Açığa Alma İşlemleri Süreç Olmaktan Çıkmış Sürüncemeye Dönüşmüştür

15 Temmuz darbe girişimi sonrasındaki FETÖ/PDY mensuplarının kamu görevinden uzaklaştırılması sürecinde Bakanlık valilik veya kaymakamlıklarca

Açığa Alma İşlemleri Süreç Olmaktan Çıkmış Sürüncemeye DönüşmüştürÖzellikle valilik veya kaymakamlıklar tarafından yapılan bu işlemlerde birbirinden çok farklı uygulamaların olması, farklı farklı kıstasların esas alınması, iller arasında bir uygulama birliğinin bulunmaması, süreç yönetiminde sıkıntılara sebep olmaktadır. Mağduriyet oluşturmama noktasında da gerekli özen ve hassasiyetin gösterilmediği, yaşanan örneklere yansımaktadır. Bu belirsiz durum haksızlıklara, keyfi tutumlarla hukuksuz işlemlere ve sebepsiz mağduriyetlere yol açmaktadır.

Devletin bir daha böylesi alçakça bir girişime uğramaması, milletimizin geleceğinin organize edilmiş kuklaların elinde başka tehditlere maruz kalmaması için yasal çerçevede her türlü önlem mutlaka alınmalıdır. Çok gizli ve çok yüzlü bu yapının deşifre edilmesi, FETÖ üyesi olan her kim varsa tespit edilmesi ne kadar büyük bir önemi haiz ise bunlarla aynı muameleye maruz kalmış masumların bir an önce görevlerine iade edilmesi de o kadar önemlidir. Masum bir kişinin hainlerle aynı kategoride değerlendirilmesi, bu derekede geçen her bir gününün kişisel olarak ağır bir yük olduğu bilinmelidir. Bu durumun, toplumsal olarak da uzun vadede çeşitli sıkıntılara kaynaklık edebileceği öngörülmelidir.

Açığa alınan kamu görevlilerinin açıkta kalma süresinin belirsiz bir şekilde uzaması, haklarında yapılan iş ve işlemlere yönelik hiçbir dönütün olmaması sorunun çözümüne dayanak değil, bu durumu fırsat için kullanmak isteyenlere ayak oluşturmaktadır. Bazı valilik ve kaymakamlıkların ayıklama yapmak yerine sağlam durmak adına hiç adım atmamaları sağlamlık değil, hantallık getirmektedir. Suçluları tespit edip cezalandırmayan, herkesi aynı havuzda depolayan bir anlayış, hizmet üretmek yerine yaşı kurunun yanına katık etmektir. Özellikle valilik veya kaymakamlıklar tarafından yapılan bu işlemlerde bir standardın olmayışı, kişisel kararların hâkim olduğu algısı birbirinden farklı uygulamalarla çok farklı sonuçların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Bazı valiliklerin ve kaymakamlıkların bu çoklu uygulama ortamının farklı fırsatlara kapı aralayabileceğini görmeleri, sağlam iş yapmak adına süreçte hantallık göstermeleri, yetkilerini kullanmak yerine, kişisel limanlarından gelişmeleri izlemeleri, hain ile masumu uzun süre aynı kamarada bekletmeleri sorumlulukları boyutuyla uygun değildir. Bu süreç bir kariyer yolculuğu olarak değil, bir temizlik operasyonu olarak ilerlemelidir.

Aylarca açıkta bekletilen, hakkında hiçbir işlem tesis edilmeyen, sonunun ne olacağı belli olmayan kişilerin durumu netleştirilmeli, varsa suçları cezasını mutlaka çekmeli, suça konu teşkil edecek bir durumu yoksa hemen görevine iade edilmelidir. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçmeli, inisiyatifi ele almalı; açığa alınan tüm Bakanlık çalışanları hakkında gerekli incelemeleri süratle sonuçlandırarak, masum olduğu ortaya çıkan personelin hızla görevinin başına dönmesini sağlamalıdır.

Bakanlık, merkezde icra ettiği açığa alma işlemleri kadar valilik veya kaymakamlıklarca yapılan işlemleri de aynı hassasiyetle takip etmelidir. Valilik veya kaymakamlıklarca açığa alınanlardan masum olduğu anlaşılan personel hakkındaki göreve başlatılma işlemlerinin mülki idare amirlerince hızla yerine getirilmesi konusunda da gerekli tedbirler alınmalıdır.  


