Bugun...Süt İzni Nasıl Kullanılır?
6111 sayılı Torba Kanun memurlarımız açısından birçok değişiklik getirmiştir. Geçen ayki yazımızda bu değişiklikleri incelemiştik.15.04.2011 tarihli ve 27906 sayılı Resmi Gazetede “Kamu Personeli Genel Tebliği” yayımlanarak, bazı kanun değişikliklerinin uygulanma şekli açıklanmıştır. Bu yazımızda özellikle bayan memurlarımız açısından çok önemli olan “Süt İzni” nin kullanımı açıklanmaya çalışılacaktır.

+ -
657 sayılı Kanunun 104. maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinde, “… Memurlara, bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir. Süt izninin kullanımında annenin saat seçimi hakkı vardır.” hükmü yer almaktaydı.

Yapılan son değişiklikte(6111S.K.); 104. maddenin (D) fıkrası ile; “Kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde bir buçuk saat süt izni verilir. Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı hususunda, kadın memurun tercihi esastır.” hükmü getirilmiştir.

  Kamu Personeli Genel Tebliği:

    1- “Memura bir yaşından küçük çocuğunu emzirmesi için günde toplam bir buçuk saat olarak verilen süt izni, doğum sonrası analık izni süresinin (asgari 8, azami 13 hafta)  bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saate çıkarılmış ve ikinci altı ayda ise günde bir buçuk saat olarak belirlenmiştir. “ demektedir.

    Açıklama:

Bayan memurlar analık izinlerinin bitiminden sonra ilk 6 ay 3, ikinci 6 ay ise günde 1,5 saat süt izni kullanacaklardır. Bayan memurlarımızın daha önce kullandıkları süt izni süresi yeni düzenlemeyle arttırılmıştır. Burada sözü edilen analık izni; doğumdan önceki 8 haftalık ve doğumdan sonraki 8 haftalık izinlerdir ki toplamda 16 haftadır. Çoğul gebeliklerde doğum öncesi analık iznine 2 hafta eklenerek bu süre 10 haftaya çıkmaktadır. Tabip raporu ile bayan memur, doğuma üç hafta kalana kadar çalışabilir. Kullanılmayan 5 haftalık doğum öncesi analık izni süresi ise doğum sonrası analık iznine eklenerek doğum sonrası analık izni 13 hafta olmaktadır. Doğum sonrası analık izni en fazla 13 hafta olabilmektedir. Genel Tebliğ’de bu süreye atıfta bulunarak süt izninin doğumdan sonra, azami 13 hafta sonra başlayacağını belirtmektedir.

    2- “Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı hususu kadın memurun tercihine bırakılmıştır.” demektedir.

    Açıklama:

Süt izninin kullanılmasının tercihi ise tamamen bayan memura bırakılmıştır. Memur süt iznini hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanacağının kararını kendisi verecektir. Süt izni günlük kullanılması gereken bir izin olduğundan bu iznin birleştirilerek kullanılması yasal olarak mümkün değildir. Örneğin, perşembe günü kullanılmayan 1,5 saatlik süt izni cuma günü ne aktarılarak; cuma günü 3 saat süt izni kullanma imkânı bulunmamaktadır. Ayrıca; çoğul doğumlarda(ikiz, üçüz gibi) süt izninin süresinin artması şeklinde bir düzenleme bulunmadığından; süt izninin çoğul doğumlarda artmasının imkânı da bulunmamaktadır.

   Öğretmenlerimiz Açısından:

Bayan öğretmenlerimizin süt izni kullanımını Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü 27.12.2004 tarihli ve 4523/93570 sayılı yazıyla açıklamıştır.657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yapılan değişiklikle beraber yazının güncelleneceği kanaatini taşımakla beraber ilgi yazıda bayan öğretmenlerimizin süt izni kullanımı konusunda:

“Eğitim-öğretim gibi son derece önemli görevi ifa eden öğretmenlerimizin de kanunla verilen bu haklardan; eğitim ve öğretim faaliyetlerinin aksatılmadan yürütülmesi kaydıyla “süt izni” haklarını da kullanacaklardır.

Bu itibarla, okullarımızda görevli süt izni kullanan branş öğretmenlerinin ders programları, öğretmenlerin istekleri de göz önünde bulundurularak düzenlenmeli, sınıf öğretmenlerinin ise ikili öğretimde; sınıflarını hangi dönemde istediği göz önünde bulundurularak belirlenmeli, tekli öğretimde ise; mümkünse öğle arası, bunun mümkün olmaması halinde müzik, din kültürü ve ahlâk bilgisi, beden eğitimi ve İngilizce gibi diğer branş öğretmenlerinin sınıfa girdiği zamanlarda yararlandırılarak eğitim-öğretimin aksatılmadan öğretmen yönetim işbirliği içinde yapılması gerekmektedir.” denilmiştir.

 

 Feridun Fikret AKSU
Eğitim Ve Düşünce Gazetesi


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
 YUKARI