Öğretmenlerin Bylock'tan Dolayı Açığa Alınması Kafaları Karıştırdı

FETÖ terör örgütü soruşturmaları son hızla devam ederken dün gece haber sitelerine 2400 öğretmenin görevden açığa alındığı haberi

Öğretmenlerin Bylock'tan Dolayı Açığa Alınması Kafaları KarıştırdıBu durum eğitim sendikalarına da aktarıldı ve sendikalar da yaptıkları araştırmalarda kendilerinden emin oldukları bazı üyelerinin açığa alınmalarına şaşırdıklarını ifade ettiler. Bu durum da kafalarda bylock sistemi ile ilgili şüphe ve tereddütlerin oluşmasına neden oldu. Çünkü bazı öğretmenlerin çoklu hatların kampanyalı alındığı dönemlerde eş ve dostlarına numaralar aldığını bu numaraların da sisteme girilmesinden dolayı mağdur olduklarını açıklaması üzerine konuyu gündeme taşımaya karar veren sendikalardan Eğitim Bir Sen ve Türk Eğitim Sen (TES) sendikaları konuyla ilgili açıklamalarda bulundular.

Eğitim Bir Sen'in Konuyla İlgili Yaptığı Açıklama...

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz darbe ve işgal girişimi sonrası, terör örgütü elemanlarının kamudan temizlenmesi ekseninde yapılan idari ve hukuki tedbirler, toplumun hemen her kesimince gerekli ve yerinde bulunmuştur. Ancak bu tedbir ve girişimlerin, toplumun geniş kesimlerinin zan altında bırakılması neticesini ve mağduriyetlerin yaygınlık kazanacağı algısını doğuracak şekilde dikkatsizce yürütülmesinin sürece zarar vereceği aşikârdır.

Milli Eğitim Bakanlığı’nca FETÖ darbe girişiminin ardından yürütülen soruşturmalar kapsamında son olarak 2 bin 400 öğretmen görevden uzaklaştırılmıştır. Söz konusu işlemin dayanağının ise Bylock isimli haberleşme programının kullanılması olduğu ileri sürülmektedir. Bahse konu son görevden uzaklaştırmalar beraberinde çok sayıda soru işareti doğurmuştur. Zira görevden uzaklaştırılanların büyük bir kısmının, daha önce açıklanan kriterlerin hiçbirisiyle en ufak bir ilgisi dahi bulunmayan sosyal çevresi, geçmişi ve toplum içindeki bilinirliği itibarıyla terör örgütüyle zerre kadar bağlantısı olmadığından emin olunan kişiler olması haklı ve yerinde şüphelere sebep olmaktadır.

Bu durum beraberinde, terör örgütünün örgüt içi iletişim gibi önemli bir işlemi, Bylock özelinde toplum nezdinde itibarı ve güvenirliği yüksek olan insanların telefonları, GSM hatları, internet abonelikleri üzerinden gerçekleştirerek hem kendisini gizlediği hem de bu insanları istismar etmek suretiyle faaliyetlerini kamufle ettiği şüphesini akıllara getirmektedir.

Görevden uzaklaştırma olsun kamu görevinden çıkarma olsun, haklarında işlem tesis edilen kişilere somut olarak hangi fiil veya davranışı sebebiyle bu türden bir işlem uygulandığının, hangi fiilinin sabit görüldüğünün bildirilmesi, sürecin şeffaflık içinde yürütülmesini ve toplumun adalet duygusunun yara almamasını sağlayacaktır.

Özellikle Bylock gibi, kişilerin istismar edilmesine açık kriterler üzerinden gerçekleştirilen her türlü işlem ve idari tedbir yönünden istismar sonucu mağdur edilenlerle istismar ederek mağdur edenler arasındaki ayrımın çok dikkatli ve özenli bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Kamu görevinden çıkarma gibi bireysel ve toplumsal sonuçları ağır olan işlemler tesis edilmeden evvel ayrıntılı ve özenli bir teknik incelemenin yapılarak FETÖ/PDY tarafından istismar edilmiş kişilerin mağduriyetine sebebiyet verilmemesi, terörle mücadele sürecinin geleceği açısından son derece önemlidir. Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, son günlerde sıkça konuşulan ve bir çok kamu çalışanının açığa alınmasına neden olan “Bylock” sistemine ilişkin yaptığı değerlendirmede, bu programla ilgisi olmadığı halde bir çok kişinin açığa alındığını belirtti. 

Türk Eğitim Sen (TES) 'in Bylock ile İlgili Yaptığı Açıklama...
“Bylock iddiaları ile ilgili olarak ,araştırma ve soruşturmaların işin uzmanlarınca titizlikle yapılması gerekmektedir” diyen Genel Başkan Koncuk, “ Yaşadığımız tecrübelerden hareketle söylüyorum, bu konuda uzmanlarca ciddi çalışmalar yapılmadan bir karar verilirse pek çok insanın bylock kullanmadığı halde işinden olması kaçınılmaz olacaktır” dedi.

Genel Başkan Koncuk değerlendirmesinde şu satırlata yer verdi; 

 “Fetö terör örgütü mensuplarının haberleşme amacıyla kullandığı Bylock sistemine girdikleri gerekçesiyle 2800 kişi MEB tarafından açığa alındı. Burada enterasan olan bylock programı ile ilgisi olmadığı belli olan insanların da bu sebeple açığa alınmış olmasıdır. Son derece güven duyduğumuz bazı arkadaşlarımızın da bu sebeple açığa alınmasından şoke olduk. Bu 2800 kişiden çok az da olsa sendikamız üyesi olan arkadaşlarımız var, ancak bazıları ile yaptığımız görüşmede kendisine ait olan numarayı yakınlarına verdiği ve o insanlar tarafından istismar edildiği, komşusuna güvenmekten dolayı sıkıntı yaşadığı anlaşılmaktadır. 

