Özlük Haklar:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Doğum ücretsiz izni ve izinden dönüşte işe başlama hakkı
En Güncel KPSS Haberleri için TIKLAYINIZ
 Doğum ücretsiz izni ve izinden dönüşte işe başlama hakkında Habertürk yazarı Ali TEZEL’in17 Ekim tarihli yazısı;
 

Çalışan işçi kadınlar, 16 haftalık doğum izninden sonra altı ayda ücretsiz izin alma hakkına sahiptirler, ücretsiz izin sonrasın da işlerine dönem hakları vardır. İzin dönüşü işe başlatılmayan kadın işi tazminatlı olarak bırakabilir…



Sayın Ali Tezel, cevaplarsanız sevinirim, 2011 Ocak ayında doğum yaptım ve ücretli iznim bittikten sonra ücretsiz izin kullandım. İzin sonrası işe başlamak için döndüğüm zaman bana şu an başlatamıyoruz gibi bir cevap verdiler. Ne yapmalıyım kaç gün içerisinde ihtar çekmeliyim? Bir avukat tutmam gerekli mi bunun için onlara dilekçe bıraktım fakat daha cevaben dönmediler cevaplarsanız sevinirim. Hatice Aras

 

Sayın okurum, 4857 sayılı İş Kanunu’nun 74 üncü maddesine göre, “Kadın işçilerin doğumdan önce sekiz ve doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam onaltı haftalık süre için çalıştırılmamaları esastır. Çoğul gebelik halinde doğumdan önce çalıştırılmayacak sekiz haftalık süreye iki hafta süre eklenir. Ancak, sağlık durumu uygun olduğu takdirde, doktorun onayı ile kadın işçi isterse doğumdan önceki üç haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda, kadın işçinin çalıştığı süreler doğum sonrası sürelere eklenir. Kadın işçinin erken doğum yapması halinde ise doğumdan önce kullanamadığı çalıştırılmayacak süreler, doğum sonrası sürelere eklenmek suretiyle kullandırılır…”.

 

***Doğum yapan kadına altı ay ücretsiz izin haktır

 

Yine 4857/74 madde gereğince, “İsteği halinde kadın işçiye, onaltı haftalık sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde onsekiz haftalık süreden sonra altı aya kadar ücretsiz izin verilir. Bu süre, yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmaz.” denildiğinden, 16 haftanın bitiminden itibaren isteyen kadına işveren altı aya kadar ücretsiz izin vermek zorundadır. Bu konuda işverenin insiyatifi yoktur, vermem diyemez.

 

***Ücretsiz izin sonrası işe başlama

 

Doğumda kullandığı 16 haftadan sonra bir de altı aya kadar (işçi ne kadar isterse) ücretsiz izin vermek zorunda olan işveren, bu izin süresinin bitiminden itibaren işçisini işe başlatmak zorundadır. Şayet, altı aylık ücretsiz izin sonrasında işçinin başvurusuna rağmen işveren işe başlatmaz ise bu kere de 4857/24 üncü madde gereğince, işçinin haklı sebeple işi bırakma hakkı ortaya çıkar.

 

***Önce ihtarname gönderin

 

Siz işverene yazılı bir dilekçe vermişsiniz ama işveren böyle bir yazı almadım diyebilir ve izin bitiminden itibaren 3 gün işe gelmedi diye sizi tazminatsız olarak işten atabilir. Yasal haklarınızı kullanmak için işverene aşağıdakine benzer bir ihtarnameyi noterden gönderin. Gerek noterden gönderilecek ihtarname ve gerekse de tazminatlar için açılacak dava için avukatla görüşmenizi tavsiye ederim.

 

“ …/…/2011 tarihinde doğum sonrası aldığım ücretsiz iznim bitti ve işe başlamak isteğimi, …/…/.2011 günü tarafınıza verdiğim dilekçe ile belirtmeme karşın, işe halen başlatılmadım. Bu yazının alındığı günden itibaren 7 (yedi) gün içinde işe başlatılmam halinde iş aktimi 4857/24 madde gereğince haklı sebeple feshedeceğimi ve yasal yollara başvuracağımı  ihtar ederim…”
En Güncel Sağlık Haberleri için TIKLAYINIZ

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×






























Memura haber disiplin affı derece artışı...
Memura haber disiplin affı derece artışı yolda

Haberi Oku