CHP, KHK'ları cuma günü AYM'ye taşıyacak

CHP Grup Başkanvekili Gök, "Anayasa Mahkemesinin önünde önemli içtihat kararları mevcuttur. Biz, bu kararlar çerçevesinde, Anayasa Mahkemesinin bu içtihatlarını dikkate alarak kararnamelerdeki aykırı hususlara itiraz edeceğiz" dedi

CHP, KHK'ları cuma günü AYM'ye taşıyacakCHP Grup Başkanvekili Levent Gök, "KHK'lar üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Cuma günü itibariyle Anayasa Mahkemesine ilk başvurumuzu büyük olasılıkla yapmış olacağız." dedi.

Gök, TBMM'de gazetecilerin gündeme dair sorularını yanıtladı.

CHP'nin kanun hükmünde kararnamelerle (KHK) ilgili Anayasa Mahkemesine yapacağı başvurunun sürecinin sorulduğu Gök, şu ana kadar çıkan 8 KHK olduğunu, ilk çıkan 667 sayılı kararnamenin tatile girmeden önce Meclisin gündemine girdiğini hatırlattı.

667 sayılı kararnamede itirazları olan maddeleri, Meclisteki görüşmelerinin tamamlanmasının ardından Anayasa Mahkemesine götüreceklerini aktaran Gök, şu şekilde devam etti:

"Biz diğer KHK'lar üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Cuma günü itibariyle ilk başvurumuzu büyük olasılıkla yapmış olacağız. KHK'lar çıkarılış amacının dışına saptırıldı. İktidar partisi olağanüstü hal dönemini bir fırsat gibi değerlendirerek, olağanüstü halin kapsamı, amacı ve süresi dışında değişik düzenlemeler getirerek hukuk devleti ilkesinden ayrıldı. Bu pek çok da mağduriyet yarattı. Bize her gün binlerce başvuru geliyor."

FETÖ'nün darbe girişiminin birlik beraberlik ve kararlılık içinde atlatıldığını, ancak ardından gelen olağanüstü hal döneminin yıkıcı bir tablo yarattığını savunan Gök, CHP'nin bu koşullarda da demokrasiyi savunmaya devam ettiğini belirtti.

Gök, "FETÖ ile mücadelenin sulandırıldığını görüyoruz. FETÖ ile etkin mücadele etmek için katkı vermeye hazırız ama o denli yanlışlar ve fırsatçılık yapılıyor ki hukuk devletinde yeri olmayan konular KHK'lerin içine konulmak suretiyle Meclis bypass ediliyor. İtirazımız bunadır." dedi.

CHP'nin olağanüstü hale de karşı olduğunu, ülkenin içinde bulunduğu sıkıntılardan olağan yöntemlerle, hukuku ve demokrasiyi etkin kılarak çıkabileceğine inandıklarını vurgulayan Gök, iktidarın ciddi yanlışlar içinde olduğunu ileri sürdü.

"BÖYLE BİR PROBLEM 1990 YILINDA DA YAŞANMIŞ"

Kanun ile yapılması gereken pek çok konunun KHK'ların içine konulduğunu, bunun hukuken yanlış olduğunu belirten Gök, iktidarın uygulamalarıyla olağanüstü halin amacını aştığını savundu.

Gök, şu görüşlere yer verdi:

"Böyle bir problem 1990 yılında da yaşanmış. O zaman çıkarılan olağanüstü hal kararnameleri Anayasa Mahkemesine taşınmıştır. Mahkeme 1991 yılında verdiği iki ayrı kararda olağanüstü hal kararnamelerinin konusunu, amacını, süresini aşamayacağını, kanunla düzenlenmesi gereken konuların kararnameye konulamayacağına dair içtihat kararı vermiştir. Dolayısıyla Anayasa Mahkemesinin önünde önemli içtihat kararları mevcuttur. Biz, bu kararlar çerçevesinde, Anayasa Mahkemesinin bu içtihatlarını dikkate alarak kararnamelerdeki aykırı hususlara itiraz edeceğiz."

"BUNLAR DÜZELTİLECEK MAHİYETTE OLMAKTAN ÇIKTI"

Gök, KHK'larda itiraza neden olan konuların düzeltilmesi için komisyon kurulmasıyla ilgili soruyu yanıtlarken de ülkenin biran önce olağanüstü halden çıkarılması, KHK'ların da Mecliste görüşülmesi gerektiğini bildirdi.

"Biz, CHP olarak, bu KHK'ların yapıcı bir şekilde değiştirilmesine, Mecliste katkı sunarız. Ama AKP yanlışları sürekli hale getirdi. Bunlar komisyon kursanız dahi düzeltilecek mahiyette olmaktan çıktı" diyen Gök, iktidarın ancak kendilerinden samimi bir katkı talep etmesi halinde bunu yapabileceklerini belirtti. Gök, CHP'nin amacının, Türkiye'nin hukuk devleti ilkelerinden geri düşmemesi olduğunu vurguladı.

