MEB: Tatile gelen resmi bayramlarda ek ders ücreti ödenir

MEB: Tatile gelen resmi bayramlarda ek ders ücreti ödenir



"Tatile

gelen resmi bayramlarda ek ders ücreti ödenir" haberimiz de "Cuma

ve Cumartesi gününe gelen Cumhuriyet Bayramı nedeniyle bugünlerde yapılan eğitim

ve öğretim faaliyetleri (Egzersiz çalışmaları, destekleme ve yetiştirme kursları,

kulüp çalışmaları vs) tatil nedeniyle yapılamayacağından bu eğitim ve öğretim

faaliyetlerine ek ders ücreti ödenecek mi?" sorusuna cevap aramıştık.

Cevaben;

"Milli Eğitim Bakanlığı

Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın "Ders görevinin yapılmış

sayılacağı haller" başlıklı 16. maddesinin 1. fıkrası (b) bendindeki; "b)İl

düzeyinde milli ve mahalli bayramların kutlamaları için kurulan hazırlık komitelerinde

görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, milli ve mahalli bayramların hazırlık

çalışmalarına katılan yönetici ve öğretmenler, söz konusu bayramların hazırlık

çalışmalarına ve törenlerine sınıf veya okul bütünlüğünde katılan öğrencilerin

öğrenim gördüğü eğitim kurumlarının yönetici ve öğretmenleri ile milli bayramlar

nedeniyle tatil edilen günlerde ders görevlerini yerine getiremeyen yönetici

ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa

ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış

sayılırlar." hükümlerine istinaden milli bayramlar nedeniyle tatil edilen

günlerde ders görevlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde

üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim

ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılmaktadırlar.

09.03.1981 tarihli ve 17284 sayılı resmi gazetede yayımlanan 2429 sayılı

Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunun 1. maddesindeki; 1923 yılında

Cumhuriyetin ilan edildiği 29 Ekim günü Ulusal Bayramdır. Türkiye'nin içinde

ve dışında Devlet adına yalnız bugün tören yapılır. Bayram 28 Ekim günü saat

13.00'ten itibaren başlar ve 29 Ekim günü devam eder." Hükümlerince 28 ekim

Cuma günü öğleden sonra başlayan Cumhuriyet Bayramı 29 Ekim gece 24:00'da bitmektedir.

Buna göre Milli Eğitim Bakanlığı

Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın "Ders görevinin yapılmış

sayılacağı haller" başlıklı 16. maddesinin 1. fıkrası (b) bendindeki; "...milli

bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde ders görevlerini yerine getiremeyen

yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı

ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini

yapmış sayılırlar." hükümlerine istinaden Cuma günü öğleden sonra başlayan

ve Cumartesi gece 24:00'da biten Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yapılamayan eğitim

ve öğretim faaliyetleri (Egzersiz çalışmaları, destekleme ve yetiştirme kursları,

kulüp çalışmaları vs ) tatil nedeniyle yapılamayacağından bu eğitim ve öğretim

faaliyetlerine ek ders ücreti ödenecektir."

Demiş ve Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün 22/04/2011 tarihli ve 27503 sayılı ve "Ek ders ücreti" konulu yazılarına yer vererek,

İşte o görüş yazısı;

Bu görüş yazısının, yukarıda yer verdiğimiz Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin

Kararın "Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller" başlıklı 16. maddesinin

1. fıkrası (b) bendine yer vererek "...milli bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde

ders görevlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde

bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık

ve planlama görevlerini yapmış sayılır." dediğini açıklamıştık.

Bu konuda işlem yapmayan İl Milli Eğitim Müdürlükleri Bakanlığa görüş sormuş

olup Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü 08/11/2016 tarihli

ve 12560519 sayılı ve "Ek ders ücreti" konulu yazıları ile cevap vererek

konuya açıklık getirmişlerdir.

İşte o görüş yazısı;

Söz konusu bu görüş yazısı Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün 27/07/2007 tarihli ve 49720 sayılı yazısına atıfta bulunarak milli bayramlarda ek derslerin ödenmesi gerektiğini açıklamıştır.

İşte o görüş yazısı;

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün 27/07/2007 tarihli ve 49720 sayılı yazısının 1. maddesindeki "1) İlgi Karar kapsamında ek ders ücretinden yararlanmakta olan Bakanlığımızın merkez ve taşra teşkilatı personeli, söz konusu değişikliğin yürürlüğe girdiği 21/07/2007 tarihinden itibaren milli bayramlar (Cumhuriyet Bayramı, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, Zafer Bayramı) nedeniyle tatil edilen günlerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılacaklardır.

İlgili yönetmelikleri gereği bu bayramlar nedeniyle bazı eğitim kurumlarında bir günden fazla tatil edilen günler de aynı kapsamda değerlendirilecektir. Söz konusu bayram günlerinde izinli ve raporlu durumda olanlar ise, bu günlere ilişkin ders ve ek ders görevlerini yapmış sayılmayacaklardır." açıklamaları ile milli bayramlarda ek derslerin ödenmesi gerektiğini açıklamıştır.

Ayrıca yazının köşesinde yer alan notta "Personel Genel Müdürlüğü Şube Müdür Ahmet Aytaç Tören Katılsın Katılmasın Herkesin Ücreti ödenecek" Notu dikkat çekmektedir.

Dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığı Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın "Ders görevinin yapılmış

sayılacağı haller" başlıklı 16. maddesinin 1. fıkrası (b) bendindeki; "...milli bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde ders görevlerini yerine getiremeyen yönetici

ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa

ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış

sayılırlar." hükümlerine istinaden Cuma günü öğleden sonra başlayan ve Cumartesi gece 24:00'da biten Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yapılamayan eğitim ve öğretim

faaliyetleri (Egzersiz çalışmaları, destekleme ve yetiştirme kursları, kulüp

çalışmaları vs ) tatil nedeniyle yapılamayacağından bu eğitim ve öğretim faaliyetlerine

ek ders ücreti ödenecektir.

Ahmet KANDEMİR


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.