Yatılı Okullarda Öğretmenlik Yapanlar İsyanda!

Yatılı okulda görev yapan Öğretmenlerimizin yazdıklarını olduğu gibi paylaşıyoruz...

Yatılı Okullarda Öğretmenlik Yapanlar İsyanda!Genellikle kırsal kesimlerde liselerin yatılı yurtları bulunmakta bu yurtlar tek bir okula bağlı olarak çalışıyor ve kendine has ayrı bir yönetmeliği yok okul yönetmeliği ile idari işler yürütülüyor .

Buradaki sıkıntı şu bütün gün derse giren öğretmen diyelimki saat 17 de dersi bitiyor. Saat 18.00 de nöbet görevi başlıyor pansiyonda 18.00 dan 18.30 kadar çocukların yemek yemesini sağlıyoruz düzenli bi şekilde oturmlarını sıraya girmelerini odalara yiyecek çıkartmamalarını sağlıyoruz.

19.00 da etüt başlıyor 19.45 de 15 dakkalık ara 20.00 de ikinci etüt 20,45 de paydos veriyoruz etütün işleyişi de şu şekilde ders öğretme amacı yok sadece başlarında sessiz olmalarını sağlamak ders anlatmak ve soru çözmek dahi yasak diğer öğrencilerin dikkati bozulmasın diye yani bir nevi bekçilik.

Saat 22.00 yat saatidir ve 21 ile 22 saatleri arası sürekli tuvalette sigara kontorlu kagıt oyunları kontrolu yapılır. Yattıktan 1 saat kadar da bu kontorller devam eder kısacası sabahtan beri yorulan öğretmen hiç dinlenemeden 23.00 a kadar öğrencilere bekçilik yapmaktadır bekçili diyorum çünkü yurtta verilmesi istenen bir eğitim yok.  Yine sabah kahvvaltı için çocukları tek teek odasına girip kaldırıyoruz 07.00 de yani aralarda gece saatlerinde de sürekli tetikte olmamızda isteniyor hastaneye biz goturuyoruz .

Kısacaası 24 saat mesai gibi. Bilirisiniz ki hemşiler doktorlar rütbeli askerler nöbet tuttuklarını günün ertesi günü izinli sayılılrlar bizde ise akşama kadar yine derse girilmekte fizken ve zihnen yıpranmaktayız.

Örnek vercek olursak Salı günü nöbeti olan bir öğrtetmen çarşamba akşam eve gitmekte haftada iki gün nöbet verilirse bu sayı 4 e çıkmakta yani evi ile ilişiği kesilmekte. Evli olan bir insan için bu çok vahim bir durumdur.Bekarlar için de böyle ama bir nebze olsun evlilere çok daha zor.

Yönetmelikte  ise evlilere zorunlu değil gibi bir hüküm yok yani her halde o nöbeti tutmak zorunda bırakılıyoruz hemde 6 ek ders saatine koca bir günü evinden ayrı bi yerde gecirıyoruz.

Normal nöbetten çok daha zor olan bu görevin ücreti ise: 

MADDE 13- (1) Yatılı ve pansiyonlu okullarda öğrencilerin yeme, yatma, dinlenme, eğitim-öğretim ve benzeri hizmetlerinin yürütülmesinde belletici olarak görevlendirilen öğretmenlere her belleticilik görevi için 4 saat ek ders ücreti ödenir. Bunlardan 24 saat süreyle nöbet tutanlara ilave olarak 2 saat daha ek ders ücreti ödenir. Ancak, bir günde 3'ten fazla belletici görevlendirilemez ve bunlara ayda ödenecek ek ders ücreti 48 saati geçemez.

Yani bu kadar emeğe maddi olarak yetersiz bir ücret veriliyor hem de 24 saat mesai yapıldığı için ertesi gün verimli olamıyoruz!

ogretmenlerhaber.com


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
fakir - 10 ay önce
akşamları veya hafta sonu kurs açan öğretmenlere de 2 kat üçret veriliyor.derslere gelen öğrenci sayısı 2-3-4 kişi.idarede öğretmende bir şey demiyor.kul hakkı değilmi.açık lisede ders veren öğretmende akşam veya hafta sonu ders veriyor.aynı yerde aynı zamanda ama ücret farklı.adaletin olmadığı yerde anarşi olur çöküş olur.
Avatar
pansiyon nöbetitutan öğretmen - 10 ay önce
verilen açıklamalara katılıyorum. ben daha farklı bir noktaya değinmek istiyorum. kız meslek lisesi pansiyonunda nöbet tutmaktayım ve öğrenciler mahali sınavla pansiyona alınıyor. bu da gerçekten çok başarısız çocukların da pansiyondan yararlanmasını sağlıyor. ben başarısızlar eğitimden mahkum olsun demek istemiyorum. fakat pansiyona devletin aktardığı parayı bir de öğrencilerin durumunu görünce gerçekten moralim bozuluyor. yazık diyorum hem ahlaken hem de başarı olarak çok kotu durumdaki bu öğrencilere üstelik evlerinden gelip gitme imkanları varken neden burada kalıyorlar. onlara harcanan parayla nice yoksul başarılı çocukların okul masrafları karşılanırdı. pansiyonda 150 kadar ogrenci var. ve ianın orada kalmayı hakeden sadece 20 ogrenci cıkar. devletin parasınıa öğretmenlerin emeğine yazık değilmi. pansiyona alınan öğrenciler için kesinlikle başarılı olanları olçecek bir sınav sisteminşn getirilmesi gerekiyor.
Avatar
yavuz - 10 ay önce
biz sınıf öğretmenleri yi̇bo çalışıyorduk.daha sonra okulumuz ybo oldu.yatılı okulumuzun 1.kademesi sistem üzerinde kapandı.sınıf öğretmeleri olarak aynı okulda aynı nöbeti tutuyoruz,sistem üzerinde okulumuz kapandığı için hizmet puanını normal bizimle aynı işi yapan branş öğr.gibi alamıyoruz.çünkü biz aynı binada farklı okuluz.
Avatar
nöbet tutmak kolay değil - 10 ay önce
yukardakileri okudum sağlık personeli aklıma geldi. hhayatları boyunca bunları yapiyorlar. 2 yaşında çocuğu olanda 20 yaşında çocuğu olanda nöbet tutuyor. öğrenciler uyuduktan sonra nöbetçi öğretmen de uyuyor. aama sağlıkçılar sabahliyor.
Avatar
öğretemen - 10 ay önce
çok zor şartlar ybo larda.. ücretler iyileştirilmeli