Milli Eğitim Bakanı Meslekten Uzaklaştırılan Öğretmenlerle İlgili Konuştu

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz: - '(Açığa alınan öğretmenler) Soruşturması devam edenlerin en kısa zamanda soruşturması sonlandırılacak ve bu yapıyla

Milli Eğitim Bakanı Meslekten Uzaklaştırılan Öğretmenlerle İlgili KonuştuMilli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, açığa alınan öğretmenlere ilişkin, "Soruşturması devam edenlerin en kısa zamanda soruşturması sonlandırılacak ve bu yapıyla bir bağlantısı olmayanlar, terör örgütüne destek vermediği tespit edilenler yine tekrar eğitim sisteminde görevlerine döneceklerdir. Mağdur olanlar olduğunu düşünmüyorum." dedi.

TBMM Genel Kurulunda, Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında KHK ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın birinci bölümü hakkında görüşmelere başlandı.

"Temel kanun" olarak görüşülen tasarının birinci bölümü üzerinde CHP Grubu adına söz alan Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, Milli Eğitim Bakanlığının öğretmenlerde aile bütünlüğünün korunması adına eş tayinlerine ilişkin bir çalışma yaptığını, ancak il içindeki tayinlerde hala sorunlar yaşandığını belirtti.

Öğretmenlerin açığa alınması konusunda da belli bir kriter olmadığına işaret eden İrgil, "Yasal sendikayı öneren bakanlık sütten çıkmış ak kaşık, bir dolu nedenle sendikaya üye olan öğretmen ise terörist. Bunun vicdanen açıklamasını yapabiliyor musunuz?" diye konuştu.

MHP Erzurum Milletvekili Kamil Aydın, hala fiziki şartları eksik, bir odada birkaç sınıf eğitim yapılan, temizlik malzemelerinin velilerden toplandığı okullar bulunduğunu bildirdi. Milli Eğitim Bakanlığında sık sık bakan değiştiğini belirten Aydın, "Sürekli değişen sınav sistemi ile karşı karşıyayız. Artık sınavların isimlerini aklımızda tutamıyoruz, karıştırıyoruz. Tamamen tutarlı olmayan, deneme, yanılma yöntemi izleyen bir eğitim sistemi ile karşı karşıyayız." ifadesini kullandı.

- "Mağdur olanlar olduğunu düşünmüyorum"

Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, açığa alınan öğretmenlerle ilgili soruya ilişkin, Türkiye'nin bir darbeden geçtiğini ancak çoğu insanın bu darbeyi unuttuğunu belirtti.

Ortada örgütlü bir suç olduğunu vurgulayan Yılmaz, "Yeniden bu milleti, 10 yıl sonra darbe ile muhatap kılmamak için kamu görevliliğini üstlenenlerin mutlaka üzerine düşen görevleri yerine getirmesi lazım." diye konuştu.

Devlet memurlarının terör örgütlerine veya devletin milli güvenliğine karşı faaliyetlerde bulunmaması gerektiğine işaret eden Yılmaz, milletvekillerin ısrarla açığa alınan öğretmenleri sorması üzerine, "Vallahi tebrik ediyorum, bu tavrınızla darbecileri koruyorsunuz." karşılığını verdi.

Eğitim-Sen'in, kendi bakanlığında 120 bin üyesi olduğuna değinen Yılmaz, 120 bin üye hakkında bir soruşturma yapılmadığını bildirdi. Açığa alınan öğretmenlerle ilgili soruşturmanın devam ettiğine dikkati çeken Yılmaz, "Soruşturması devam edenlerin en kısa zamanda soruşturması sonlandırılacak ve bu yapıyla bir bağlantısı olmayanlar, terör örgütüne destek vermediği tespit edilenler yine tekrar eğitim sisteminde görevlerine döneceklerdir. Mağdur olanlar olduğunu düşünmüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Yılmaz, sözleşmeli öğretmen atamaları ile ilgili olarak, Türkiye'de özel okullarda sözleşmeli öğretmenlerin görev yaptığını belirtti. Yılmaz, "(Sözleşmeli öğretmen özel okulda çok iyi yapar da devlette yapamaz) derseniz, bu doğru değildir." dedi.

