Bugun...Arapça Öğretmenlerinin Durumu?
ARAPÇA ÖĞRETMENLERİNİN DURUMU?

+ -
Merhabalar öğretmenlikte sıkıntı yaşanılan alanlardan biri de ARAPÇA Öğretmenliğidir. size göndereceğim yazıyı okumanızı ve sitenizde bu durumu TÜM ARAPÇA öğretmenleri adına yer vermenizi istiyorum. şimdiden teşekkürler hayırlı çalışmalar, kolay gelsin...
Eylül ayındaki öğretmen atamalarında birçok branş beklediği kontenjanı bulamadığı için hayal kırıklığı yaşadı. Hayal kırıklığı yaşayanların başında Arapça öğretmen adayları geliyor. Arapça öğretmenleri, hayal kırıklığına giden süreci kendileri açısından “Arapça öğretmenlerinin dramı” olarak niteleseler de ben Arapça öğretmenlerinin durumu demeyi uygun görüyorum. Zira Arapça öğretmenlerinin halihazırda umutsuzluğa kapılmamaları gerektiğini düşünüyorum.
Arapça öğretmenleri sosyal medyadaki örgütlenmelerinde kendi durumlarını değerlendirdikleri yazılarda üvey evlat muamelesi gördüklerini belirtiyorlar. Aşağıda Arapça öğretmenlerinin yaptıkları hesaplardan örnekler var. Rakamlar belki bir şeyler anlatır diye Arapça öğretmenlerinden gelen şu ifadeleri aktarmak istiyorum.
“Ağustos ayında 40.000 öğretmen ataması yapılacağını duyduğumuzda Arapça öğretmenleri olarak çok heyecanlanmıştık. Sadece İstanbul’da 85 imam hatip ortaokulu açılmış, Türkiye geneli 673 civarı imam hatip ortaokulu açılmış(28 Haziran 2012 Milliyet Gazetesi; Haberturk gazetisine göre son rakam 697), yeni imamhatip liseleri ve imam hatip lise kısımlarına ilave sınıflar açılmıştır. Hali hazırda bu okullara halkımızın büyük talebi devam etmekte ve sınıf sayıları giderek artmaktadır. İmamhatip liseleri ve imamhatip ortaokullarında Arapçanın haftada 4 saat olması dolayısıyla kontenjanlar belirtilmeden önce yaptığımız hesaplamalarda her imam hatip okuluna 3 sınıf açılsa(ki Antalya merkezdeki yeni açılan 7 imam hatip okuluna an itibariyle 38 sınıf ortalama 5’er sınıf açılmıştır)3*600=1800 sınıf. Haftada 4er saatten 4*1800 saat 7200 saat. Her öğretmen 30 saat derse girse bile 7200/30=240 öğretmen gerekiyor. Üstüne üstlük bu hesap en basit şekilde yapılmış, liselere açılan ilave sınıflar hesaba katılmamıştır. Din Öğretimi Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Aycan Haberturk Gazetesine verdiği bir demeçte imam hatiplere kayıt yaptıran öğrenci sayısının 98.000 olduğunu son kayıtlarla birlikte 110.000i bulacağını ifade etti. Prof. Dr. İrfan Aycan’ın verdiği bu bilgilerden yola çıkarak başka bir hesap yaparsak 110.000 öğrenciyi 40’ar kişilik sınıflara yerleştirsek (ki bu okullarda genel olarak sınıfların 25-30u geçmemesine dikkat edildi) 2750 sınıf eder. 2750 sınıf haftada 4’er saat Arapça dersi aldığına göre (ki lise kısmında haftada 5 saat Arapça dersi var) 4*2750=11.000 saat eder. Bu 11.000 saate her öğretmen haftada 30 saat derse girse 366 öğretmen gerekiyor. Her öğretmen ortalama 24 saat derse girse 458 arapça öğretmenine ihtiyaç olduğu ortaya çıkmaktadır.
Gerek 673 rakamından yola çıkılarak yapılan hesaplamalarda gerekse 110.000 öğrenci kaydından yola çıkılarak yapılan hesaplamalarda bu okulların ihtiyaç duyduğu Arapça öğretmeni sayısı en iyimser rakamlarla bile ortadadır.
Rakamlar ve gerçekler böyleyken yeni açılan 700 civarı imamhatip ortaokulu için sadece 12 arapça öğretmeni atanmış yine Türkiyenin her şehrinde en az bir tane bulunan İmam Hatip Liseleri içinse 7092 kodlu 50 arapça öğretmeni atanmıştır. Arapça öğretmenliği alanında bir başka çelişki/çatışma da şöyle: İmam Hatip liselerine 1230 koduyla atanan imam hatip meslek dersleri öğretmeni sayısı 485 kurumlar arası atamalarla birlikte bu sayı 512’dir. İmam hatip liselerinde ki Arapça hariç meslek dersi saati: lise 1'de 8, lise 2'de 9, lise 3'te 10 lise 4'te 14’tür. Anadolu imam hatip liseleri müfredatında ise meslek dersi saati sırasıyla lise1’de 5, lise2’de 9,lise 3’te 10,lise 4’te 14 saattir. İmam hatip liselerinde tüm sınıflarda haftalık 5 saat Anadolu İmam hatip liselerinde ise yine tüm sınıflarda haftalık 4 saat Arapça dersi verilmektedir. Burada sorulması gereken soru şu: İmam Hatip Liselerindeki 1.,2.,3. ve 4. sınıfların meslek dersi saati toplam 41, lise 1,2,3 ve 4. sınıfların gördüğü haftalık Arapça ders saati toplam 20’dir. Oranlara baktığımızda yarı yarıya bir sonuç ortaya çıkmaktadır. Hal böyleyken 7092 kodlu Arapça öğretmenliğine verilen kontenjanlar ile İlahiyat mezunlarının tercih edebileceği 1230 kodlu meslek dersi öğretmenliğine verilen kontenjanları karşılaştırdığımızda (48/512)oran onda birdir.Yine İmamhatip ortaokullarına 1245 kodlu 112 din dültürü Ahlak bilgisi öğretmeni atanmışken bu okullara atanan Arapça Öğretmeni sayısı 12’dir. Burada da oran onda birdir. Tam burada akla şu sorular geliyor: Eğer 7092 kodlu Arapça öğretmenlerinin İmam hatip okullarında Arapça öğretmeni olarak atanmalarında bir sakınca yoksa bizlere niçin bu kadar düşük bir kontenjan ayrılmıştır? ”
Arap Dili Edebiyatı mezunlarının dikkat çektiği bir başka nokta ise kendilerinin üniversitede 128 kredi Arapça dersi almalarına karşın ortalama 40 kredi Arapça dersi alan İlahiyat mezunlarına göre daha az sayıda Arapça mezununun öğretmen olduğu. Arapça mezunlarının bir kısmı bu durumun düzeltileceğini ümit ediyor. Hatta Arapça Öğretmenliği ve Arap Dili Edebiyatı mezunları bu durumun düzeltilmesi için Din Öğretimi Genel Müdürlüğü başta olmak üzere bazı kurumlara yaşadıkları sıkıntıları anlatan mektuplar göndermiş. Bir kısmı ise son iki yılda atanan Arapça öğretmeni sayısına bakarak her şeyden herkesten ümidini kesmiş gözüküyor. Bence ümitsizlik çözüm değil. Zira 3*4 eğitim sisteminin önemli bir ayağı olan imamhatip okulları, Arapça mezunları ile 4*4 lük bir performansa kavuşacak.

YORUM SİZİN...

Soru ve sorunlarınız için vuralizzet@gmail.com
YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
 YUKARI