Bu arkadaşlarımız durumu ile ilgili savcılıklara suç duyurusunda bulunacak ve savcılık tutanağını ilgili valiliğe bir üst yazı ile bildirecektir. Bu durumda olanların masumiyeti ortaya çıkacaktır, ancak bu sisteme girdiği şüphesi ile açığa alınanların bir kısmı kendi kullandıkları numaradan dolayı şüphe altındadır, bunlar kesinlikle bylock kullanmadıklarını, hatta bu sistemin varlığını yaşanan olaylardan sonra duyduklarını söylemektedirler. Şayet bu iddiaları doğruysa bylock sistemi ile ilgili bizim de açıklayamadığımız bir takım sıkıntılar olabilir. Bunun nasıl olabileceğinin uzmanlarca araştırılıp açıklanmaya ihtiyacı vardır. 

Bylock sistemini gerçekten kullananları, örgüt içi haberleşme yapanları savunacak değiliz, böyle bir sorumluluğumuz da yoktur, ancak başından bu yana sağlam bir soruşturma, araştırma süreci yürütülmesi ve savunma hakkının verilmesini istiyoruz. Bu, bylock iddiaları ile ilgili olarak da araştırma ve soruşturmaların işin uzmanlarınca titizlikle yapılması gerekmektedir. Yaşadığımız tecrübelerden hareketle söylüyorum, bu konuda uzmanlarca ciddi çalışmalar yapılmadan bir karar verilirse pek çok insanın bylock kullanmadığı halde işinden olması kaçınılmaz olacaktır. 

Bu çalışmaların göz ardı edilmeden yapılacağına olan inancımı muhafaza ediyorum. Allah tüm suçsuz, masum insanları korusun, inşallah.” dedi.

Kamuajans.com


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
MEHMET - 2 ay önce
15 Temmuz gecesi Çengelköyde en önde bulunan yanındaki bir çok insan şehit olurken orayı terketmeyen 2 kepçenin önünde duran insanları yatıştıran insanlara moral veren ben daha sonra müdür yardımcısı arkadaşımın telefonla çağırmasıyla yardımcı olabilmek için kavacığa oradan medivia hastanesine koşan ben açığa alınıyorum .Keşke keşke şehit olsaydımda bu yaşadığım olayı görmeseydim fetocu düşmanları yendik diye düşündük ama anlaşılan savaş devam ediyor .Hayatımda by lock nedir sadece 15 temmuzdan sonra duydum hayatımda hiç bir dönem ne fethullahçılarla ne başka cemaatle bir bağlantım nede bir ilişkim oldu. Hayatım boyunca Erbakan Hocanın daha sonra Tayyip beyin peşinden gittim. Gitmeyede devam ediyorum yanlış bir an önce düzeltilmeli hayatım boyunca by lock programını görmedim üzerime 3 hat var bende eşimde ve 75 yaşındaki kayınvalidemde bir an önce düzeltilmeli gözünü kırpmadan bu vatan için canını feda edebilecek Ömer Halis olabilecek insanların adı lekeleniyor.
Avatar
Sendika - 2 ay önce
Kendilerine de dokundu kesin o kadar insan sırf eskiden aktif senli diye atilirken kendi uyelerinin atilmasi icin resmen mucadele gosteren sendika
Avatar
Mağdur - 2 ay önce
Neden sendikadan istifa eden birileri atılıyor bile. Kimse sahip çıkmıyor demiyor kardeşim bu insan istifa etmiş.Baylock ğüçlü bir kriter
Avatar
ccc - 2 ay önce
egitim birsene bisey olmus.daha onceki kriterler cok daha sacma iken magdurlara sahip cikmyordu. hatta yuz ceviriyordu. bu tavir degisikliginin sebebini anlayamadim
Avatar
Adalet - 2 ay önce
Ateş ocağa düşmeye başlayıncamı sesiniz çıkmaya başladı herkesi fetöcu diye damgalayan önyargılı lar deyıp dururdunuzya mağdur edebıyatı yapmayın dıye fetöcülere şimdi sizde yok komşu yok arkadaş dıye mağdura oynamayın gördünüzmü
Avatar
Adalet - 2 ay önce
Berat'ı zimmet asıldır Mecelle kuralına ihtiyaç duydunuz sızde onlar gibi rabbim hepinizin yar ve yardımcısı olsun
Avatar
Adnan - 2 ay önce
Bizim sosyal çevremiz , geçmişimiz , ailemiz tanınmıyor sanki bankada devlet kurumunun bana para yatırması nedeniyle açığa alınacam ama bylock bulunan çevresinde tanınıyor diye savunulacak pes doğrusu . Allah var yukarda yanarsınız yeminle yanarsınız.
Avatar
Mağdur öğretmen - 2 ay önce
Yasal bir sendikadan istifa edenler neden atıldı kimse demedi.istifa etmek ne demek.kalanlarda atıldı istifa edenlerde.nedir bu şimdi.kalsan suç kalmasa n suç.nerede mantık nerede vicdan.Atatürkçü biriyim.evime kadar gelip üye yaptılar.yeni sendika dediler.yasal dediler.kimi de herkes biliyordu diyor.kimseyi bilmeden suçlamayın.yaşamadan ölmezsiniz.Allah görüyor.Fetö ye karşı olanlar ihraç ediliyor.sendikadan istifa etti diye.bilmemek ayıp mı.hayatımız karardı.bize suç atanlar da adalet birgün lazım olur.tek ifademiz alınmadı.açığa al ve ihraç.bu kadar.Mazlumun ahı indirir şahı.