Diplopmaya Yönelik Alan Değişikliğinin Yapılmasını Bakanlık Ne Zaman Uygun Görecek ?

Diplopmaya Yönelik Alan Değişikliğinin Yapılmasını Bakanlık Ne Zaman Uygun Görecek ?

Diplopmaya Yönelik Alan Değişikliğinin Yapılmasını Bakanlık Ne Zaman Uygun Görecek ? MADDE 60 (1) Bakanlıkça uygun görülmesi hâlinde; öğrenimine uygun alanı dışında bir başka alana atanan öğretmenler, öğrenimleri birden fazla alana atanmaya kaynak olan öğretmenler ile başka bir alanda yükseköğretimi bitiren öğretmenler, adaylıklarının kaldırılmış olması ve yükseköğrenimlerinin atanacakları alana uygun olması kaydıyla, Bakanlığın kararına göre mezuniyetleri itibarıyla atanabilecekleri alanlara alanlarının değiştirilmesini isteyebilir.

(2) Alan değişikliği isteyen öğretmenlerin alan değişiklikleri, il içinde tercihleri de dikkate alınmak suretiyle alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumları olacak şekilde hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Hizmet puanlarının eşit olması durumunda öğretmenlikteki hizmet süresi daha fazla olana öncelik verilir.

(3) Alan değişikliği işlemleri Bakanlıkça belirlenecek takvim çerçevesinde yapılır. Yukarıda Milli Eğitim Bakanlığı atama ve yer değiştirme yönetmeliğindeki alan değişikliğine bağlı yer değiştirmeler ile ilgili olan 60. madde bulunmaktadır.

Diplomaya yönelik yani yönetmeliğe bağlı alan değişikliği bekleyen öğretmenler alan değişikliğinin yapılmasını bakanlığın ne zaman uygun göreceğini merak etmektedirler.

Çünkü öğretmen normları öyle bir duruma gelmiştir ki içinden çıkılmaz bir hal almıştır. Mayıs ayı içerisinde yer değiştirmeler başlayacak ve bu süreç ağustosta özür grubu tayini ile son bulacak. Bu yer değiştirmelerde sınıf öğretmenlerinin çoğunluğunun tayini çıkmayacak yani sınıf öğretmenleri büyük mağduriyet yaşayacaktır. Milli eğitim bakanlığının mağduriyetler oluşmadan önlemini alması gerekir. Aksi takdirde on binlerce sınıf öğretmeninin canı yanacak. Peki Milli Eğitim Bakanlığı ne yapmalı acilen diplomaya yönelik olarak alan değişikliğini yapmalı ve branş öğretmeni olupta sınıf öğretmenliği yapanların kendi alanına geçmesine izin vermeli. 2. Üniversite okuyan sınıf öğretmenlerinin okuduğu alana geçmesine izin vermeli .

Mecbur kalmadıkça alan değişikliği yapmayacağız diyen bakanlık yetkilileri bu yıl alan değişikliğine mecburuz belki daha sonra yapılmayabilir ama bu yıl alan değişikliğine bütün eğitim camiasının ihtiyacı vardır. Milli eğitim bakanlığı eğitim tarihinde alan değişikliğine hiç bu kadar mecbur kalmamıştı 2012 de bile bu kadar mecbur değildi . 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sınıfa dönüş - 8 ay önce
alan değişikliği biran önce yapılmalıdır
Avatar
hasan taner - 8 ay önce
Facede Birkaç Ay Önce Açmış Olduğumuz Alan Değişikliği Grubumuza Mutlaka Üye Olun Buyrun Link https://www.facebook.com/groups/987837804621070/
Avatar
emine şahin - 8 ay önce
her yıl rutin olarak yapılan diplomaya dayalı alan değişikliği bir an önce yapılmalı mağduriyetler giderilmelidir.
Avatar
Nuri can - 8 ay önce
Mezzuniyet alanımıza geçmek hakkımız hakkımızı istiyoruz
Avatar
GÜNGÖR AKÇAY - 8 ay önce
DİPLOMA ESASLI ALAN DEĞİŞİKLİĞİ HEMEN YAPILMALIDIR.MEB BİRİLERİNİN İSTEĞİNE GÖRE YÖNETİLİYORSA O ZAMAN ÖNCELİKLİ OLARAK KENDİ PERSONELİNİN SESİNİ KULAK VERSİN.DİPLOMAYA YÖNELİK ALAN DEĞİŞİKLİĞİ HAKKIMIZ HEMEN BİZ MAĞDURLARA İADE EDİLMELİ VE BU RUTİN OLMALIDIR.ATAMA SAYISI BİZİ BAĞLAYAN BİR SORUN DA DEĞİL
Avatar
HARUN TEK - 8 ay önce
Alan değişikliği hakkımızdır. Biz de dört yıl okuduk eşimize çocuğumuza ayıracağımız vakitten çaldık okulu bitirdik. Diplomaya bağlı alan değişikliği olmalıdır.
Avatar
ELİF AKÇA - 8 ay önce
DİPLOMA ESASLI ALAN DEĞİŞİKLİĞİ İSTİYORUZ.
Avatar
Asil hoca - 8 ay önce
Diplomaya dayalı alan değişikliği yapılmalıdır. Öğretmenin ve öğrencilerin başarısı açısından önemlidir. MEB e güveniyoruz.