İsmail Koncuk'tan açığa alınan, görevden alınan öğretmenlere ve memurlara ilişkin açıklama

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, öğretmenlerin ve memurların açığa alınması, görevden alınması, tutuklamalar gibi işlemlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İsmail Koncuk'tan açığa alınan, görevden alınan öğretmenlere ve memurlara ilişkin açıklama“Birileri adeta hafiyeliğe soyunmuş, fert fert sanal alemi takip etmektedir. 5 dakika önce yazıp, sonrasında pişman olup, silinen paylaşımları dahi, hemen kaydedenler ve ihbarda bulunanlar da vardır” diyen Genel Başkan İsmail Koncuk, “Sorumlu bir memur sendikasının Yöneticisi olarak şunu da söylemek durumundayım, bu sistem böyle devam ederse, yapılanları bugün alkışlayanlar dahi, bu kapsamda açığa alınabilecektir. Çünkü, ortalık toz duman ve kimin ne yaptığı belli değildir” dedi.
Genel Başkan Koncuk değerlendirmesinde;

Fetullahçı terör örgütü kapsamında açığa almalar devam etse de, büyük dalga geride kaldı. Tabi her açığa alınan Fetöcü değil, bunun da altının çizilmesi lazım.

Facebook, tweetter paylaşımlarında devlet büyüklerine hakaret veya darbeyi övmek iddiası ile açığa alınanlar da az değil. Tabi bu sanal alem paylaşımları tartışma götürür, en küçük eleştiriyi veya algıyı yazmak devlet büyüklerine hakaret veya darbeyi övmek olarak görülmemelidir.2013-2014-2015 yıllarında yapılan paylaşımları da unutmamak lazım.Birileri adeta hafiyeliğe soyunmuş, fert fert sanal alemi takip etmektedir.5 dakika önce yazıp, sonrasında pişman olup, silinen paylaşımları dahi, hemen kaydedenler ve ihbarda bulunanlar da vardır.

Şimdi ne olacak, esas tartışılması gereken konu budur. Biliyoruz ki, sadece Bank Asya hesabı olduğu için açığa alınanlar bir hayli fazladır ki, bir çoğunun Fetöcülükle yakından uzaktan alakası yoktur Ya da, cemaat okullarına kayıt sebebiyle açığa alınan bir çok farklı anlayış ve siyasi görüşten çalışan bulunmaktadır. Fetöcü örgütün yazılım programlarını kullananlar da tespit edilmiştir ki, sayıları 50 Bini geçmektedir.Şuana kadar açığa alınanların toplamı 80 bin civarındadır, muhtemelen bu sayı artacaktır. Aktif Eğitim Sen ve ufuk sen gibi Cihan Memur Konfederasyonuna bağlı tüm sendika üyeleri açığa alınmış durumdadır. Bu sendika 17/25 Aralık öncesinde, sadece eğitim alanında örgütlenmiş, üye sayısı 36 bine kadar çıkmıştır. Sonrasında sendika kurucularınca fethedilmiştir.

17/25 Aralık öncesinde feshedilen Aktif Eğitim Sen, 17/25 Aralıktan sonra tekrar kurulmuş, üye sayısı bu defa 23 bine kadar çıkmış, 15 Mayıs 2016 mutabakatında ise 18 bine düşmüştür. Bu dönemde sadece eğitim hizmet kolunda değil, bir çok hizmet kolunda Cihan Sen Konfederasyonuna bağlı sendikalar kurulmuştur. Konfederasyon olarak 22.104 üyeleri bulunmaktadır. Bu üyelerin tamamı açığa alınmıştır. Sadece üyeler değil, bir müddet üye olan, daha sonra diğer sendikalara geçen, geçmeyen bir çok eski üye de açığa alınmış durumdadır.Enteresan olan 17/25 Aralık milat olarak kabul edilmesine rağmen, bu tarihten önceki üyelikler de araştırılmakta ve tespit edilenler açığa alınmaktadır.Burada asıl problem Başbakanlıkça nasıl bir yöntem takip edileceği konusunda bir netlik bulunmamaktadır. Bu durum bir çok kamu çalışanı için tam bir endişe kaynağıdır. Kaç kriterin örtüşmesi halinde meslekten men ya da göreve iade edileceği büyük bir muammadır. Bu kriterlerden birini ya da bir kaçını bulunduran kişilerin gerçekte Fetöcü olup, olmadığı ya da, hangi seviyede bir ilişki içinde olduğu belli değildir.

