Eş durumundan nakli çıkmayan öğretmen aylıksız izin alabilir mi?

Eş durumundan nakli çıkmayan öğretmen aylıksız izin alabilir mi?



MEB, eş durumu tayinlerinde, başvuruda bulunan 26 bin öğretmenin talebinin

yüzde 75'ini karşılayabildi.

Dün yayınlamış olduğumuz haber sonrasında Bakanlıkla bir görüşme gerçekleştirdik.

Bakanlık yetkilileri, 2015 yaz (en sıcak mevsim) dönemi tayinlerinde il/ilçe emri uygulamasının

1.400 kişiyi, 2016 Şubat tayinlerinde ise 800 kişiyi kapsadığını

belirterek, "Ancak şuan ortaya çıkan durum geçmiş sayısal verilerinin çok

çok üzerindedir. Şuan 6 bini aşkın öğretmen için naklen gidilmek istenen

yerde boş uygun normumuz bulunmamaktadır. Öğretmenleri ihtiyaç olmamasına rağmen

il/ilçe emrine atayarak atıl halde bırakacak bir uygulamayı sürdürmemiz mümkün

değil" dedi.

Bakanlık kamu yararı ve hizmet gereklerini de düşünerek neler yapılabileceğini

tartışırken, bir hususu önemle hatırlatmak istiyoruz.

652 sayılı KHK'nın 37. maddesi şu şekildedir:

"(5) Özüre dayalı yer değiştirme istekleri hizmet puanı sıralamasındaki

yetersizlik sonucu yerine getirilemeyenlere, 657 sayılı Devlet Memurları

Kanununun 72 nci maddesi kapsamına girenlerin hakları saklı kalmak kaydıyla,

istekleri halinde istekte bulundukları yere atanmaya hak kazanıncaya kadar,

aylıksız izin verilebilir. Bu şekilde aylıksız izin verilen öğretmenler, bağlı

bulundukları il milli eğitim müdürlüklerine bu amaçla tahsis edilmiş bulunan

boş öğretmen kadrolarına aylıksız izinli olmak şartıyla atanır. Bunların atandıkları

bu kadrolar aylıksız izin süresiyle sınırlı olarak saklı tutulur. Ancak, aylıksız

izne ayrılan öğretmenler, üçüncü yıl sonuna kadar istedikleri yere atamalarının

yapılamaması halinde durumlarına uygun boş öğretmen kadrolarına öncelikle

atanırlar."

Bu maddeye göre, özür durumundan dolayı atamalarda nakli çıkmayan öğretmene

3 yıl süreyle aylıksız izin verilebilmektedir. Bunun için özür durumundan yer

değiştirmeler sırasında açılan kadrolardan tercihte bulunması gerekmektedir.

Ancak bu maddeden yararlanabilmek için 40 tercihte bulunmak veya 41. seçeneği

işaretlemek zorunluluğu bulunmamaktadır. Bir öğretmen tek tercih yapması ve

açıkta kalması durumunda da, bu maddeden yararlanabilir.

Bu hak, 657'nin 108. maddesinde yer alan ve 5 yıl hizmeti olan memurlara 6+6

ay süreyle aylıksız izin verilmesini öngören hükme ilave bir haktır.

Uygulamadan bir çok il milli eğitim müdürlüğünün haberi olmadığı için, başvurda

bulunacak öğretmenlerin 652 sayılı KHK'nın 37. maddesine binaen başvuruda bulunduklarını

belirtmeleri uygun olacaktır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ogreten - 3 ay önce
Peki aday öğretmenler es tayini çıkmazsa ücretsiz izne ayrılabilir mi