MEB'İN ELİ KOLU BAĞLANDI!

Görevden alınarak şahsa bağlı eğitim uzmanı yapılan yöneticilerin hukuk zaferleri peş peşe geliyor.

MEB'İN ELİ KOLU BAĞLANDI!6528 sayılı kanunla görevden alınan ve şahsa bağlı eğitim uzmanı yapılan yöneticilerin bir kısmı süresi içerisinde dava açmışlardı ve süreç devam ediyor. Kalan uzmanlar ise AYM kararı sonrası dava açtılar. 

MEB Anayasa Mahkemesi kararlarının geriye doğru işlemeyeceği teziyle savunma yapadursun Kırıkkale İdare Mahkemesi ders gibi bir karar aldı.

Şu cümleye bakar mısınız: "...Bu durumda, davacının anılan görevinden ayrılmasının dayanağı Kanun hükmünün Anayasa Mahkeınesi'nce iptali karşısında davacının eski görevine iadesi gerekmekte olup, aksi yönde tesis edilen işlemde hukuka uygunluk bulunmadığı sonucuna varılmıştır..."

Bu durumda MEB, bir yiğitlik yapmalı ve mahkeme kararlarını beklemeden derhal tüm eğitim uzmanlarını eski görevlerine toplu olarak iade etmelidir. Aksi durumda zaman ve iş israfından MEB yetkilileri sorumlu olacaktır.

Çok açık bir hukuki durum üzerine gereksiz hamlelerle zorlama yorumlar yapmak gerçekten MEB gibi Türkiye'nin en köklü kurumlarından birine yaışmıyor.

Gerçi MEB zamanında eğitim uzmanlarının mali ve özlük haklarını iade ederek işi sorunsuz halledebilirdi. 
Ama MEB kaosu tercih etti!

işte Kurukkale İdare Mahkemesinin ders gibi kararından bir kısmı ve aşağıda da belgesi:

Anayasa'nın 152. Ve 153. Maddelerinde belirtildiği üzere; mahkemeler bir yasa kuralının Anayasa Mahkemesince iptal edilmesi halinde yüksek mahkeme kararına, gerekçesine uygun karar vermek zorundadırlar.
Anayasa Mahkemesince bir kanunun veya KHK'nın tümünün ya da bunların belirli hükümlerinin anayasaya aykırı bulunarak iptal edilmiş olduğu bilindiği halde eldeki davaların Anayasaya aykırılığı saptanmış olan kurallara göre görüşülüp çözümlenmesi. Anayasanın üstünlüğü prensibine ve hukuk devleti ilkesine aykırı düşeceği için uygun görülmez.

Her ne kadar davalı Milli Eğitim Bakanlığı'nın savunma dilekçesinde Anayasa Mahkemesi'nin atama işleminin dayanağı olan Kanun Hükmünde Karamame'nin ilgili hükümlerini iptal etmesinden bahisle dava dilekçesinde talep edildiği üzere davacının başka yer ve görev olan Kırıkkale İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı olarak atanması talebinde bulunmasının hukuki dayanağı olmadığı belirtilmişse de dava dilekçesi ekinde bulunan 04.08.2015 tarihli başvurudan; davacının talebinin önceki görev yeri olan ......İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevine atamasının yapılması yönünde olduğu ve dava dilekçesinde de aynı tarihli başvurunun zımnen reddine ilişkin işleme karşı iptal davası açılmış olduğu anlaşıldığından davalı idarenin iddiası yerinde görülmemiştir.

Bu durumda, davacının anılan görevinden ayrılmasının dayanağı Kanun hükmünün Anayasa Mahkeınesi'nce iptali karşısında davacının eski görevine iadesi gerekmekte olup, aksi yönde tesis edilen işlemde hukuka uygunluk bulunmadığı sonucuna varılmıştır.

Diğer taraftan dava konusu işlemin uygulanmasına devam edilmesinin yukarıda belirtilen hukukun genel ilkelerine aykırılık oluşturacağı ve davacı açısından eski görevine iade edilmemesinin telafisi güç zararlar doğuracağı açıktır.

