Bugun...


Okullara 28.90 Lira Aktarılacak..
"Aslında manşet şöyle olmalıydı; “Sonunda Bakanlık Okullarda Para Sıkıntısı Olduğunu Kabul Etti” Eğitim Bir Sen İstanbul 4 Nolu Şube Başkanı Talat YAVUZ çok önemli bir yazı kaleme aldı. İşte o yazı;

+ -
Bu dedikodu haber sitelerinde; “Okul Yöneticilerine Çok Büyük Müjde” diye manşetlere çekildi. Bu durum bile okullardayaşananları anlatmaya yetmektedir. Haberin başlığını okuyunca yöneticiler haftada 6 saat derse girme problemi çözüldü veya idareciler arasındakiek ders adaletsizliği giderildi zannettiler. Aslında manşet şöyle olmalıydı; “Sonunda Bakanlık OkullardaPara Sıkıntısı Olduğunu Kabul Etti”
 
Özellikle son iki yıldır üzerinde en çok yazı yazdığımız ve çözümünün en büyük proje olacağını söylediğimiz problem, okulların temizlik problemidir. Bu konu, Ömer Dinçer döneminde gündemi bir hayli meşgul etmiş ve birçok okul müdürünün haksız yere ceza almasına sebep olmuştu. Genelde takınılan tavır görmemek üzere oluyor veya çok para toplayan üç beş okul örnek gösterilerek yan çiziliyordu. Kayıt döneminde destek almak yönetmelik gereği yasak, yıl içinde destek almak yazılı emir gereği yasak. Son bir yıldır hep yasak.
 
Aslında bu haberin dedikodusu bile heyecan veriyor okul müdürlerine. Ya doğruysa bu haber, artık mesaimizin büyük bir kısmını eğitim öğretime ayırma imkânı doğacak. Peki, bu tutar yeterli mi? Hiçönemli değil, böyle bir problemin varlığı kabul edilmiş ya bu çok önemli bir adımdır, gerisi kolay. Artık bundan sonra bu para yetmiyor demek çok daha kolay olacak. En çok merak ettiğim konu ise bu tür tutarlar nasıl böyle küsuratlı oluyor. Öğrenci başı 28 lira 90 kuruş. Ehliyet yenileme 101 lira. Neden 30 ve 100 değil. Bizim yetkililer çok hassas çalıştıkları zannedilsin diye böyle belirliyorlar tutarları. Formül galiba şöyle: En yüksek devlet memuru maaşının, öğrenci sayısına bölümünün okul sayısıyla oranlanarak öğretmen sayısıyla çarpının enflasyona göre belirlenen altı aylık tahmini artışının bütçeye uyan son tutarı bu…
 
Şaka bir yana bu çok önemli problemin çözümü, eğitime ivme kazandıracak en önemli adımdır. İçi boş onlarca proje yerine en önemli proje budur. Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü bu ödeneği önce tahsis etmeli ve her geçen yıl giderek artırmalıdır. Bu ödenek okul müdürlerini dilenci durumuna düşmekten kurtaracaktır. SGK kıskacından, veli siteminden, okuluna gelen misafirinden utanacağı tuvalet kokusundan kurtulmak az bir kazanım değildir.
 
Velilerinden çok para toplayarak, geliri kısıtlı binlerce okulun perişan olmasına sebep olan zengin üç beş okula bu süreçte hiçbir şey olmadı. O okulların müdürleri ceza da almadılar ve para toplamaya devam ettiler. Hem de daha rahat ve pervasızca yaptılar bunu. Çünkü artık yasak diye resmiyete girmek zorunda değiller. Eskiden en azından yarısını bankaya yatırıyorlardı. Bu söylediklerim söylenti veya tahmin değil. Merak edenlere, okullara iş yapan akıllı tahta satıcılarına, kitap satıcılarına uğramalarını tavsiye ediyorum. Bu tavsiyeme yetkililer de dâhildir. Bu okullara bakanlık belirlediği o küsurlu ödenekten vermesin bence.
 
Umuyorum ki bu söylenenler gerçek olur ve okullar açılmadan Ağustos ayında bu ödenek okullara aktarılır. Okullar da bir parça nefes alır.
 
Talat YAVUZ
Eğitim Bir Sen İstanbul 4 No'lu Şube Başkanı
YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
 YUKARI