Bugun...


Uzman Öğretmenlik İçin Dilekçe Örneği
Türk Eğitim Sen olarak Bakanlığa gönderdiğimiz 16.06.2011 tarih ve 1682 sayılı yazımızda,

+ -
 Kariyer Basamaklarına Yerleştirme Değerlendirme işlemleri için son müracaat tarihi olan 20 Eylül 2006 tarihinin baz alınarak hem kıdem, hem de kontenjan mağduru olan tüm adaylara, bu tarih itibariyle Uzman Öğretmenlik ya da Başöğretmenlik Sertifikası verilecek şekilde düzenleme yapılmasını talep etmiştik. Elektronik ortamda başvuru yapması engellenerek mağdur edilen kişilerin kurumlarına yazılı olarak başvuru yaparak konuyu yargıya taşımaları gerekmektedir.


………………………..MÜDÜRLÜĞÜNE

….. İli …….. İlçesi ………Okulu ……… öğretmeni olarak görev yapmaktayım. ……… Üniversitesi ………… Enstitüsü ……..Bilim Dalında sürdürdüğüm yüksek lisans öğrenimimi ……… tarihinde başarıyla  tamamlayarak mezun oldum.

“14.06.1973 tarihli ve 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nun 43. maddesi ile 14.07.1965 tarih ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 152. maddesinde değişiklik yapılmasına dair 5204 Sayılı Kanunun 1. maddesiyle, 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nun 43. maddenin üçüncü fıkrasından sonra gelmek üzere yedi fıkra eklenerek öğretmenlik mesleğinin kariyer basamaklarına ayrılması esası kabul edilmiştir.

Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükselme Yönetmeliği’nin “Sınavdan muaf olan adayların başvurularında aranacak şartlar” başlıklı 9. maddesinde ise alanında veya eğitim bilimleri alanında tezli yüksek lisans öğrenimini tamamlayanların, öğretmenlik kariyer basamaklarında yükselme sınavından muaf tutulacağı, muafiyet için de adaylık dönemi hariç başvuru süresinin son günü itibarıyla öğretmenlikte 7 yıl kıdemi bulunmak şartı aranacağı düzenlenmiştir.  

Anayasa Mahkemesinin 2004/83 E., 2008/107 K. Sayılı ve 21.05.2008 tarihli kararı ile 5204 Sayılı Kanun”un 1. maddesinde yer alan “alanında ya da eğitim bilimleri alanında tezli yüksek lisans veya doktora öğrenimini tamamlamış olanlardan uzman öğretmenlik veya başöğretmenlik için aranacak kıdem”….yönetmelikle düzenlenir. ” ibaresi iptal edilmiştir. Böylelikle tezli yüksek lisans mezunu öğretmenlerin uzman öğretmen sertifikasını almaları için 7 yıllık kıdem şartını düzenleyen Yönetmelik maddesi de kendiliğinden hükümsüz kalmıştır.

Milli Eğitim Bakanlığının 15.06.2011 tarih ve 40105 sayılı yazısında, öğretmenlik kariyer basamakları yükselme sınavında 60 ve üzeri puan alanlar ile alanında veya eğitim bilimleri alanında tezli yüksek lisans öğrenimini 30 Eylül 2005 tarihine kadar tamamlayanlardan uzman öğretmenlik unvanını alamayanlardan; dava açanların dilekçe tarihi itibariyle, dava açmayanların da başvuru yaptıkları tarihten itibaren uzman öğretmenlik sertifikalarını alabilecekleri belirtilmiştir.

Bu haktan yararlanmak üzere elektronik ortamda başvuru yapmak istememe rağmen tarafıma başvuru hakkı verilmemiştir. Bu bağlamda, yukarıda bahsi geçen Anayasa Mahkemesi kararı doğrultusunda, gerekli şartları taşımamdan dolayı tarafıma uzman öğretmenlik sertifikası verilmesi hususunda gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

Türk Eğitim Sen tarafından hazırlanmıştır...

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
 YUKARI