Bu fetö yapılanmasının ne kadar ısrarcı, yapışkan bir yapıda olduğunu bilmeyen yoktur, illallah edip bunların sohbetine katılmak zorunda kalan, ya da ellerinden kurtulmak için 3-5 kuruş yardım yapan binlerce insan bulunabilir. Şimdi mesele bu ayrımı yapabilmek, kim bu örgütün militanı, kim bunların kurbanı, maharet bunları tespit etmektir. Bunun için, çok acele etmeden, sağlam bir soruşturma süreci yaşanmalıdır.

Her ne kadar OHAL yasasının 4. Maddesinin f fıkrası bunu zorunlu kılmasa da, doğruyu bulmak için, asıl mevzuatı, yani 657'yi çalıştırmak şarttır. Yoksa kamuoyuna yapılan açıklamalarla bu tespitleri yapmak imkansızdır.

Sorumlu bir memur sendikasının Yöneticisi olarak şunu da söylemek durumundayım, bu sistem böyle devam ederse, yapılanları bugün alkışlayanlar dahi, bu kapsamda açığa alınabilecektir. Çünkü, ortalık toz duman ve kimin ne yaptığı belli değildir. Buna bir de, bu işle ilgili bürokratların, rektörlerin, belediye başkanlarının, hatta sorumlu mevkideki bir çok siyasetçinin aman benim de başıma bir iş gelir endişesi ile her ihbarı doğru kabul etmesi de eklenince, ortalık, tabiri caizse "KEL ALİ'nin BAĞINA DÖNMÜŞTÜR' Tabi kaos ortamı olsun, ortam iyice karışsın diye, özel gayret gösterenleri de unutmamak gerekir.

Benim bu uyarılarımı, fetöcüleri korumaya çalışıyor diye yorumlayacak, ANGUTLARIN çıkacağını da bilerek, bu uyarıları yapmak zorundayım. Emin olun, bu örgütün militan kadrosu umurumda dahi olmaz, hak eden cezasını çekecektir, ancak bu yaşadıklarımız ve uygulanan yöntemlerden sağlam bir sonuç bekleyenler önce kendilerini, sonra hepimizi aldatmış olurlar. Bu anlayışla devam edildiği sürece, toplumsal bir drama, ömür boyu sürecek bir vicdan azabına hep birlikte hazır olalım. Bu yöntem Fetöcü terör örgütü ile mücadele yöntemi olmaktan çıkmıştır. Bizden söylemesi” dedi.MEBBİS öğretmen giriş sayfası için TIKLAYINIZ

