Bugun...Meb'den Ogs Sınav Açıklaması...
MEB'den OGS Sınav Açıklaması

+ -
MEB Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi ile 2012 Yılı Ortaöğretim Kurumlarına Yerleştirme İşlemlerine İlişkin Açıklama Yaptı


      

Basın Bülteni

   Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi ile  2012 Yılı Ortaöğretim Kurumlarına Yerleştirme İşlemlerine İlişkin Açıklama Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi  2012 yılı yerleştirme işlemleri, Ortaöğretime Yerleştirme Puanına (OYP) göre  gerçekleştirilmiştir. Yerleştirme  sonuçları  17 Ağustos 2012 tarihi itibariyle  www.meb.gov.tr  ve https://e-okul.meb.gov.tr İnternet adresinden  yayımlanmaya başlayacaktır. Öğrencilerimiz T.C. kimlik numarası ve  doğum  tarihiyle sonuç bilgilerini bu adreslerden öğrenebileceklerdir. 

    467.697 kontenjan için  777.096 adayın tercih başvurusunu yaptığı işlemlerde 461.326 aday sisteme dahil ortaöğretim kurumlarına  asil kayıt hakkı kazanmıştır. Yerleştirme işlemi tamamlandığında bazı öğrenciler hem asil hem yedek olarak, bazı öğrenciler sadece  asil olarak bazı öğrenciler ise sadece yedek olarak tercihlerine yerleştirilmiş olabilirler. Bazı öğrenciler ise hiçbir tercihinde  asil ya da yedek olamayabilir. Yedek yerleştirme sonucunda öğrenciler  en fazla 3 tercihine yedek olabilir. 

    “Sınav Sonuç Belgesi”nde, öğrencinin  asil kazandığı okul ile yedek kazandığı okul/okullar ve yedek sırası yer alacaktır. Veliler https://e-okul.meb.gov.tr adresindeki “Veli Bilgilendirme Sistemi”nden sürekli olarak bilgilendirilecektir. Ayrıca bu yıl yeni bir uygulamaya geçilerek  SMS  ile bilgilendirilmek isteyen veliler de sürekli olarak bilgilendirileceklerdir.

    Asil Listeden Kayıtlar:

    Tercihlerinden birini asil olarak kazanan öğrenci 27-31 Ağustos 2012 tarihleri arasında  saat 17.00’ye kadar  asil olarak yerleştiği okula giderek kaydını yaptırabilecektir.

    Asil listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler  27-31 Ağustos 2012 tarihleri arasında saat 17.00’ye kadar kayıt yaptırmamaları halinde bu haklarını kaybederler.

    Yedek Kayıt Dönemi:

    Yerleştirme sonuçlarına göre tercihlerinden birini asil olarak kazanan öğrencilerin kayıt dönemi sona erdikten sonra, 03 Eylül 2012 saat 08.00'den itibaren boş kalan kontenjanlar ilan edilecektir. Her okulun boş kontenjan sayısı kadar öğrenciye, daha önce açıklanan yedek sırası dikkate alınarak kayıt hakkı verilir. 

    Her öğrenci kayıt hakkı kazandığı okula, kayıt hakkı kazandığı gün hariç 3  iş günü içerisinde saat 17:00'ye kadar kayıt yaptırmak zorundadır. Kayıt yaptırmadığı taktirde, boş kalan kontenjanlara sistem tarafından yedek listede yer alan sıradaki öğrenciye kayıt hakkı verileceğinden bu haklarını kaybederler

    Yedek kayıt döneminde, boşalan kontenjanlar için yedek listede yer alan sıradaki öğrenciye kayıt hakkı verilmesi işlemi  12 Eylül 2012 saat 17.00'ye kadar sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır. 12 Eylül 2012 saat 17.00 itibariyle 2 kayıt hakkı kazanan adayların kayıtları ise 14 Eylül 2012 saat 17.00'ye kadar devam edecektir. 

    Yapılan yerleştirmelerin sonucunda herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleştirilemeyen, yerleştirildiği hâlde kayıt yaptırmayan veya kayıt yaptırıp da daha sonra sildiren öğrenciler sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına kayıt yaptırabileceklerdir. 

    Yedek listeden başka bir okula kayıt hakkı kazanan öğrenciler, verilen kayıt süresi içerisinde kayıtlarını yaptırmamaları durumunda bu haklarını kaybederler. Herhangi bir okula kayıtlı iken yedek listeden başka bir okula kayıt hakkı kazanan öğrenciler bu haklarını kullandıkları takdirde, bir önceki okuldaki kayıtları sistemden otomatik olarak düşer. 

    Kayıt Hakkı Kazanamayan Öğrenciler:

    Sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarının (genel lise ve meslek liseleri) 9. sınıflarına yeni öğrenci kayıtları, 13-31 Ağustos 2012 tarihleri arasında  e-kayıt sistemi ile elektronik ortamda yapılacaktır.  Sınavsız öğrenci alan meslek lisesine kayıt yaptırmak isteyenler  bölge sınırlaması olmaksızın 10 adet okul tercihi yapabilecektir.  Öğrenciler hem genel liseye hem meslek lisesine kayıt yaptıramayacaklardır. 

    Yerleştirme  işlemlerine ilişkin sayısal veriler ve en yüksek puana sahip ilk on öğrencinin kayıt hakkı kazandığı okullara ait liste ekte sunulmuştur.

    İlgililerin konuyla ilgili her türlü soruları için MEB İletişim Merkezi Alo 147 hattına 
7 gün 24 saat başvurabileceklerini belirtmek isteriz. 

    Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 
YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
 YUKARI