- "Kesinlikle eskisinden çok daha iyi durumdayız"

Engellilere en fazla AK Parti hükümetlerinde destek verildiğine değinen Yılmaz, şöyle devam etti:

"Eskiden ailesinde engelli olanlara ne kadar destek verilirdi, şimdi ne kadar veriliyor. Engellileri evinden alıyoruz, eğitim kurumuna götürüyoruz. Hatta okula kadar gidemeyecek engelli öğrenci varsa öğretmeni evine gönderiyoruz. Türkiye nereden nereye geldi, bunu görmek lazım. Eksikliklerimiz var ama kesinlikle eskisinden çok daha iyi durumdayız. Vicdanlı, insaflı olanlar bunu çok net bir şekilde görürler."

Bakan Yılmaz, öğretmenlerin maaşlarına ilişkin, "2002 yılında bir öğretmenin maaşı 470 liraydı, bu parayla siz 551 litre süt alırdınız. Şimdi maaşı sadece 2 bin 628 lira, ek dersi söylemiyorum. Şimdi ne kadar süt alırsınız, bin 142 litre süt alırsınız. Allah için söyler misiniz 551 litre süt alan öğretmenin maaşı mı daha iyi, bin 142 litre süt alan mı?" diye konuştu.

- "Bu darbeyi yapan grubun en güçlü olduğu yer öğretmen"

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, "Darbeyi Eğitim- Sen, Eğitim-İş'e üye olan öğretmenler, rektörler, öğrenciler mi yaptı?" sorusunu yöneltti.

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın, "özel harp dairesi başkanı" gibi konuştuğunu belirterek, hakkında tek soruşturma olmadan, istihbarata dayanarak öğretmenlerin işten çıkarıldığını öne sürdü.

Yılmaz ise "Genelkurmay imamı" denilen kişinin öğretmen olduğuna işaret ederek, "Bu darbeyi yapan grubun en güçlü olduğu yer öğretmen." diye konuştu.

Yılmaz, bakanlıktan yaklaşık 30 bin kişinin ilişiğini kestiklerini, itiraz veya geri gönderdikleri sayının ise 30 olduğunu anımsattı. Yılmaz, okullarla ilgili yanlış yapıldığında geri dönüldüğünü vurgulayarak, şunları kaydetti:

"İnsan dediğiniz beşerdir; beşer şaşar, hata yapar. Bir işlemi yüzde 99 doğru yaptıysanız, yüzde 1'de hata varsa, onu düzeltmeye açık olduğumuzu söylüyoruz. Bu düzeltmeyi okullarda, kişilerde yaptık. Bundan sonra da yapmaya açık olduğumuzu söylüyoruz. Ama yüzde 1 için, yüzde 99'u karalarsınız bu millete karşı sorumluluğunuzu yerine getirmemiş olursunuz."

