Bugun...Yöneticilerin 6 Saat Derse Girme Zorunluluğu
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

+ -
  

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer DİNÇER tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 

İsmet BÜYÜKATAMAN       

  Bursa Milletvekili


          Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarında görevli müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarının, Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın 5’inci maddesinde; Örgün ve yaygın eğitim kurumlarının müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları haftada 6 saat, ders okutmakla yükümlüdürler.” denilmektedir.


          İlk bakışta doğru gibi görünen bu uygulama, okullarımızda yönetim boşluğu doğurmuştur. Bu durum eğitime olumsuz şekilde yansımıştır. Okul ve kurumlarımızda görev yapan yöneticilerin ders kesim tarihine kadar 6 saate tam olarak girmesi mümkün değildir. Bakanlık 6 saat zorunlu derse girmeyi kar-zarar hesabı yaparak düzenlemeye gitmiştir. Maalesef eğitimde kar-zarar hesabı yapılması, eğitimi çok geri noktalara taşımıştır. Yöneticilik görevi profesyonel bir görevdir. Yöneticilik sorumluluk isteyen bir alandır. Ülkemizde eğitim yöneticilerine yüklenen yük fazladır. Çalışma alanları geniştir.


          Okul yöneticilerinin kendi inisiyatifleri dışında yapılan organizasyonlarına, toplantılara katılmaları bir mecburiyettir. 6 saat derse girme mecburiyeti ve diğer mecburiyetlerden dolayı yöneticilerin uhdesine verilen derslerin boş geçmesine sebep olduğu açıktır. Böyle bir zorunlu uygulamanın kimseye faydası olmayacaktır.


          Bir yönetici velilerin sorunlarını dinleyecek, İl-ilçe Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenlediği toplantılarına, konferanslara, öğretmenlerin yapacakları toplantılara katılacak, okulun ihtiyaçlarını çevre imkânlarıyla karşılamanın yolunu bulacak, okulunda meydana gelen olayların önüne geçecek bununla ilgili tedbirler alacak, değişik kurumların etkinliklerini takip edecek, önemli gün ve bayramlara okulunun etkili şekilde katılımını sağlayacak, diğer kurumların talepleri olan şiir, kompozisyon yarışmalarına okul olarak katılmayı takip edecek,  aynı zamanda 6 saatte zorunlu derse girecek. Hiç bir yönetici ders yılı süresince bu şartlar altında haftalık 6 saat tam olarak derse girmesi mümkün değildir.


          Uygulamanın yanlışlığına inanan bakanlık önceden koyduğu katı kural ve düşüncelerden uzaklaşarak Branşı sınıf öğretmeni olan yöneticilerden 6 saat derse girme zorunluluğunu kaldırmıştır. Yöneticilerin 6 saat derse girmeleri halinde idari işler sağlıklı şekilde yürümemektedir.


          Buna göre;

          Yöneticilerin 6 saat derse girme zorunluluğunu kaldıracak bir düzenleme yapılması hususunda çalışmanız bulunmakta mıdır?

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
 YUKARI