Memur, eğitim durumundan dolayı, ücretsiz izin talep edebilir mi?

Memur, eğitim durumundan dolayı, ücretsiz izin talep edebilir mi?
05 Mayıs 2017 Cuma 10:53

SORU: İyi günler, ben adliyede memurum. 6 aylık ücretsiz izin talep

edeceğim. eğitim durumumdan dolayı. hukuk fakültesi okuyorum. idarenin bu talebimi

reddetme hakkı varmı ? reddederse dava açmayı vs düşünüyorum. örnek emsal karar

varmı ?

CEVAP: Devlet memurlarının hangi hallerde ücretsiz izin talep edebileceği

657 ve diğer kanunlar olmak üzere iki yerde düzenlenmiştir.

1- 657 sayılı kanununda yer alan hüküm

657 sayılı Kanunun 108. maddesi gereğince, Devlet memurunun aylıksız izin talep

edebileceği haller şu şekildedir:

- Sağlık durumunuan binaen 18 aya kadar,

- Doğumdan dolayı 24 aya kadar,

- Evlat edinene 24 aya kadar,

- Burslu veya Devlet imkanlarıyla yurtdışında eğitim görmeye gideceklere ve

bunların eşlerine, öğrenim süresi kadar,

- Beş yılını dolduranlara, istek üzerine 6+6 ay şeklinde 12 aya kadar,

- Askere gidenlere askerlik süresine kadar,

aylıksız izin verilebilmektedir.

2- Diğer kanunlarda yer alan hükümler

Diğer kanunlarda yer alan bazı durumların gerçekleşmesi halinde de memurlara

aylıksız izin verilebilmektedir.

Örneğin;

4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu uyarınca, sendika ve konfederasyon

yönetim kurullarına seçilenler,

6721 sayılı Kanunun ek 1. maddesi uyarınca Türkiye Maarif Vakfında görevlendirilenler,,

652 sayılı KHK'nın 37. maddesi gereğince, özre dayalı tayini çıkmayan öğretmenler,

Diğer kanunlarda yer alan benzer maddeler uyarınca memurlar,

aylıksız izinli sayılabilmektedir.

DEĞERLENDİRME

Aylıksız izin verilebilecek durumlar yukarıda sıralanmış olup, bunun dışında,

özel kanunlarda yer alan bir düzenleme olmadığı sürece, memurun aylıksız

izin alabilmesi mümkün değildir.

Bu çerçevede, eğitim durumundan dolayı aylıksız izin almaya imkan veren bir

düzenleme olmadığında, eğitim durumunun gerekçe gösterilerek aylıksız izin alınması

mümkün değildir.


Etiketler; #

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.