İhraç ve Açığa Alma İle İlgili İşleyişin Uzun Sürmesi Kamuda İşlerin Aksamasına Yol Açmaktadır

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli'yi makamında ziyaret ederek Memur-Sen’in taleplerini iletti.

İhraç ve Açığa Alma İle İlgili İşleyişin Uzun Sürmesi Kamuda İşlerin Aksamasına Yol Açmaktadır Görüşmede Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ile bir süre sohbet etti. Ziyarette konuşan Yalçın, FETÖ ile mücadele kapsamında kamudan bugüne kadar 37 bin 677 personelin görevden uzaklaştırıldığını, 19 bin 345 personel hakkında ise göreve iade işlemi yapıldığını, özellikle görevden uzaklaştırılan personel hakkında yürütülen soruşturmaların uzunluğunun kamuda iş ve işlerin aksamasına yol açtığını söyledi.

Mağduriyete Fırsat Verilmemeli

Yalçın, süreçte mağduriyetlere fırsat verilmemesi gerektiğini dile getirerek, “Masum olduğu herkesçe bilinen personelin mağduriyetlerinin giderilmesi FETÖ ile mücadele önemlidir. Bu doğrultuda hem bakanlıklar hem de valilikler tarafından yürütülen soruşturmalarda ortak kriterlere dayalı uygulama birliğinin sağlanması, bir kişi dahi olsa mağduriyete yol açılmayacak şekilde titizlikle uygulanması konusunda gayret gösterilmesi gerekiyor” diye konuştu.

İllerin Açıkta Beklettiği Çalışanlar Unutulduk Hissine Kapıldı

İllerde açıkta bekletilen kamu görevlilerinin yaşadığı mağduriyetlere değinen Yalçın, “Bakanlık merkezinden açığa almalara veya ihraç edilip iade bekleyenlere ilişkin belirlenen kriter, itiraz usulü ve esas konusundan ziyade, valiliklerce yerelden açığa alınan ve açıkta bekletilenlerde merkezce gözetilen kriterlere uyulmadığı yönünde şikayetler gelmektedir. İllerde açıkta tutulan kamu görevlilerine mercek tutulup gereksiz bekletildiği fark edilenlerin iadesi gerekir. İnceleme ve soruşturmanın açıkta bekletmekten ziyade görevi başındayken yapılması daha isabetli olacaktır. Belirsizlik içinde aylardır açıkta bekleyenlerin yaşadığı stres travmatik boyutlara ulaşmıştır. Bu konu titizlikle ele alınmalı” şeklinde konuştu.

İllegal Yapılar Kamuda Barınmamalı

Yalçın, FETÖ başta olmak üzere kamu idaresi, kamu yönetimi ve kamu hizmet alanı içerisinde herhangi bir terör örgütü mensubunun ve destekçisinin bulunmasının milletin huzuruna, devletin bekasına yönelik büyük bir risk ve tehlike oluşturduğunu kanaatine sahip olduklarını vurguladı. Yalçın, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Söz konusu irtibat, iltisak ve ilişkinin belirlenmesinde esas alınan kriterler ve buna dayalı olarak gerçekleştirilen iş ve işlemlerde ‘kriter, tutum, süreç ve sonuç ortaklığı’ yönüyle kamu kurumları arasında bir uygulama ve hüküm birlikteliği henüz tam anlamıyla sağlanamamıştır. Haklarında açığa alınma işlemi yapılan kamu görevlileri hakkında bu işlem sonrasında yürütülecek soruşturma ve inceleme işlemleriyle ilgili olarak izlenecek safahatın belirsizliği, kimi soruşturma/teftiş unsurlarının kaygıyla kimilerinin de hatalarının mazur görüleceğine ilişkin önyargıyla hareket etmesine zemin oluşturmaktadır.”

İş ve İşler Aksamamalı

Türkiye’de darbeler döneminin kapatılması için alınan tedbirleri önemli olduğunu da söyleyen Yalçın, “Hatalı, yanlış bilgi ve bulgulardan hareketle gerçekleştirilen hatalı, taraflı işlemler üzerinden FETÖ önceliğinde terör unsurlarının kamudan tasfiyesine ilişkin mücadelenin yeni ve kaotik bir sorun alanı haline gelmesine, masumlara yönelik mağduriyetler üretmesine engel olmak hususundaki hassasiyetimiz dikkate alınmalı. Bu genel çerçeve ve sonuçların kişisel düzeyde ürettiği olumsuzluklar yanında buna dair haberler üzerinden kamuoyuna yöneltilecek istenmez algı ve değerlendirmelere fırsat vermemek için kurum ve kuruluşlar ile bu iş ve işlemleri yürüten bürokratlar nezdinde bazı ortaklaşmaların ve uygulamaya ilişkin safahat birliği sağlanmalıdır. Bu noktada, sürecin sağlıklı yürütülmesi ve hukuki açıdan risk üretmemesi adına yapılmasında yarar gördüğümüz iş ve işlemleri genel hatlarıyla ifade etmeyi milletimize, kamu görevlilerine yönelik sorumluluğumuzun gereği olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Toplu Sözleşme Hükümleri Uygulanmalı

