Bugun...


Meb Özel Anadolu Sağlık Meslek Liselerinde Daha Öncelikli Konuları Mercek Altına Almalıdır..
Milli Eğitim Bakanlığına Özel Sağlık Meslek Liseleri Açılışı ve İşleyişin de Öneriler

+ -
Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürlüğü 27/06/2013 tarih ve 15520822/405.99/1542666 sayılı yazısında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), iş garantili okul ve 4 yıl sonra işiniz hazır gibi ifadelerle reklam ve ilan yapan Özel Anadolu Sağlık Meslek Liselerini mercek altına aldığını,  bu alanlarda mezun olan öğrencilerin tamamının istihdamının mümkün olmadığını, bu nedenle yapılan bu tür reklamların doğru olmadığını, veli ve öğrencileri yanıltabileceğini ayrıca MEB, veli ve öğrencileri bu tür reklam ve ilanlarla yanıltan okullara inceleme ve soruşturma yapılması talimatı vererek  bu okullara 15 günden az olmamak üzere 3 aya kadar kapatma cezası verilebileceğini belirtti.
MEB Özel Anadolu Sağlık Meslek Liselerinde önceliğini aşağıda belirtilen sorunlara vermelidir.
Özel Anadolu Sağlık Mesleklerinin sayıları her geçen gün artarak çoğalmakta ve bu kontrolsüz artışı kaygıyla izlemekteyiz. Özel Anadolu Sağlık Meslek Liselerinin en önemli sorunlarından birtanesi eğitim kalitesidir. Eğitim kalitesi açısından Özel Anadolu Sağlık Meslek Liselerine belirli başarılı puan almış öğrenciler mi alınacak? yoksa çok düşük puanla sadece parası olanlar mı alınacak? Burada yetişecek öğrenciler gelecekte ülkemize hizmet verecek düzeyde yetişebilecek mi?  Milli Eğitim Bakanlığı   Özel Anadolu Sağlık Meslek Liselerinin öğrenci ve öğretmen kalitesini de mercek altına almalıdır. “Sağlık bilgisine sahip olmak sağlık eğitimi vermeye yeterli değildir.” Bunu gerçekleştirecek bilgi ve beceriye sahip saha deneyimi olan özellikle formasyon eğitimi almış öğretmen kadroları bulunmakta mıdır? Özel Anadolu Sağlık Meslek Liselerinde meslek dersi öğretmeni olarak istihdam edilen öğretmenler sağlık alanında  lisans mezunu olsa bile, saha deneyimi olmayanların bu okullarda görev alması sorunu daha da büyütecektir. Özel Anadolu Sağlık Meslek Liesi yöneticileri mutlaka meslek dersi öğretmenleri olması yönünde düzenlemeler yapılmalıdır. Gelecek oluşabilecek büyük sıkıntıların önlenmesine yönelik mutlaka bu önerilerimiz dikkate alınmalıdır.
Devlet okulları ve özel okullar açılırken gelecekte kamu ve özel sektörün sağlık personeli ihtiyacı planlanarak mı yapılmaktadır. Kamu/Özel Anadolu Sağlık Meslek Liseleri açılırken muhakkak gelecekte sağlıkta ihtiyaç duyulacak iş gücü planlamasına göre okullar açılmalıdır. Bu anlamda planlama olup olmadığını merak konusudur. İş gücü planlaması yapılmadan okul açılması,  mezun olacak öğrencilerin işsiz kalmasına haliyle gelecekte özel hastanelerde asgari ücretle çalışacak ucuz iş gücü oluşmasına katkı sağlamış olacaktır. Özel okullar açılırken kriter olarak öğrencilere kaliteli staj imkanı sağlayan en az 200 yatağa sahip  hastanelerin bulunduğu il merkezlerinde açılmasına dikkat edilmelidir. İllerde açılabilecek Özel Anadolu Sağlık Meslek Liseleri sayılarına ve alacağı öğrencilere standartlar getirilmelidir.
