Özlük Haklar:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Süt İzni Nasıl Kullanılır?
En Güncel KPSS Haberleri için TIKLAYINIZ
657 sayılı Kanunun 104. maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinde, “… Memurlara, bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir. Süt izninin kullanımında annenin saat seçimi hakkı vardır.” hükmü yer almaktaydı.

Yapılan son değişiklikte(6111S.K.); 104. maddenin (D) fıkrası ile; “Kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde bir buçuk saat süt izni verilir. Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı hususunda, kadın memurun tercihi esastır.” hükmü getirilmiştir.

  Kamu Personeli Genel Tebliği:

    1- “Memura bir yaşından küçük çocuğunu emzirmesi için günde toplam bir buçuk saat olarak verilen süt izni, doğum sonrası analık izni süresinin (asgari 8, azami 13 hafta)  bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saate çıkarılmış ve ikinci altı ayda ise günde bir buçuk saat olarak belirlenmiştir. “ demektedir.

    Açıklama:

Bayan memurlar analık izinlerinin bitiminden sonra ilk 6 ay 3, ikinci 6 ay ise günde 1,5 saat süt izni kullanacaklardır. Bayan memurlarımızın daha önce kullandıkları süt izni süresi yeni düzenlemeyle arttırılmıştır. Burada sözü edilen analık izni; doğumdan önceki 8 haftalık ve doğumdan sonraki 8 haftalık izinlerdir ki toplamda 16 haftadır. Çoğul gebeliklerde doğum öncesi analık iznine 2 hafta eklenerek bu süre 10 haftaya çıkmaktadır. Tabip raporu ile bayan memur, doğuma üç hafta kalana kadar çalışabilir. Kullanılmayan 5 haftalık doğum öncesi analık izni süresi ise doğum sonrası analık iznine eklenerek doğum sonrası analık izni 13 hafta olmaktadır. Doğum sonrası analık izni en fazla 13 hafta olabilmektedir. Genel Tebliğ’de bu süreye atıfta bulunarak süt izninin doğumdan sonra, azami 13 hafta sonra başlayacağını belirtmektedir.

    2- “Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı hususu kadın memurun tercihine bırakılmıştır.” demektedir.

    Açıklama:

Süt izninin kullanılmasının tercihi ise tamamen bayan memura bırakılmıştır. Memur süt iznini hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanacağının kararını kendisi verecektir. Süt izni günlük kullanılması gereken bir izin olduğundan bu iznin birleştirilerek kullanılması yasal olarak mümkün değildir. Örneğin, perşembe günü kullanılmayan 1,5 saatlik süt izni cuma günü ne aktarılarak; cuma günü 3 saat süt izni kullanma imkânı bulunmamaktadır. Ayrıca; çoğul doğumlarda(ikiz, üçüz gibi) süt izninin süresinin artması şeklinde bir düzenleme bulunmadığından; süt izninin çoğul doğumlarda artmasının imkânı da bulunmamaktadır.

   Öğretmenlerimiz Açısından:

Bayan öğretmenlerimizin süt izni kullanımını Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü 27.12.2004 tarihli ve 4523/93570 sayılı yazıyla açıklamıştır.657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yapılan değişiklikle beraber yazının güncelleneceği kanaatini taşımakla beraber ilgi yazıda bayan öğretmenlerimizin süt izni kullanımı konusunda:

“Eğitim-öğretim gibi son derece önemli görevi ifa eden öğretmenlerimizin de kanunla verilen bu haklardan; eğitim ve öğretim faaliyetlerinin aksatılmadan yürütülmesi kaydıyla “süt izni” haklarını da kullanacaklardır.

Bu itibarla, okullarımızda görevli süt izni kullanan branş öğretmenlerinin ders programları, öğretmenlerin istekleri de göz önünde bulundurularak düzenlenmeli, sınıf öğretmenlerinin ise ikili öğretimde; sınıflarını hangi dönemde istediği göz önünde bulundurularak belirlenmeli, tekli öğretimde ise; mümkünse öğle arası, bunun mümkün olmaması halinde müzik, din kültürü ve ahlâk bilgisi, beden eğitimi ve İngilizce gibi diğer branş öğretmenlerinin sınıfa girdiği zamanlarda yararlandırılarak eğitim-öğretimin aksatılmadan öğretmen yönetim işbirliği içinde yapılması gerekmektedir.” denilmiştir.

 

 Feridun Fikret AKSU
Eğitim Ve Düşünce Gazetesi


En Güncel Sağlık Haberleri için TIKLAYINIZ

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Deniz Yıldızı 1 yıl önce

tekli öğretimde çalışacak (9-14)kadrolu anasınıfı öğretmenlerinin süt izni kullanımı hakkında acil olarak bilgilenmek istiyorum. cevap lütfen...biz de branj dersi yok çünkü ve bebeğim küçük...

Misafir Avatar
Deniz Yıldızı 1 yıl önce

yeni̇ yasa çok güzel,ama anasinifi öğretmenleri̇ süt izi̇nleri̇ni̇ nasil kullanacaklar????**

Misafir Avatar
jale kesanivo 1 yıl önce

bu gercekten cok vahşet içeren bir olay aslında türkiye gibi cenet bir ülkede bu tür olayların olması herkesi cok üzüyor umarım bu tür olaylar bir daha olmaz bu olay içinde şunu söylemeliyim umarım ki o kadına bunu yapanlar cezalarını en iyi ve en doğru şekilde cekerler :(