Açıklanan nedenlerle; hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin; uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden 2577 Sayılı Kanunun 27.maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütülmesinin durdurulmasına, kararın tebliğini izleyen günden itibaren 7 gün içerisinde Bölge İdare Mahkemesi'ne itiraz yolu açık olmak üzere 14/12/2015 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Şeref KOÇ - 12 ay önce
ben bu kararda öncelikle gerçek hakimlerden oluşan şerefli mahkeme heyetini tebrik ediyorum.
Avatar
eğitim uzmanı - 12 ay önce
hasan kardeş muhtemelen mahkeme kararları dolayısıyla hukuk ve adalet içini yakıyor. kusura bakma ama yakmaya da devam edecek.ha bide madem bu konularla ilgilisin sana tavsiyem mahkeme kararlarını uygulamayanlarla ilgili yargıtayın 2015 yılı kararını oku,tabi uykuların kaçmaz sa.
Avatar
Vasfi ZORLU - 12 ay önce
mahkeme 2 yıl uygulanmayabilir diyebilen saflar var. 2577 sayılı kanun madde 28'de "danıştay, bölge idare mahkemeleri, idare ve vergi mahkemelerinin esasa ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlarının icaplarına göre idare, gecikmeksizin işlem tesis etmeye veya eylemde bulunmaya mecburdur. bu süre hiçbir şekilde kararın idareye tebliğinden başlayarak otuz günü geçemez." denilmektedir.
Avatar
hasan - 12 ay önce
kardeşim geçen yıl bir kararname çıkarılmıştı mahkeme kararları iki yıl uygulanmayabilir denilmişti hatırlatırım .ayrıca uygulanmayan hükümlerde sadece bakan ilgilidir diğerlerini bağlayıcı hiçbir hüküm yoktur boşuna şov yapmayın kardeşim
Misafir Avatar
şbeu - 12 ay önce @hasan
mektup yazdım hasan'a ha sana ha sana der koca şair karakoç ve devamla derki "anladım be hasan sendede iş yok bir şey düşünmezsin ekmekten gayrı"sevgili hasan kardeşim mahkeme karaının idarece 2 yıl uygulanması ile ilgili yasa iptal olalı yaklaşık bir yıl oldu.bu sizin arzunuz belliki bir uzman arkadaşın kimbilir belki de benim yerime atanmış bir yöneticisin.avuntu senin bu yazdıkların hak sahipleri haklarını alacak ha biz ne olacağız dersen bak mahkemeler haklı olana hakkını veriyor sende uğraş kardeş bir kaç yıl alırsın hakkını
Misafir Avatar
yönetici - 12 ay önce @hasan
ne dediğin ve kimi eleştirdiğin anlaşılmadı.
Avatar
hasan - 12 ay önce
eğitim uzmanı kardeş hatırlatırım uygulamayan direk bakan muhataptır ayrıca bakanlık iki yıl uygulayamayabilir eli güçlü ayrıca çok da istiyorsanız size şırnak uludere diyarbakır kulp filan ha tabi fetocuları nasıl temizliyeceğiz ayrıca bu siteden hariç hiç bir yerde sizinle ilgli haber yok avunun durun
Misafir Avatar
hesan - 12 ay önce @hasan
hassooo angarada anayasooo yohmu siye iltimassooo...... uzaydamı yaşıyon haso gardaşşş
Misafir Avatar
Bvatandas - 12 ay önce @hasan
akp lilik bu işte. hak yemeyi meşrulaştırma. gerçek ak partililer adaletten yana... iktidarda ak parti yok artık. kimsesizin konuşulacak. akp var artık akp... huoooop hükümet bu yazıyı iyi oluşan iyi olur.
Misafir Avatar
Eğitim Uzmanı - 12 ay önce @hasan
kardeş o gösterdiğin illerde çok çalıştık sırtımızda su taşıdık pişman da değiliz."insanın iyisi insana hizmet edendir"
Misafir Avatar
razayayaz - 12 ay önce @hasan
kardeş yazdıklarına dikkate şu an görevden alınan eğitim uzmanlarının en az %50 si senden daha fazla ebs li ve üyesi ve 2012 den sonra atandı.kadro bekliyorsan boşuna donkişotluk yapıp herkesi aynı kefeye koyma.
Misafir Avatar
şafak - 12 ay önce @hasan
sen neyin telaşındasın ki yoksa haksız yere alınanların yerine mi geçtin de sıkıntı basmaya başladı