'KADİR EFENDİ BU HİÇ OLMADI!'

Türk Eğitim Sen ve Türkiye Kamu Sen Çorum İl Başkanı Selim AYDIN Çorum İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Kadir SÖNGÜT'in aday öğretmenlere hakaret ettiğini iddia ederek çok sert sözlerle İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısının görevden alınmasını talep etti.

'KADİR EFENDİ BU HİÇ OLMADI!' İşte Sendikadan yapılan o açıklama;

Malumunuz olduğu üzere ilimiz merkezinde 204 aday öğretmenimiz bulunmaktadır. Değişik illere atansalar da eylül ayına kadar bu arkadaşlarımız ilimizde bulunacaklardır. Aday öğretmenlerimize danışman öğretmen görevlendirmesinde adaletsiz ve hakkaniyetsiz uygulamalarıyla  adından çok bahsettiren, kulağını çok çınlattığımız İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Kadir Songüt, geçtiğimiz birkaç gün içerisinde aday öğretmenlerimize ahlaksızca ifadeler kullanmıştır.

Hafta sonu yapılacak olan sınavlarda görev almak isteyen öğretmenler, sistem üzerinden başvuru yaparlar. Sistem üzerinden kendilerine de başvuru hakkı verilen aday öğretmenlerimiz gerekli işlemleri yapmış ve sınav görev hakkını almışlardır. Kadrolu öğretmen olarak atanan her öğretmen gibi bu arkadaşlarımızın da sınav görev hakkını engellemek kimsenin işi değildir.  Koordinatör MEM yard. Kadir Songüt, konuya ilişkin olarak aday öğretmenlerimizi fırçalamış, tehdit etmiş, haddini aşan ,bir öğretmene yakışmayacak cümleler sarf etmiştir.

“Cin olmadan adam mı çarpıyorsunuz?” “ Üç kuruşun derdine mi düştünüz?” “ İslamın şartı 6 olsaydı, altıncısı haddini bilmek, yedincisi haddini bilmeyenlere haddini bildirmek “ olurdu . “ Benim dilim sivridir. Şimdiden alışın bu laflara, yarın Milli Eğitim Müdürü sizi fırçalarsa alışmış olursunuz.”

ÖĞRETMENİN KALİTESİ ANDROİD TELEFONLA MI ÖLÇÜLÜR?

Daha da ileriye giderek , pedegojik açıdan hiç önemi olmayan, aksine kendisini de küçülten cümleler sarf etmeye devam etmiştir. “ Herkes cep telefonunu havaya kaldırsın, herkesin android telefonu olsun, öğrenciler bu telefonlarınızı görünce sizin kaliteli bir öğretmen olduğunuzu anlar”

Öğretmenin kalitesinin android telefon olduğunu iddia eden bir şahıs koordinatörlük yapabilir mi? Mülakat yapabilir mi? Milli Eğitim Müdür Yardımcısı olabilir mi?

Derhal bu çapsız , yeteneksiz , faydasından çok zararı dokunacak olan bu şahsın Aday öğretmenler ile ilgili görevine son verilmelidir. Dün olduğu gibi bugünden itibaren atacağı her adıma şaibe bulaşmıştır. Bakalım “ Bir kereden bişey olmaz mı” diyecekler yoksa gereğini yapıp aday öğretmenlerimizin tedirginliğini mi giderecekler?

Güler misin Ağlar mısın? Bu adam aday öğretmenlere koordinatörlük yapıyor.

“Mülakatınızı ben yapacağım “ demek tehdittir. Şantajdır. Daha da ötesi ahlaksızlıktır.

Kamuda yöneticilik; sadece kamu çalışanlarının idari ve özlük işlerini yönetmek değildir. Aynı zamanda kendine bağlı personelin kaygılarını, hassasiyetlerini, zaafiyetlerini uygun bir biçimde yöneterek kamu görevi ifa etmektir. Hele ki bu personeller; mesleklerine yeni adım atmışlarsa;  yöneticiler bu konuda daha dikkatli davranmak zorundadır. İlimizde yeni göreve başlayan aday öğretmenlerin; adaylık sürecinde il milli eğitim müdür yardımcısı Kadir Songüt  tarafından haksız ve çirkin bir tutumla karşı karşıya bırakılması bir eğitimci olarak, bir veli olarak bizleri üzmüştür. Hoş olmayan tutumu sergileyen il milli eğitim yöneticilerini esefle kınıyoruz. Aynı mesleğin hatta öğretmenlik gibi vefakar bir mesleğin paydaşı olan bizler; eğitim camiasında bu tür olumsuzluklara son yıllarda malesef daha sık rastlıyoruz. Bu tür olumsuz hakaret vari eylem ve söylemler kimsenin yanına kalmamalı. İdarecilik; kişilere istediği gibi konuşmayı, hakaret etmeyi, egolarını tatmin etmeyi gerektiren bir makam değildir.

