Şok iddia, 12. Sınıflara kafa izni!

Lise son sınıf öğrencileri okula devam ediyor mu?

Şok iddia, 12. Sınıflara kafa izni!PERSONELMEBHABER.NET/ÖZEL HABER

Lise son sınıf öğrencileri okula devam ediyor mu?

Özellikle Ankara iliyle ilgili bazı duyumlar alıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığının burnunun dibinde onlarca okulda 12. Sınıf öğrencilerine “kafa izni” verildiğini duyuyoruz. Hem de öyle üç beş öğrenci değil sınıfların tamamen boşaltıldığını. 13.03.2016 tarihinde yapılacak YGS’ye tam bir ay var. Bu hafta başlamış olsa devamsızlık en az 20 gün yapar. Daha bunun LYS’si var. Öğrencileri okulda tutmak ve en iyi şekilde yetiştirmek okul yöneticilerinin görevi değil mi?

Üstelik ortaöğretim yönetmeliğinin ilgili maddesi şöyledir: (Değ: 1/7/2015-29403 RG) Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır ve durumları yazılı olarak velilerine bildirilir. Ancak üniversite hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri veya tam teşekküllü devlet hastanelerinde kontrol kayıtlı sürekli tedaviyi ya da organ naklini gerektiren hastalığı bulunanlar, kaynaştırma ve özel eğitim gerektirenler ile tutuklu öğrencilerin özürsüz devamsızlık süresi 10 günü geçmemek kaydıyla toplam devamsızlık süresi 60 gün olarak uygulanır.

Sorularımız şunlar:

BİR: Ankara başta olmak üzere diğer birçok ilde 12 sınıfların devam durumu usulüne uygun şekilde sağlanabilmekte midir?

İKİ: Ankara’nın başta Yenimahalle olmak üzere birçok ilçesinde 12. Sınıfların sınıfları boşaltması konusunda ilçe ve il milli eğitim müdürlüğünün ve Bakanlığın bilgisi ve onayı var mıdır?

ÜÇ: Dershaneler de kapalı olduğu halde bu öğrenciler kalan dönemde YGS’ye nasıl hazırlanmaktadırlar.

DÖRT: Diyelim ki ailelerin onayı ve öğrencilerin isteğiyle devamsızlık yapılıyorsa bir öğrenci ve veli dahi farklı düşünmemekte midir?

BEŞ: Okul müdürleri öğretmenlere “Ders defterleri dursun duruma göre sonra doldurursunuz.” demişler midir?

Temel lise ucubesiyle lise eğitimi neredeyse işportaya düşmüşken bir de devlet okullarındaki bu darmadağınık durum neye hizmet etmektedir? Lise yöneticileri öğrencileri okulda zapt etmeyi başaramadıkları için başlarından savmaya mı çalışmaktadırlar.

Vay memleketimin eğitim sisteminin haline ki vay!

Müstakim KORKMAZ
personelmebhaber.net


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Murat kanca - 3 ay önce
Siz ne karışıyonuz mk öğrenci biziz siz hayırdır?
Avatar
Serkan - 3 ay önce
Ya kardeşim adam 12 gelmiş ister bu hakkını ygs de kullansın ister lys kaldı ki ders kitaplarları boş duruyor. Siz Gidin özel Liselere özel kurumlara bi onlara Bakin basiyorlar 100 leri öğrencilere 12 sınıf mufredattini mi isliyeyim yoksa ygs lys mi çalışayım sistem bozuk sistem
Avatar
Hakan - 2 ay önce
Sadece 12.sınıf öğrencilerine ek izin verilsin of sınıfta kalıcaz ya
Avatar
Metin - 3 ay önce
Şunu da sormak lazım okuldaki "öğretmenler" yeterli donanımda mı ki ?sınava 1 ay kala çocuğu sabahın 6 sında kaldırıp 4 e 5e kadar okulda tutunca cok mu iyi egitiliyorlar sadece 8 saat boyunca 40 dakikalık ritüellerle beynini açıyorlar çocukların
Avatar
Perican - 4 ay önce
Okul. Güzel. Temiz. Mı
Avatar
Tuğçe karahan - 3 ay önce
Bizde eğitim sistemi gerçekten çok yanlış bi türlüde and oturmuyo çocuk çok oyuncağı gibi is unidentified flying bir değiştiriyolar resmen bii deneme tahtası gibi kullanıyolar ne olacak bu halimiz bilmiyorum 12 . Sınıflarıda sıkmanın alemi ne kardeşim bırakta adam ygs lys ye hazırlansınnn
Avatar
Sadece son sınıf öğrencilerine ek devamsizlik haki gelsin - 2 ay önce
12.sınıflara ygs lys için sadece 30 gün özürlü ozursuz devamsizlik haki veren sistemide bunu onaylayaninda hata bu sistemi geçirdi yururlulukte tutaninda bizi okulda sınava çalışamaz hale getiren herkesin de ellerinden öper başıma koyarım sayenizde seneye mezun kalıp daha rahat hazirlanacam bulise zimbırtısı yüzünden egitimim aksıyo şaka değil gerçek
Avatar
Aslı - 2 ay önce
Gerçekten gülüyorum sabah 8 akşam 3 okulda kalıp 7 saat boyunca sadece hocaların (diplomalı eşeklerin) egolarını tatmin etmek için bulunmak gerçekten çok güzel bir eğitim. Ders çalışcağımız zaman bile bizlerle alay etmeleri, kendileri geç gelince birşey olmaması ama biz geç kalınca herkesin içinde bizleri rencide etmeleri hiç hoş değil moralimizi bozmaşarı yetmiyormuş gibi okula karşı bir ön yargımız oluşuyor. Lütfen devamsızlıklarla uğraşacağınıza kendilerini öğretmen sanan bencilleri bir araştırın. Öğrencilerin sorunlarını dinleyin. Eğer ki hakkım varsa ben onlara hakkımı helal etmiyorum bizlere yaşattıklarıno yaşamadan da ölmelerini istemiyorum.