'OHAL'den dolayı, sözleşmeli öğretmen olarak atansam dahi istifa edemiyorum'

'OHAL'den dolayı, sözleşmeli öğretmen olarak atansam dahi istifa edemiyorum'



Bir ziyaretçimiz bizlere şu şekilde yazmaktadır

"Sayın memurlar net, OHAL yüzünden sözleşmeli öğretmenliğe atansam da

istifa edemiyorum. Bunu gündem yapın, düzenlesinler. Hani OHAL ülkede normal

vatandaşı etkilemeyecekti?"

Üyemiz serzenişinde haklı. Zira; Başta Cumhurbaşkanı olmak üzere Başbakan ve

Bakanlarımız defaatle, OHAL'ün terörle ilgili olduğunu ve vatandaşları etkilemeyeceğini

söylemişti.Ancak, 657 sayılı Kanununda yer alan bir hüküm, istifa etmeyi düşünen tüm

memurların elini kolunu bağlamaktadır.

657 sayılı Kanunun 96. maddesi şu şekildedir:

"Olağanüstü hal, sıkıyönetim, seferberlik ve savaş hallerinde veya

genel hayata müessir afetlere uğrayan yerlerdeki Devlet Memurları yerine

atanacaklar gelip işe başlamadıkça görevlerini bırakamazlar."

Bu hükmü yorumlayan Devlet Personel Başkanlığı, istifa dilekçesinin kamu kurumu

tarafından kabul edilmesinin yeterli olmadığını, istifa edecek kişinin

yerine asaleten veya vekaleten görevlendirme yapılmadan istifa edilmesi halinde,

istifa edecek memurun bir daha memuriyete dönmeyeceğini belirtmiştir. Tıklayınız.

Bu hüküm ve görüşten dolayı, OHAL döneminde isitfa etmek veya istifa edip sözleşmeli

öğretmenliğe veya sağlık pozisyonlarına geçmek isteyenlerin elleri kolları bağlanmış

durumdadır.

Sorun 10 aydır yaşanmakta olup, başta Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu olmak

üzere hiçbir bakanlık sorunun çözümü için girişimde bulunmamıştır.

657 sayılı Kanunun ilgili hükmünün değiştirilmesi ve istifanın kabulünün yeterli

görülmesi yönünde bir düzenleme yapılması gerekmektedir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.