  Özellikle son zamanlarda gerçekleştirilen büyük yatırımlar, gerek kamu gerek özel sektör eliyle büyütülen yeni hastane kapasiteleri, gelirlerin yükselişi paralelinde bazı meslek dallarına bakışta önemli değişimlere neden olmuştur. Burada hekim dışı sağlık çalışanlarının istenilen kalitede ve sayıda yetişmesi önem kazanmıştır. Bu güne kadar sadece devletin ilgi gösterdiği sağlık meslek lisesi eğitim öğretim faaliyetine özel sektör okullarının eklenmesi ile bir süre sonra saha deneyimi olan tecrübeli meslek dersi öğretmeni açığı sorunu ortaya çıkacaktır.   İlk  iki yıl sorun çözülse bile sonraki yıllar artan ders sayısı ve uygulamalar nedeniyle sıkıntılar önemli ölçüde artacaktır. Ülkemizde  hemşire, acil tıp, anestezi, radyoloji, fizik tedavi, diş  v.s. teknisyeni eğitiminde eğitim kalitesi ve düzeyinin ne olacağı, ne olması gerektiği ve bunun nasıl gerçekleştirilebileceği hususları YÖK, Sağlık Bakanlığı, MEB tarafından önemle ele alınmalıdır. Sağlık meslek liselerinde verilen eğitim ve öğretimin bilginin yanında beceri geliştirme ve uygulamalara dönük olma zorunluluğu, okulların buna uygun biçimde donatılması ve staj imkanı olan hastanelerin olduğu bölgede kurulmasını gerektiriyor. Bu okullarda öğrencinin derslerde öğrendiği teorik bilgileri hastane ortamında fiilen uygulayarak beceriye dönüştürmesi, kazandığı becerileri üst noktaya taşıyarak mezun olduğunda derhal istihdam edilebilir niteliklere ulaştırılması hedeflenmelidir. Bu hedef müfredatın ve bu müfredata uygun okul alt yapısının, bugüne göre farklı biçimde ele alınmasını zorunlu kılmaktadır. Belirli standartlara ulaşmış Özel Anadolu Sağlık Meslek Liselerine teşvikler sağlanarak okulların kalitesi artırılmalıdır.
Özel Anadolu Sağlık Meslek Liselerinde görev yapacak öğretmenlerin ucuz iş gücü olarak algılanmaması ve öğretmenlerin emeğinin sömürülmemesi için MEB tarafından standart taban ücretler belirlenmelidir. En azından MEB satndartlarının altında olmamalı ve özel okullar bu ücretlerin altına inememelidir.  Taban ücretin üstünde fiyatların belirlenmesi serbest bırakılmalıdır.
Sağlık Bakanlığında görev yapan sağlık eğitimi alanında eğitim görmüş saha deneyimi olan tıbbi teknologlar lisans ve yüksek lisans mezunu olup, meslek dersi alanında saha deneyimleri ve eğitimleriyle tecrübeli kişilerdir. Sağlık Bakanlığı özel çalışma yaparak istekli tıbbi teknologların Anadolu Sağlık Meslek Liselerine meslek dersi öğretmeni olarak geçişini sağlamalıdır.  Aynı şekilde saha deneyimi ve formasyonu olan sağlık alanında lisans mezunu (Hemşire, Ebe, Sağlık Memuru, vb.) meslek gruplarına aynı imkanlar sağlanmalıdır.
Derneğimiz tüzüğü gereği Özel Anadolu Sağlık Meslek Dersi öğretmenleri de derneğimize üye olma hakları vardır.  Bu okullardaki üyemiz meslek dersi öğretmeni arkadaşlarımıza mesleki ve hukuki konularda her türlü destek sağlanacaktır.
                                                                                            Sağlık Eğitimcileri Derneği
YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
 YUKARI