Görüşmede Yalçın, 3. Dönem Toplu Sözleşmelerde imza altına alınan hükümlerin yerine getirilmesini, henüz bir düzenleme yapılmamasını da eleştirdi. Yalçın, “Öncelikli olarak sizlerin ilgi ve alakası ile belli bir tarihe kadar bitirilmesi hüküm altına alınan konular ile 2016 yılında sonuçlanması öngörülmesine karşı neticelenmeyen üzerinde çalışma yapılacak konuların derhal sonuçlandırılarak 31 Ocak 2016 tarihinden geçerli olmak ve kamu görevlilerinin lehine olmak koşuluyla hayata geçirilmesi konusunda desteğinizi bekliyoruz” dedi.

Canikli: İfade Ettiğiniz Hususları Tekrar Gözden Geçireceğiz

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ise, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “İfade ettiğiniz hususları tekrar gözden geçireceğiz. Titizlikle yürüttüğümüz bu süreçte mağduriyetlere fırsat verilmemesi anlamındaki önerilerinizi önemsiyoruz. Bakanlıkların merkezde yürüttüğü işlemlerde kılı kırk yarıyoruz. Yerelde açığa alınmalara ilişkin değerlendirmelerinize de bir kez daha gözden geçireceğiz” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Erşan - 3 ay önce
İnşlhh at izleri it izlerinden ayrılır bir bankada hesbel kader parası var diye hićbir baglantısı olmayan bu örgute karşı hem mucadele veren hemde magdur olan tüm masum insanlara bir an evvel kulak verilir.Yoksa bir mazlumun bir damla göz yaşı arşı titretirr....
Avatar
nedenben38 - 3 ay önce
Masumiyetimiz anlaşılsa bile açıkta sürüncemeye devam ettiriliyoruz..14 ekimde alınan 2400 de hata fark edilmesine rağmen mahalle baskısı iadeyi geciktirmektedir.
Avatar
14 ekim daha ne kdr bekleyecek - 3 ay önce
Aciga alirken de kili kirk yarsalar daha mantikli olur aslinda zira 14 ekimde aciga alinan sifir kriterle sifir baglanti ile 90 gundur bekliyor, bir suclama bile yokken ortada neyi bekliyor belli degil!
Misafir Avatar
Halil - 3 ay önce @14 ekim daha ne kdr bekleyecek
ali hocanın sendikasının yöneticileri gaziantep te daha ilk günde insanlar demokasi nöbetindeyken arkadaş ve hemşerilerini korudular. Ali hoca da teşkilatına sahip çıkıp adalet herkese demesini beklerdik.ama olmadı.Allah var gam yok. Müslümanların adına böyle ayak oyunlarının çevrilmesine rabbim hesap soracak.
Avatar
Yok yok yok!!! - 3 ay önce
Bir insani 90 gun bekletiyorsaniz en azindan bir muhattap edindirmelisiniz, bir suc isnat etmelisiniz! Psikolojimiz alt ust oldu artik, vatan hainligi ile degil suclanmak isminin anilmasini bile kaldirabilecek biri degilim, degiliz
Avatar
2400ff - 3 ay önce
Hiç krıterimiz yokken 2400 bekletiliyor. İade istiyoruz. Adalet istiyoruz. Çok yorulduk beklemekten.
Avatar
Yetmedi mi - 3 ay önce
Fetonun sureci sulandirmak icin magdur ettiği tek bir kriteri olmayan 2400 kişiyi ve ailelerini devletine kustermeyi basaramadi!! Biz devlet terbiyesinden sasmadan adaletin tecelli etmesini bekledik ama artik beklemek de yetmedi mi?
Avatar
4-1 hilal - 3 ay önce
14 ekim öğretmenlerinin öğrencileri ile buluşturma zamanı gelmedi mi?
Avatar
141016 - 3 ay önce
Geciken adalet ADALET değildir diye yola çıkıldı ancak süreç zulüme dönüştü. Nihayet birileri bu gördü Allah A şükürler olsun. 14 Ekim de açığa alınan öğretmen ler MASUMDUR bir an evvel iade edilmelidir. 1700 kişinin ortak yönleri fetö düşmanı ve ak insanlar olmaları. Bu konunun peşi bırakılmamalıdır. O listeyi hazırlayanlar bulunup sorgulanmalıdır.