KHK'ların İptali İstemine İlişkin Ret Kararının Gerekçesi Yayımlandı

Anayasa Mahkemesinin OHAL uygulaması kapsamında çıkarılan 668 ve 669 sayılı KHK'nın iptali istemiyle CHP'nin yaptığı başvuruyu

KHK'ların İptali İstemine İlişkin Ret Kararının Gerekçesi YayımlandıResmi Gazete'de bugün yayımlanan karara göre, Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, iptal istemlerini "Yetkisizlik" nedeniyle oy birliğiyle reddetti.

CHP, 668 sayılı KHK'da "darbe teşebbüsünden sonra görev yapan kamu görevlilerinin hukuki ve cezai sorumluluklarının olmadığını" düzenleyen maddeyi de Anayasa Mahkemesine taşıyarak, aynı kararnamede yer alan "OHAL'in ilanından önceki tarihe götürerek, 15 Temmuz'dan geçerli olmasına ilişkin" hükmün de iptalini istemişti.

Yüksek Mahkemenin 668 ve 669 sayılı KHK'ların gerekçesinde, Anayasanın 121. maddesi uyarınca çıkarılan dava konusu KHK hükümlerinin, Anayasanın 148. maddesinin 1. fıkrasının 3. cümlesinde yer alan "... olağanüstü hallerde, sıkıyönetim ve savaş hallerinde çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerin şekil ve esas bakımından Anayasa'ya aykırılık iddiasıyla Anayasa Mahkemesinde dava açılamaz." hükmü karşısında, esasa geçilerek, yargısal denetimin yapılmasının mümkün olmadığı belirtildi.

Anayasa Mahkemesi gerekçeli kararında, iptali talep edilen KHK'ların yetkisizlikle reddini açıkladı.668 sayılı KHK'nın iptali istemine dair karar

669 sayılı KHK'nın iptali istemine dair karar


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Seyfi KILIÇ - 1 ay önce
Ne demek yetkisizlik! Tamam Anayasada ilgili KHKların şekil ve esas bakımından iptal istemiyle AYM'de dava açılamayacağı yazıyor. Ancak KHKları çıkaranların yetkilerini aştığı da apaçık ortada. Yetki, şekil, konu ve maaksat yönünden dava açılabilecekti ve açıldı. Fakat AYM tüm yetkilerini başkalarına mı devretti ki davayı görüşmede yetkisiz kalmıştır?
Avatar
Vatandaş - 1 ay önce
Cesaret
Avatar
hayrt - 1 ay önce
Peki ne olacak ohal durumu var diye hükümet her istediğini yapabilecekmi yani onu kimse denetleyemiycekmi bu nasıl bişey yani ohalinde bir hukuku vardır
bari çıkarılan khk nın anayasaya uygun olup olmadığına bakaydınız insanların hayatları söz konusu olan gelecekleri