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Tahir - 4 ay önce
Sivil toplum bu işe el atmalı insanların savunması alınmalı 17 25 le uyanmayanlar 15 temmuzda uyanmistir.gerçekleri görenlere şans verilmelidir.
Misafir Avatar
Mağdur - 4 ay önce
Haklısınız tahir bey. Hem de çok. 17-25 te uyanmayanlara 15 Temmuz milat olsun.
Misafir Avatar
Merve - 4 ay önce
Ağzınıza sağlık Tahir Bey
Avatar
Dertli - 4 ay önce
Keşke bütün sendika başkanlarıdaöyle yorumlar yapıp mazlum üyelerinin korumaya alsalar kimse mazlumların sesi olmuyor binlerce mağdur ve mazlum var Allah için yetkililere sesleniyorum yardım edin suçluları suçsuzlara ayırın biran once.
Avatar
Üzgünüm - 4 ay önce
Şimdiye kadar ne bir sendika başkanı ne bir parti lideri ne bir millet vekili bizim durumuzdan rahatsızlık duymadı.geç kalmış bir konuşma dahi olsa benim konumumda olan adalet isteyen herkes adına teşekkür ederim.sanki bu görevden almalar başka bir ülkede yaşanıyor.darbe gününe kadar gecesiyle gündüzüyle çalışan kıymetli fedakar bir öğretmen o günden sonrada açığa alınıp aşağılanan düştüğü durumdan dolayı insan içine çıkmaya utanan bir öğretmen olu verdim.aklım almıyor.dilim okadar yandı ki nekadar ısrarcı olurlarsa olsunlar artık hiçbir sendikaya üye olmam.bence bankayada para yatırmayın evde saklayın büyüklerimiz bugünleri görmüşte o yüzden yastık altına saklamış birikimini.varsın çalınsın ya da hırsızlar canınıza kastedsin ama en azından millet bundan ötürü size vatan haini damgasını vurmaz.geleceğimizi sendikayla bankayla garanti altına almak istersek başımıza bunlar gelir.ekmeğimizden oluruz.şaka gibi.ama malesef gerçek.keşke kabus olsa da bu yaşananlar uyanmış olsam bitse gitse.ama gerçek malesef gerçek ve benim ülkemde oluyor.inşAllah bize yazık olmaz.öğretmenlerin bıraktığı eserlere bakacaksın.ozaman onun ne kadar milletini devletini sevdiğini umursadığını ve bunun için çırpındığını anlarsın.ben hiç geride enkaz bırakmadım.beni öğrencilerim ve velilerim hep üzülerek ve sevgiyle hatırlayacaklar.ben de onları.
Avatar
eslem eslem - 4 ay önce
Teşekkürler İsmail Koncuk...
Avatar
Hak - 4 ay önce
Birileri magdur ogretmenlerin sesini duysun ve duyursun. Bir kişi de çıkıp yasal olan sendika banka okullar olsunböyle şeyler yapılamaz desin.biz bile bile bir suç işlemedik ve suçun içinde de yer almadık. Sendika sözde bizim sosyal haklarımızı koruyor. Hiçbirsey korumasın benim hakkımı. Ben kendi haklarımı korurum. Şemsiyenin altına girdik bizi korusun diye bizim şemsiye uçtu gitti. Vatan haini babam olsa karsisina dikilirim... ogrencilerime hep iki insan turu var dedim iyi ve kotu insan... iyi olan eli cicek tutar kotu olanin eli silah tutar dedim... siz hep cicek veren ve cicek alan olun dedim... ben ne oldum simdi...Rabbim yar ve yardımcımız olsun. . O herşeyi bilen ve gozetendir.... verdiğin üzüntü ve aldığın bir ah bir cam kirintisindan daha keskindir... dönüp dolaşıp üstüne basarsın.... kime ne yaşatirsan bir gün bunlari yaşatanlar da aynisini yaşamadan ölmez....
Avatar
Vatandaş - 4 ay önce
Bencede pişman olanlar geri dönmeli. Ç. Başkanımız dahi afedersiniz dedi.memurlar nerden bilsin darbeyi.
Avatar
Tarafsiz - 4 ay önce
Baskan gibi baskan helal olsun mazlumlarin hep gur sesisin kraldan cok kralcilarin oldugu yerde kral ciplak diyen hep ve tek sensin
Misafir Avatar
Adsiz - 4 ay önce
Devletin ruhsat verdiği destek verdiği çoğumuzun hatır gönül yüzünden üye olduğu Sèndika üyeliğinden dolayi ogretmen gorevden alınmamali. Ayrica ismail beye hakkaniyetli konustuğu için tesekkur ederiz .devletimiz hicbirseyden haberi olmayan bu tür memurlarina son bir şans vermeli
Misafir Avatar
Magdur - 4 ay önce
Çok güzel açıklama tesekkur ederiz inşAllah son bir şans verilir
Avatar
Vatandaş - 4 ay önce
No sendika .yes özgürlük