MEMURUN İŞ GARANTİSİ BİTECEK!

657 sayılı Yasa sil baştan değişecek. 5 ayrı personel rejimi tek yasa altında toplanacak. Memurun izin süresi artacak, part-time ve evden çalışma başlayacak, performansa göre maaş yükselecek...

MEMURUN İŞ GARANTİSİ BİTECEK! Hükümet, çalışma yaşamının en radikal adımına imza atıyor. Yaklaşık 3 milyon çalışanı ilgilendiren 657 sayılı Yasa reform kapsamına alındı. 50 yıllık yasa tarih olacak. Yerine gelecek yeni yasa ile memurluk sistemi sil baştan değişecek. Kamuya çağ atlatacak düzenlemeler; özellikle memurların ücret ve performansı ile yasadaki ayrımlar üzerinde yoğunlaşıyor. TAKVİM'in detaylarına ulaştığı yeni kanun ile artık hafta sonları yıllık izin süresine sayılmayacak. 

TEK ÇATIDA TOPLANACAK 
Böylece izin hesabında iş günü esası getirilecek. Kamu çalışanlarının yıllık izin süresi, Sosyal Güvenlik Kurumu'na prim ödemek suretiyle geçen hizmeti 1 yıldan 10 yıla kadar (10 yıl dahil) olanlar için 20 iş günü, 10 yıldan fazla olanlar için 30 iş günü olacak. 2017 yılına yetiştirilmesi öngörülen yeni kanun, mevcut 5 ayrı devlet personel rejimini tek yasa altında toplayacak. Ödeme çeşitleri yeniden tanımlanacak. Kamu kurumlarının tamamında 'sicil değil performans' kriteri uygulanacak, part-time, evden çalışma gibi uygulamalar başlayacak, 'garantili iş' dönemi kapanacak. Kanunun getireceği bazı yenilikler şöyle:

İŞ GARANTİSİ BİTECEK
Çalışanlar arasında '4a, 4b, 4c' şeklindeki harf karmaşası bitecek. 
 Kamuda yaklaşık 50 çeşit ödeme yapılıyor. Bu sayının 10'a düşürülmesi öngörülüyor. Bu da temel ücret, hizmet farkı, performans, ek ödenek, ders ücreti ve vekalet ücreti şeklinde belli başlıklar halinde olacak. 
 Özel sektörde olduğu gibi işini yapmayanın meslek hayatı bitecek. İş garantisi olmayacak. 
 Kamuda memur-işçi ayırımı bitecek. 
 Kamuda uzman kadrosunda çalışan personelin özlük hakları iyileştirilecek, yurt dışı eğitimler artırılacak. 
 Kıdemli personelin az gelişmiş bölgelerde görev yapması teşvik edilecek.

ÇOK ÇALIŞANA ÇOK ÜCRET
Performansı yüksek memura daha fazla maaş verilebilecek. Halen çalışan memurlardan emsallerine göre fazla çalışan personel diğer emsalinden fazla maaş alabilecek. Kamu çalışanlarının görev aylığı veya ücreti Maliye Bakanlığı'nca belirlenecek belli bir performans ödeneğinden karşılanacak.

ESNEK MESAİ İMKANI
Hamileler, engelliler ve Bakanlar Kurulu'nca belirlenecek iş ve hizmetlerde görev yapan memurlar kurumun amirinin izni ile esnek çalışabilecek. Böylece yarım gün çalışma imkanı olacak. Çocuğu olan memurlar da istemeleri halinde çocukları 1 yaşına gelene kadar esnek sistemle çalışabilecek.

Takvim

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Fırat DENİZ - 1 yıl önce
sayin yönetmen.günlerdi̇r bu konuyu i̇şli̇yorsunuz.teşekkür edri̇z.yalniz bi̇raz mi̇llete korku veri̇r gi̇bi̇ bi̇r hava sezi̇nli̇yoruz memura bi̇r şey olmaz devleti̇n güvencesi̇ var be kardeşi̇m zaten mevcut kanunlarda bi̇le ne olacaği belli̇ zaten i̇şi̇ni̇ yapmayanlara gerekli̇ müeyi̇deler var.öne si̇ze zahmet yeni̇li̇kleri̇ çikarin korkutmanin ne anlami var
Avatar
hasan uyanık - 1 yıl önce
editör amma salaksın. dün müjde yazdın aynı habere. bugün kara haber yapmışsın. ya yarım akıllısın yada sırf haber olsun diye zorluyorsun
Avatar
trengeçiyor - 1 yıl önce
ne yazdığınız belli değil haber niteliği yok bir gün müjde sonra felaket haberi gibi sunum yapıyorsunuz.
Avatar
Mehmet AYDIN - 1 yıl önce
memur, çalışmıyorsa, ya da işinden kaytarıyorsa, görevini tam velayıkıyla yapmıyorsa elbette görevine son verilebilmelidir. mevcut 657'ye göre b,r sefer devlet memuru oldun mu seni o memurluktan kimse atamıyor. bu da yanlış. ancak; çalışmamayı bahane ederek, siyasi gaileler ve stk baskıları sonucunda memurların görevden kolayca alınmasının önünü de kapatmak gerekir. yani sapla samanı ayırmak gerekir. çalışmayan, görevini aksatan, görevin gereklerini yerine getirmeyenlerin iş akidlerine son verileceği yerde, siyasi mülahazalarla, görevini yapanların görevden uzaklaştırılması söz konusu olmamalı.