 Türk Eğitim-Sen yasal işlem başlatılması için gerekli girişimlerde bulunacağımızı ve konunun ve şahsın takipçisi olacağımızı özellikle belirtmek istiyorum.

ADAY ÖĞRETMENLER “ÜYE OL” BASKISIYLA KARŞI KARŞIYA

 
Bir yandan aday öğretmenlerimiz,  okullarda danışman öğretmenlerince, okul idaresince ve Eğitim Bir-Sen yöneticilerince  ikna odalarına alınıp, “mülakat var” hatırlatmasıyla onursuzca “ üye ol “  teklifini veya tehditini duyarken, bir yandan da bu hakaret içerikli cümleleri duymaktan ciddi rahatsızlar. Yeni öğretmenliğe başlamış meslektaşlarımıza müdür odalarında malum sendika yöneticilerinin yanında baskı uygulanıyor. O yapıya üye olmaları için baskı yapılıyor. Bu durum insan haklarına da sendikal haklara da  ahlaka da vicdana da aykırıdır. Bu fiilleri işlemek onursuzluktur. Bu nasıl bir iştahtır anlamıyorum.

Selim AYDIN

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi

Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mert Mert - 9 ay önce
Birinin bu Ada'ma haddini bildirmesi lazım... Dinide kendi dar dünyasına haps eden bu zavallı bide Allah adına akıl yürütüyor. İslamın şartının 5 den daha fazla olduğunu bilmediği gibi... Allah'ın kitabı, adaleti ayakta tutmak ve kendinden başkasına kulluk etmemek için geldiğinden haberi yok. Liyakatsız bir insan bir koltuğa oturursa android telefonun karemetinden işte böyle Bahseder.
Avatar
Hasan ODUNCULAR - 9 ay önce
sözüm meclisten dışarı dostlar! adam olmadan idareci olunmaya çalışılırsa sonuç maalesef hüsran oluyor. ben hayatım boyunca en kaba saba, usul bilmez, edep bilmez zatları akp döneminde gördüm.
Avatar
salim - 9 ay önce
ha bire üniversitelerde ikna odaları vardı deyin mazluma yatıyorlardıya, şimdide bu ikna odalarını kendileri kurdu, ya bizim sendika ya bu diyardan gidile diye, arkalarında yeterki bizden olsun, her türlü şerri yapana bile sahip çıkılan güç varya, havaları ondan.
Avatar
klavuz - 9 ay önce
illerde şuan görevlendirilmiş olan aday öğretmenler kafile kafile ebs nin kahvaltılarına davet ediliyorlar.... bu ne demektir.soruyorum.aynı şey geçmişte olmuş olsaydı kazan kalkar , kepçe inmezdi.. bu aday öğretmenlerinin tanışma bilmem kahvaltı toplantılarına maalesef ebs nin girişimi ile il müdürleri ve valiler bile iştirak ediyor. ama bir sendikanın bu şekil davranması abesle iştigaldır... vesselam sonumuz hayrola ne diyelim..
Avatar
ahmet - 9 ay önce
bu kim ya kendini ne zannediyorki müşrik..kalıpsız..
Avatar
............ - 9 ay önce
cin olmadan adam mı çarpıyorsunuz?” üç kuruşun derdine mi düştünüz?” i̇slamın şartı 6 olsaydı, altıncısı haddini bilmek, yedincisi haddini bilmeyenlere haddini bildirmek olurdu . benim dilim sivridir. şimdiden alışın bu laflara, yarın milli eğitim müdürü sizi fırçalarsa alışmış olursunuz.” hakkaten kadir efendi olmamış yaaniii :))))
Avatar
aday öğretmen - 9 ay önce
aday öğretmenlere aynı baskı zeytinburnu ilçe milli eğitim müdürlüğün de de uygulanıyor.yunus özbek i̇si̇mli̇ şube müdürü bi̇zzat aday öğretmenleri̇ belli̇ bi̇r sendi̇kaya " eği̇ti̇m bi̇r sen" e üye olmaya zorluyor.araştirilirsa görülecekti̇r.bi̇z devlet memuru olduğumuzu düşünürken,aday olun adayliğiniz kolay kalkar ne demek oluyor?
Avatar
alperen - 9 ay önce
ben o salonda olacağım senin gibi bir zibidi öyle konuşacaktı...buldunuz garibanları havlıyorsunuz.hoşt.