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Aaa - 7 gün önce
ya fetöcü olmak nedir o bile net olarak belli değil ha bire insanları ekmeğinden ediyorlar ya Allah Bismillah diyen insanlar pek de Allahtan korkmuyorlar galiba. Benim inandığım Allah'a inanıyorlarsa vay ki vay hallerine. Allah hesap gününde demez mi bu insanlar benim rızam için koşturuyordu siz bu insanlardan ne istediniz. Allah yetkililere Suçlu ile suçsuzu ayırma gücü versin
Avatar
Ogretmen - 7 gün önce
İhrac olanların suçu var mı. Rastgele görevden alındı. Sendikacilik suç mu
Avatar
Mehmet - 7 gün önce
Bakanliklardada uygulama birligi yok,saglik bakanligi 20 yil onceki davadan beratedilmis adami direk ihrac ederken diger bakanliklarda ceza almis adama dokunulmuyor
Avatar
crag - 7 gün önce
sağlık sen üyesiyim, sağlık bakanlığında 129 gündür açığa alınmış bekliyorum. durumu netleştirseler ne olacağımızı bilecez, artık hukuki işlem beklentim yok zaten, belirsizlik ortamı bitsin yeter.
Avatar
Sağlıkçı - 7 gün önce
Hiç bir sendika üyeliğim yok banka hesabım yok by lock yok hakkımda sadece uyarı cezası var ama bilinmezdir direk ihraç edildim bu nasıl iştir çoçuklarımın göz yaşlarına değermiydi bu memurluk ama şerefim için her türlü davayı açacam zaten AİHM kaldı orada görüşürüz
Avatar
Mazlum - 7 gün önce
bekliyorum. Ne zaman fetöcü olduğumu ne yaptığımı bilmeden bekliyorum. ne ile suçlandım bilmden bekliyorum. bimere yazdım bekliyorum. cimere yazdım bekliyorum. keydim yok 8 kilo verdim bekliyorum. hiç ilgim ve alakam yok bekliyorum. annemi arayamıyorum her aradığında ağlıyor kadıncağız bekliyorum. 49 gündür bekliyorum. intihar edenleri görüyor üzülüyor bekliyorum. komşularımı 15 temmuz gecesi sokağa çağırdım şimdi komşularım benim okula gitmediğimi görmesinler diye evden çıkmadan bekliyorum. ne sendikalarını bilirim ne bankalarını bilirim öylece bekliyorum. yetkililwrin beni hatırlamalarını bekliyorum. sabaha kadar uyuyamıyorum tıpkı 15 temmuz gecesi beklediğim givi uyumadan bekliyorum. çocuklarımın baba neden artık okula gitmiyorsun sorularına cevap veremeden bekliyorum. 24 kasım öğretmenler gününde birisi güzel haber verir de öğrencilerimin başına geçerim dedim ve yine bekliyorum. faturalarımı 2 aydır kredi kartıyla ödedim bekliyorum. telefonda hakkımızda güzel bir haber çıkar mı diye bekliyorum. müdürümün gel demesini bekliyorum. suçum ne bilmeden bekliyorum bekliyorum bekliyorum bekliyorum bekliyorum bekliyorum.
Misafir Avatar
Ali Haydar CEYLAN - 6 gün önce @Mazlum
Beklemeyin eyleme geçin. Bakın Eğitim Sen'e mücadele ede ede arkadaşlarımızın bir kısmının geri dönüşünü sağladılar. Hala bu adamlardan medet bekliyorsunuz. Sistemin ağaları her zaman düşman yaratırlar. Emekçiye düşen dayanışmaktır. Sokağa eyleme özgürleşmeye.
Avatar
Mağdur - 6 gün önce
Ben hala eşimin niye ihraç olduğunu bilmiyorum hiçbir kritere uymuyor universitelerde resmen kıyım yapıldı.Baska bir kurumda olsaydı eminim açığa bile alınmazdı.
Avatar
Levent - 6 gün önce
Öğretmendim, 1,5 yıldır istifa ettiğim sendikadan dolayı ihraç edildim, oysaki bir araştırma bir soruşturma yapsalardı o dönemlerde sürekli hükümetimizi savunduğumu anlarlardı. Ben yine halime şükrediyorum eşim çalışıyor, ama ya karı koca atılanlar nolucak. Gerçek fetöcüler, ülkemizi bölmeye çalışanlar en ağır şekilde cezalandırılsın ama sadece bir kriterden dolayı istifa edilmiş bir sendikadan veya bankadan dolayı insanlara zulüm yapılmasın. İnşAllah bir an önce bu hatadan dönülür