YAZILI SINAVLAR EĞİTİMİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

Liselerde ve ortaokullarda sınavlar ortak yapılıyor. Şöyle ki: Matematik öğretmeni Çarşamba günü 2. saat sınav yapacak olursa o saatteki tüm ders öğretmenlerine sınav kağıtlarını veriyor ve o saat sınav oluyor. Fizik, kimya, İngilizce, Türkçe/edebiyat, biyoloji hangi ders varsa o ders saatinde matematik sınavı oluyor. Örneğin biyoloji dersine peş peşe üç sınav denk gelirse derste ciddi aksamalar oluyor.

YAZILI SINAVLAR EĞİTİMİ OLUMSUZ ETKİLİYORLiselerde ve ortaokullarda sınavlar ortak yapılıyor. Şöyle ki: Matematik öğretmeni Çarşamba günü 2. saat sınav yapacak olursa o saatteki tüm ders öğretmenlerine sınav kağıtlarını veriyor ve o saat sınav oluyor. Fizik, kimya, İngilizce, Türkçe/edebiyat, biyoloji hangi ders varsa o ders saatinde matematik sınavı oluyor. Örneğin biyoloji dersine peş peşe üç sınav denk gelirse derste ciddi aksamalar oluyor.

Bir başka sorun da sınav haftasında ders işlemek. Derse giren öğretmenler: “Öğretmenim, sınavımız var çalışabilir miyiz?” yalvarmamsı nidalarıyla karşılaşıyor. Dersini vermeyip kendi dersini işleyen öğretmen, gizli gizli yazılı sınava çalışan öğrencilerle uğraşmak zorunda kalıyor.

Yazılı yoklamalar yapılmak zorunda olduğuna göre ne yapılabilir de bu sorunlar en aza indirilebilir?

Doğrusu iki çözüm var ama ikisi de doğrudan Milli Eğitim Bakanlığının siyaseten ve merkezden uygulamalarıyla hayata geçebilir:

BİR: İki dönemli mevcut sistemden vazgeçilmelidir ve iki buçukar aylık 4 dönem eğitim öğretim verilmelidir. Her dönem sonunda ve tatil döneminde sınavlar yapılmalıdır.

Örnek takvim:

1 Eylül                   Birinci dönem açılışı

7 Kasım                 Birinci dönem sonu (sınavlar)

15 Kasım              İkinci dönem açılışı

23 Ocak                İkinci dönem sonu (sınavlar)

1 Şubat                 Üçüncü dönem başı

7 Nisan                 Üçüncü dönem sonu (sınavlar)

15 Nisan              Dördüncü önem başı

23 Haziran           Dördüncü dönem sonu (sınavlar)

Bu taslakta iş günü olarak yaklaşık 180 gün alınmıştır. Ancak MEB bu 180 iş gününü de yeniden ele almalıdır. Ülkemizin kaybedecek zamanı yoktur. Turizmcileri mutlu etmek için tatil yapmaktan daha ciddi bir nesil yetiştirme sorunuyla karşı karşıyayız. Her dönem onar hafta olmak üzere yeni bir düzenleme yapılmalı ve uzun yaz tatili yıl içine yayılmalıdır.

İKİ: Yok böyle yapılmayacak ve 3 aylık yaz tatili düzenine devam edilecekse Bakanlık merkezden her dönem için birer hafa “sınav haftası” düzenlemelidir. Eğitim öğretim “Çalışma Takvimi” hazırlanırken bu sınav haftası planlanmalı ve eğitim öğretimin aksamasının önüne geçilmelidir.

(...)

TIKLAYINIZ

Bekir KARABULUT
Eğitim Uzmanı

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
eğitimde kalite - 11 ay önce
avrupa ülkeleri̇nde ortalama olarak eğitim gün sayısı 200 gündür.bizde resmi olarak 36 hafta yani 180 gün.ülkemizde öğrencilere 10+20=30 gün devamsızlık hakkı veriliyor.avrupa ülkelerinde böyle bir hak yok (hastalık ve doktor belgesi yok ise) ve yalandan doktor belge vermez veremez.bunun yanında okul toplantısı önemli gün ve hafta etkinlikleri ve dediğiniz gibi sınalar derken bir öğrenci ortalama 140 gün eğitim ya alıyor ya alamıyor.şimdi soruyorum ve 140 günün nitelikli eğitim olduğunu varsayıyorum,bu 140 gün eğitimle yaklaşık 200 gün eğitim alan ülkeyle nasıl yarışacağız ve nasıl yeni teknolojiler üreteceğiz...
Avatar
m.a. - 11 ay önce
size de yaranılmıyor. yazılı sınavla sadece değerlendirmiyorlar, mülakat yapıyorlar, mülakata göre iş yapıyorlar olmuyor. mahkemeye koşuyorsunuz. yazılı sınav yapıyorlar kambur diyorsunuz. bir karar verin yahu.
Misafir Avatar
Bekir KARABULUT - 11 ay önce @m.a.
hocam lütfen yaziyi okumadan yorum yapmayin. bakin i̇çeri̇ğe ne yaziyor. :-)
Avatar
kartal3535 - 11 ay önce
kesinlikle doğru tespit.bazen ortak sınavlardan dolayı aynı sınıf ta 2 ders saatimin gittiği oluyor.bence de mutlaka 1 sınav haftasının olması gerekiyor. 1 hafta tamamen sınavlara ayrılmalı o hafta ders olmamalı .
Avatar
EĞİTİMCİ - 11 ay önce
m.a. yorumcu arkadaşin zi̇kri̇ ve fi̇kri̇ ayni olunca kisir dönüp dolaniyor. yazik! okumaktan aci̇z toplumuz vesselam
Avatar
gökçe - 10 ay önce
çok güzel bir öneri kutlarım hocam .eğitime kafa yoran bir kişi olduğunuz belli oluyor