O Öğretmenler MEB Kadrosuna Alınacak!

MEB'in Teşkilatı ve Görevleri Hakkındaki Kanun Tasarısına radikal bir öneri getirildi!

O Öğretmenler MEB Kadrosuna Alınacak!Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, MEB’in Teşkilatı ve Görevleri Hakkındaki Kanun Tasarısına; hâlihazırda devlet kurumlarında memur olan ve öğretmenlik sıfatına sahip kamu personellerinin Millî Eğitim Bakanlığı bünyesine öğretmen olarak atanmaları konusunda öneri getirdi.

Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, TBMM’de görüşmeleri devam eden MEB’in Teşkilatı ve Görevleri Hakkındaki Kanun Tasarısına, Gençlik ve Spor Komisyonunda açıklamalar yaptı.

Bektaşoğlu, ülkemizin içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik durumunu gerekçe göstererek bütçeye ek yük getirmeyeceğini öne sürdüğü bir çözüm önerisini komisyonda dile getirdi. Buna göre kamuda görev alan fakat öğretmenlik lisansı da bulunan memurların, öğretmenlik mesleğine dönmeleri için çalışma yapılması fikri öne sürüldü.

Bektaşoğlu şöyle konuştu: "Öğretmen açığımızın olmasına rağmen, kamuda kadroya sahip öğretmeler memur olarak çalışmaktadır. Kendi branşlarında alım olmadığı ve haksız yere yerleşen diğer kesimler yüzünden, KPSS'den yüksek puan almalarına rağmen öğretmen olarak değil de memur statüsünde çalışanlar var. 2012 yılında iptal edilen kurumlar arası geçiş düzenlemesini geri getirilmesi hem öğretmelerin mağduriyetini hem de devletin bütçesini yük olmayacak şekilde öğretmen ihtiyacının giderilmesini sağlayacaktır.

Şehit ve Gazi yakını olup ayrıca öğretmen mesleğini de idam ettirebilecek yeterlilikte olup, devlet öğretmenliğine aktarılacaktır. Ekim ayında KPSS’ siz atanan 5 bin dershane öğretmenleri göz önünde bulundurulduğunda, KPSS de yeterli puanı alıp ama kamuda memur olarak çalışan öğretmenlerin, öğretmenlik kadrosuna geçirilmesi devlet için de akıllıca bir çözüm yoludur.

MEB tam gün eğitime geçmeyi düşünmesi öğretmen ihtiyacını haliyle doğuracaktır. Bu ihtiyacı en mantılı şekilde kamuda çalışan, öğretmen olup ama öğretmenlik mesleğini yapamayan memurların MEB kadrosuna aktarımı ile öğretmen ihtiyacının giderilmesi olacaktır."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Memuröğretmen - 2 hafta önce
İnşAllah.bu Çalışmaları yapan vekilden Allah razı olsun. Sabırla meb in memur öğretmenleri almasını bekliyoruz.
Avatar
Ada - 2 hafta önce
Müjdeli haberi bekliyoruz. Personel mebe teşekkür ederiz.
Avatar
Memuröğretmen - 2 hafta önce
Artık gelsin müjdeli haberde bizde rahat edelim.
Avatar
Umut - 2 hafta önce
Vatan millet sevgisini çocuklara aşılamak istiyorum. Artık mesleğimizi yapmak için biz memur öğretmenlere bir fırsat verin sayın Devlet büyüklerim. 2012 de elimizden alınan kurumlar arası geçiş hakkımızı iade edin.
Avatar
Mete - 2 hafta önce
2012 de kaldırılan kurumlar arası geçiş geri gelsin. Dersaneciler kpss siz atanırken hak hukuk yoktu da memurlara gelince mi var ?
Avatar
Recai - 2 hafta önce
En kısa zamanda kurumlardan MEBe geçişin açılmasını arzuluyorum
Avatar
bora can - 2 hafta önce
inşAllah yaa
Avatar
G. ARSLAN - 2 hafta önce
Mali olanakların kısıtlılığı, eğitim-öğretim sistemimizdeki verimsiz 90000 ücretli mevsimlik öğretmen uygulaması ve buna bağlı giderler hesaplandığında özellikle 15 Temmuzdan beri oluşmuş binlerce öğretmen açığına, boş geçen derslere; en verimli, en sağlıklı, en uygun pansuman olacaktır öğretmen memurlar.

Öğretmenlik hakkına sahip “yönetmelikzede” kamu personeli kimlerden oluşmaktadır?

1) Öğretmenlik dışı memuriyeti kazanmak zorunda bırakılmadan önce MEB'e bağlı Özel Öğretim Kurumlarında öğretmenlik yapmış kamu personeli.

2) Kamu personeliyken üniversitelerin ilgili bölümlerini bitirip öğretmenlik yapma hakkına sahip olmuş aday öğretmen olacak memurlar.