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında hasar gören Meclis binasındaki tadilatlara ilişkin soruları da yanıtlayan Gök, çalışmaların başlamasında gecikildiğini söyledi.

Gök, sınırla bir alanın korunması dışında Meclisin biran önce eski haline gelmesini isteyerek, "1 Ekim'de Meclis açılacak ama görüyoruz ki hala onarılamamış pek çok yer var. Çok geç kalınmıştır. Niçin bu kadar duyarsız kalındı, anlamak mümkün değildir. Meclisi derhal 15 Temmuz öncesi haline getirmek durumundayız." dedi.

Meclisin 1 Ekim'de açılmasının anayasa gereği olduğuna dikkati çeken Gök, tadilatın biran önce bitirilmesi gerektiğini kaydetti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ayse - 3 ay önce
Arkadaşlar eşim de bnde sendikadan dolayi ihrac olduk.dün samimiyetine güvendiği bir avukatın yanına gittik aynı zamnda akrabamiz.ne yapalım hukuk süreci nasıl olacak diye sorduk.dediki boşver aym yada başka bir yere başvurmayın. Bunlara başvuranların çoğu fetocudur.basvuracaksaniz a.i.hm başvurun o da göreve donemezssiniz sadece belki tazminat alırsınız. Dedi yıkıldı elimiz kolum bağlandı bir ekmeğe muhtaç oldk herkes bize ocu gibi bakıyor iki küçük yavrum var ne yapalim.bize artık bundan sonra ekmek yok deniliyor.bn bu yavrularıma nasıl okula gondereyim. Harçlık verecek param yok.bn ne yapayım Aglamaktan günlerdr gözümde yaş kalmadı. Öğrencilerimizin görünce öleceğim saniyorum.ne olur artık duyun sesimizi.bu arada yinede boş drmadim milletvekillerine msj yazdım yapabildiği herseyi yapmaya çalıştım. Ama olmuyor herkes çok kötü konuşuyor Rabbim Rabbim iyiki senin adaletin var. Bir an önce mahşer günün geln eşini ve bugün bize yapılan bu zulüm lere sessiz kalan gülen oh olsun diyen herkesten davacı olacagim
Misafir Avatar
Aylin - 3 ay önce
Çok karamsarsınız hocam.Biz de karı koca ihraç edildik.Biz haklarımızı alacağız inşAllah adalet elbet tecelli edecek.Her yere başvurmaya devam edicez bu konuyu kimseye unutturmayacağız.Rabbim rızkımızı elbet verecektir.Okuluma gittim ve öğrencilerime dedim ki:"Ben gelene kadar ders çalışmaya devam edin ,davranışlarınızı bozmayın inşAllah en yakın zamanda görüşeceğiz".Siz de buna inanın Allahın izniyle döneceğiz.Biraz uzun sürecek belki ama nihayetinde biz çocuklarımıza kavuşacağız.Unutmayın bizi mesleğimizden hukuk ve kanunlar atmadı.Dualarda buluşalım.
Misafir Avatar
m - 3 ay önce
Ayşe hanım siz idari mah ve anayasa mahkemesine dava açın benim gittiğim avukat acicak
Avatar
CHP - 3 ay önce
chp denince aklıma özellıkle bu zor süreçte hukukun üstünlüğü demokrasi insan hakları geliyor. helal olsun. bu kavramlar çok önemli kavramlar.
Avatar
Adalet - 3 ay önce
Ayse hanım öncelikle geçmiş olsun biz de eşimle beraber ihrac edildik sizinle aynı durumdayız. Ne kadar ağır yipratiçı bir durum olduğunu ancak Rabbim görüyor bir de aynı durumda olan mağdurlar anlıyor. Dava için ise söylenenler saçma geldi bana hakkımızı arayacağız tabiki. siz bence sorduğunuz avukatı bir daha değerlendirin. Bence aihm den hakkımızı alacağız yeter ki sabredelim .
Avatar
Mehmet - 3 ay önce
Benim gittiğim Avukat sadece ankara idare mahkemesine dava açılabileceğini daha sonra sırayla danıştay ve danistay dava kurulu ondan sonra anayasa mahkemesinmahkemesine dava açılabileceğini söyledi. Ben boyle dava açtım. Eğer hemen aym ye açarsak hemen reddedilebilir dedi Avukat. Ben bu yolu takip edeceğim.
Avatar
baldız - 3 ay önce
arkadaşlar bizim gittiğimiz avukat 15 milyarla başlıyor bu da sadece idari mahkemeye gitmek için sizde durumlar nasıl biz bir ilçedeyız ve tek avukat ilgileniyor oda boyle ..şaştık kaldık