kaynak: AA


Etiketler; #

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sabır - 2 hafta önce
tuzunuz kuru tabi sayın bakan eminimki çok az mağdur var derken vicdanınız da rahatır Allah ın adaleti büyüktür er geç tecelli edecektir sabır
Avatar
Sevdalıöğretmen - 2 hafta önce
DÜZELTİN!!!! TEK KRİTERDEN KİMSEYİ ATMADIK DEDİKLERİNİZİ ÖZELLİKLE BANKASYA İHRAÇ KRİTERİ DEĞİLDİR DEDİĞİNİZDE BUNU DÜZELTİN. BİLMEDİĞİM LANET Bİ BANKA YÜZÜNDEN BENİ NASIL MESLEĞİMDEN EDERSİNİZ.YETEEEEEEEEEER BEN MESLEĞİME AŞKLA ŞEVKLE BAKAN BİR ÖĞRETMENİM
Avatar
Banka sendika suç değil - 2 hafta önce
Devlet açık tuttuğu bankadan, izin verdiği sendikadan öğretmen atmaz, atmamalı. Bu anlayış kabile hukukunda çadır devletlerinde bile olmaz
Avatar
Hukuk - 2 hafta önce
Sendikaya, bankaya, okula izin veren hükümet yetkililerine de ihraç kriteri uygulanacak mı? Aaaa bunlar suç değil mi(!) ama. Ya da " ne istediler de vermedik" diyenlere de bu kriterler işlesin değil mi ama. Hani üstünlerin değil; hukukun üstünlüğüydü ya...Kandırıldık sesleri duyuyorum koskocaman cumhurbaşkanı, bakanları kandıranlar gariban öğretmeni kandıramaz mı? Hadi çözün bi bunu yavvv
Avatar
Şahin - 2 hafta önce
Uyduruk bir sendika yüzünden ihraç olan 22 yıllık bir öğretmen nasıl vatan haini olabilir.eger vatan haini ise yaşatmayın.Allah var.....
Avatar
Hukuk mu hak getire - 2 hafta önce
Adamlar ne kadar pişkinya. Yasal olarak izin verdikleri sendikayı, bankayı, okulu suç sayıyor. Bunlar suçsa bunlara izin verenler sizsiniz; değilse niye ihraç ediyorsunuz. O kadar hukuk tanımazlar o kadar arsızlar ki hem
zulmediyorlar hem de zeytin yağı gibi üste çıkıyorlar.
Avatar
x-man - 2 hafta önce
fetöye mensup olupta sanki böyle hiç suçu yokmuş gibi davrananlar yüzünden gerçek suçsuzlar ne yazık ki ayıklanamıyor. Çünkü dedikleri gibi bu adamlar iki yüzlü, yalancı, her türlü riyakarlığı gösterecek tipler. Adam sendikaya üye olmuş tam bir kripto fetöcü diyorki sendika suçmu ben mağdurum, diğeride birilerinin kaktırmasıyla üye olmuş o da sendika suçmu ben de mağdurum diyor aynı şeyleri söylüyor. İşte samimi olan ve olmayan ayrıştırılamadığı için devlet bağ var mı yokmu diye bakmayıp sendikal üyeliği olan herkesi ihraç ediyor. Aslında bir yerde bakılınca gerçek mağduriyete sebebiyet veren yine bu bukelemun tipli her türlü yalanı söyleyebilen fetö denen örgüttür…
Misafir Avatar
x-man - 2 hafta önce @x-man
İŞTE YORUMUMU İSPATLAYAN EN GÜNCEL HABER...
Nokta Kolejleri’nin sahibi Osman Sadi Sonverdi, FETÖ üyesi olmak ve örgütün darbe girişimine destek vermek suçlarından tutuklandı. Olağanüstü Hal Uygulaması kapsamında çıkarılan KHK ile okulları kapatılan Sonverdi, İzmir Valiliği’ne başvurarak, ‘Ben FETÖ’cü değilim, mağdur oldum’’ iddiasında bulundu.

KOD ADI: NUMAN

‘Kuzgun’ kod adlı gizli tanığın ifadelerine göre ise, Osman Sadi Sonverdi 15 Temmuz’dan önce cuntacı tuğgeneraller H.İ.Y ve S.M ve örgütün ‘İhsan’’ kod adlı sözde ‘’hususi imamı H.C ile birlikte darbe girişiminin önemli isimlerinden Adil Öksüz’ün Ankara’da yaptığı toplantıya katılmış.

Osman Sadi Sonverdi’nin fotoğrafı teşhis için ‘‘Kuzgun’’ kod adlı gizli tanığa gösterildi. FETÖ itirafçısı olan Kuzgun, Sonverdi’yi teşhis ederek, örgütteki kod adının ‘Numan’ olduğunu söyledi. ‘Kuzgun’, Ankara Çukurambar’daki bir villada darbe girişiminden önce Osman Sadi Sonverdi, generaller ve Adil Öksüz üçgeninde gelişen örgütsel faaliyetler
Avatar
yüzde 1 - 2 hafta önce
Sayın bakanım hangi ölçü size %1 yanıldınız diyor. Allah'ım size vicadanla muamele etmeyi nasip etsin. Bir insan bile mağdursa vebalini ödeyemezsiniz. İncitmeyin bizi daha fazla yeteeeeeeerrrrr.