 2. Ünİversite bitirenlere bu hakkın verilmesi atanamayan öğretmen arkadaşlarımızı da rahatsız etmez.

Daha fazla okumanınönemsenmediği bir durumda; koskoca 4 sene ve maddi manevi onca emeğini karşılığını almak isteyen öğretmenlerin yanında ANADOLU EĞİTİM SENDİKASI olarak sonuna kadar destekçisi olacağız.

Öğretmen dostu sayın bakanımız
NABİ AVCI’dan bu konuda bir müjde beklediğimizi belirtmek isteriz.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
fzk - 13 ay önce
her yıl yapılan alan değişikliği 2 yıldır yapılmıyor bekliyoruz tüm alanı dışında çalışan öğretmenler olarak
Avatar
tasarım - 13 ay önce
asıl branşıma geçmek istiyorum artık..herşeyin hayırlısı..ama alan değişikliği bekliyoruz..
Avatar
sınıf öğretmeni - 13 ay önce
yıllarca okuduk. tek bir sınavla kaderimizi çizdik. bu nasıl bir çizme ise değişiklik yapamıyoruz. ölene kadar mahkum edilmiş gibiyiz. bırakında mutlu olmak için sebebimiz olsun. sayın müsteşarım alan değişikliği bekliyoruz.
Avatar
Alan Değişikliği Algısı Atanamayanlar - 13 ay önce
Kendi alanında yüksek puanlarla atanamayan 500.000 öğretmen varken alan değişikliğini savunmak aynı zamanda buyuk bir haksızlığı da savunmak anlamına gelir 30 bin atanamayan sosyalci atama beklerken süper zeka Ömer Dinçer'in getirdiği alan değişikliğiyle sınıfçıyı sosyalci yaptılar yetmedi sınıfçıyı müzikçi yaptılar çocuklar tek bir nota öğrenemedi yetmedi sınıfçıyı resimci yaptılar çocuklar resimi unuttu yetnedi sınıfçıyı fen bilgisi öğretmeni olarak atadılar çocuklar deneyi unuttu yetmedi 130 kiloluk eşofmansız adamları beden eğitimi öğretmeni olarak atadılar alan değişikliği özünde eğitim ve öğretimi baltalayan bir uygulamadır herkes okudugu mezun olduğu branşın dersini okutmalıdır sınıfçılar işgal ettikleri alanlardan kendi alanlarına geri çekilmelidir.
Avatar
hasan uyani - 13 ay önce
yan alan saçmalık ise sen başka branşta neden öğretmen oldun. seni zorla mı başka dersten öğretmen yaptılar. girerken takla atanlar şimdi hak arar oldu. ekmek yediğiniz kaba hainlik yapmayın. aklınızı başınıza alın. yada et istifa git. tutan mı var
Avatar
ERKEK - 13 ay önce
eski alanimiza dönelim
Avatar
ali - 13 ay önce
alan degişklik şart
Avatar
AYŞEGÜL - 13 ay önce
540 saatli̇k serti̇fi̇kam var alan deği̇şi̇kli̇ği̇ i̇sti̇yorum.