14 Eylül 2011 tarihli ve 28054 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 652 Sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile özür durumu tayinlerine kısıtlama getirilmiştir.

652 Sayılı KHK hükmü: (37/3) “ Öğretmenlerin Bakanlıkça belirlenen hizmet bölge veya alanlarında en az üç eğitim öğretim yılı görev yapması esastır. Bunların yer değiştirme suretiyle atamaları her yıl yapılan atama plan ve
çerçevesinde eğitim öğretim faaliyetlerini etkilemeyecek şekilde sonuçlandırılır. Bakanlıkça belirlenen özür gruplarına bağlı yer değiştirmeler ise yaz tatillerinde yapılır.”

Değişiklikteki süre sınırlaması oldukça açık. Durumun sakıncalarına değinmeden önce yürürlükteki Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği esaslarını özetleyelim:

-
Sağlık durumu özrü tayinleri zamana bağlı olmaksızın yapılır.
- Eş durumu özrü tayinleri ocak ve ağustos aylarında yapılır.
- Öğrenim durumu özrü tayinleri ağustos ayında yapılır.
(KHK ile yapılan değişiklikler önümüzdeki günlerde Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'ne de yansıtılacaktır.)

Özür durumu tayinlerine getirilen süre kısıtlaması öncelikle insanî gerekçeler açısından yanlıştır. Büyük bir haksızlık ve mağduriyet doğuracaktır. Sağlık sorunlarıyla boğuşan veya aile birlikteliği sağlamaya çalışan öğretmenlerin hayatını
altüst edecek bir haksızlıktır.

Duruma
çevremden iki farklı örnek vereyim:

- A.Y. altı yıldır Bitlis'te görev yapan bir sınıf öğretmeni. Son bir ay içinde, kanser hastası olduğunu öğrendi. Her insan gibi, tedavisini sürdürebileceği
bir yere tayin istemeyi düşünüyordu. Bulunduğu şartlarda Ağustos-2012'ye kadar hastalığıyla mücadele etmesini beklemek, öğretmen A.Y.ye zulümdür ve onun hayatını tehlikeye atmaktır.

- Evli ve iki çocuk babası olan S.G. 2009'da Hakkari-Çukurca'ya sözleşmeli öğretmen olarak atandı. Aralık-2010'da KPSS puanıyla Diyarbakır-Silvan'a kadrolu öğretmen olarak atanan S.G., Bursa'daki ailesinin yanına dönebilme umutlarını sürekli ertelemek zorunda kalıyor. Haziranda yürürlüğe giren 632 Sayılı KHK'nın nimetlerinden yararlanamayan ve KPSS'ye çalışarak kadroya geçtiği için kendini enayi gibi hisseden S.G., Ocak-2012'de ailesine kavuşma hayalini Ağustos-2012'ye erteleyecek.

Güven DOĞAN

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
. 2 yıl önce

.