MEB'den Atılan 28 Bin Öğretmen için ‘Yeşil Işık’

Milli Eğitim Bakanlığı FETÖ soruşturması sonrasında KHK ile çalışma izni iptal edilen öğretmenler ve personel için Cemaat ile irtibatı olmayanlara

MEB'den Atılan 28 Bin Öğretmen için ‘Yeşil Işık’Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında FETÖ ile bağlantılı oldukları gerekçesiyle kapatılan okullarda görevli 28 bin öğretmen ve personel ile ilgili çalışma başlattı. 81 ile yazı gönderen bakanlığın çalışma izinleri iptal edilen öğretmenleri, kurulacak olan komisyonlarda ayıklanacağı belirtildi. Konu ile ilgili başlatılan çalışmada cemaat okullarında görev yapmasına rağmen cemaatle ilgisi olmadığını belirten şikayetlerin etkili olduğu ifade ediliyor. 

CEMAAT İLE İRTİBATI OLMAYANLARA YENİDEN İZİN

MEB, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan okullarda görev yapan öğretmenler ve personel için yeşil ışık yaktı. Kısa bir süre önce Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan yazılı açıklamada; “FETÖ kapsamında kapatılan kurumlarda çalışanların çalışma izinlerinin iptal edildiği, bu uygulama sonunda bazı personelin mağdur duruma düştüğü yönünde başvuruların bakanlığımıza iletildiği anlaşmıştır. Bu şekilde işlem yapılan nedenle illerde valilikler tarafından komisyon oluşturulacaktır. Milli Eğitim Müdürlüklerine müracaat edenlerden ilgili KHK kapsamında milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen yapı, oluşum veya gruplara ya da terör örgütlerine üyeliği ya da bağlantısı olmadığı oluşturulan komisyon marifetiyle belirlenen personel listesi valilikler tarafından genel müdürlüğümüze bildirilsin." denildi. Yapılacak çalışama sonrasında FETÖ'cü olmayan öğretmen ve personelin çalışma izinlerinin yeniden düzenleneceği belirtiliyor.

ARTAN ŞİKAYETLER ETKİLİ OLDU

Kapatılan Cemaat okullarında görev yapan öğretmen ve personelin çalışma izinlerinin iptalinden sonra cemaatle ilişkisi olmadığını ifade eden şikayetlerin atması üzerine, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüklerine yazı yazdı. "667 Sayılı KHK Kapsamında Çalışma İzni İptal Edilen Personel" konulu yazıda artan şikayet ve mağduriyetlere dikkat çekildi. Yazıda bu gerekçeyle Cemaat ve Cemaat kurumları ile bağı olmadığı, irtibatı bulunmadığı belirlenen kişilerin değerlendirilmek üzere Bakanlığa bildirilmeleri istendi.

İRTİBATI OLMAYANLAR BİLDİRİLSİN

Konu ile ilgili olarak 11 Ekim tarihli Bakan adına Kemal Şamlıoğlu imzalı yazının ilgili bölümünde şu ifadeler kullanıldı: Milli Eğitim Müdürlüklerine müracaat edenlerden ilgi KHK kapsamında milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen yapı, oluşum veya gruplara ya da terör örgütlerine üyeliği veya iltisakı, bunlarla irtibatı olmadığı; oluşturulan bu komisyon marifetiyle belirlenen personellerin ekteki tabloya işlenerek Bakanlığımızca değerlendirilmek üzere Valilikler tarafından genel müdürlüğümüze bildirilmesi gerekmektedir. Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

100 BİN EĞİTİM KURUMU KAPATILDI

Temmuz ayında gerçekleşen darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL kapsamında FETÖ ile bağlantılı olduğu tespit edilen aralarında 15 üniversitenin de bulunduğu yaklaşık bin 100 eğitim kurumu kapatıldı. Bu okullarda okuyan 131 bin öğrenci devlet okullarına yönlendirildi. Bu kurumlarda çalışan 21 bin öğretmen, usta öğretici, uzman ve yöneticinin çalışma izinleri de iptal edildi.

Ajans Haber


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ADİL - 2 ay önce
Devlet büyüklerimiz yasal olan banka ve sendikadan dolayı ihraç edilenlerede yeşil ışık yakarlar inşAllah ALLAH yetkililere vicdan merhamet versin
Avatar
Sebahat - 2 ay önce
Devletimiz sendika yüzünden ihraç edilen binlerce insana da inş.yesil ışık yakar.
Avatar
Sebahat - 2 ay önce
Bir yeşil ışıkta biz sendika ve banka dan ihraclari bekloyoruz
Avatar
serdar - 2 ay önce
Devletimizden bylock gibi program kullanmamış sadece banka sendika gibi yasal sebeplerden ihraç olmuş , masum ve aldatılmış öğretmenler içinde yeşil ışık bekliyoruz.
Avatar
ramazan - 2 ay önce
Devletimiz sadece eğitim dernegine üye diye açığa alınan öğretmenler için de yeşil ışık yakar inşAllah
Avatar
Sevgi - 2 ay önce
Günlerdir haksız yere sendikalar dolayı mağduruz biz vatanımız için canımızı verebilmesi şeref sayan bir izleyin hükümetinin güveniyoruz ona yaşanan bu olaylardan dolayı hak veriyorum ama artık sabır taşı çatlıyor bizde bu vatanın evladıyız bu kadar zulüm teröriste bile yapılmadı artık adalet yerini bulsun yoksa masumum ahı kimseye fayda vermez akan göz yaşları istemem ama bir gün önünüzde sel olur hedefe ulaşamazsınız ben empati yapıp sizlere hak veriyorum sizde benim gibi üç çocuk annesi ki bunlardan biri ağır özürlü şu durumumuzu değerlendirin maddi anlamda tamamen eş dost desteği ile ayakta durmaya çalışıyorum suçsuzum tek dayandığı güç Rabbim ondan asla ümidimi kesmem bu dünyada veya öbür tarafta hakkımı verecek ama devlette hakkımı versin artık ben onlara bir oy fazla olsun diye engelli çocuğumu güvenliğe emanet edip okulun son kadına çıktım size oy kullandım ben görevimi yerine getirdim şimdi sıra sizde sayın Devlet büyüklerim Allah yar ve yardımcınız olsun yanlış kararlar verirmisin size
Avatar
karı Koca mağdur - 2 ay önce
Sadece sendikadan ihraç olanlar ne olacak
Avatar
erol - 2 ay önce
Yeşil ışık ihraç edilenlere de yanar inş