Teog Hatalı Soru Var

Teog sınavında İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük konusunda hatalı soru bulunmaktadır . Kamudanhaber sitesi olarak bu sorunun Nasıl hatalı olduğunu açıklayalım.

Teog Hatalı Soru VarTeog sınavında İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük konusunda hatalı soru bulunmaktadır . Bu sorunun Nasıl hatalı olduğunu açıklayalım.SİZLERE TEOG SINAVINDAKİ İNK.TAR. VE ATATÜRKÇÜLÜK SORUSUNUN HATALI OLDUĞUNU İSPATLAYAN BİR ÇALIŞMA SUNUYORUZ...ÇÜNKÜ BU SORU DAHA ÖNCEKİ YILLARDA İKİ TEOG SINAVINDA DAHA SORULDU VE CEVAP FARKLIYDI.

AŞAĞIDA BUNU GÖREBİLİRSİNİZ.29 KASIM 2013 tarihinde yapılan I.TEOG sorusuA KİTAPÇIĞI SORU 33.Atatürk’ün,çocukluk dönemini geçirdiği Selanik şehrinin aşağıdaki özelliklerinden hangisi,şehirde farklı kültürlerin bir arada yaşadığının kanıtıdır?

A)Çok uluslu yapısı

B)İşlek bir limanı olması

C)Askeri okulların bulunması

D)Avrupa ile demiryolu bağlantısının varlığıDOPRU CEVAP:A 

Bu cevaba göre çok uluslu yapı farklı kültürlerin bir arada yaşamasından kaynaklanmaktadır.Dolayısıyla çok uluslu yapı kültüreldir.

 27 KASIM 2014 Tarihinde yapılan I.TEOG sorusuA KİTAPÇIĞI 3.SORUSelanik şehrinde Türkler,Rumlar,Bulgarlar,Sırplar ,Yahudiler ve Ermeniler gibi milletler birlikte yaşamaktaydı.Selanik şehrindeki bu çok uluslu yapının aşağıdakilerden hangisine ortam hazırladığı söylenemez?

A)İnanç birliğinin sağlanmasında

B)Kültürel zenginliğin oluşmasına

C)Kültürel etkileşimin yaşanmasına

D)Toplumsal hoşgörünün gelişmesineDOĞRU CEVAP :A

Bu cevaba göre farklı milletlerin bir arada yaşaması kültürel zenginlik ve etkileşimi sağlamaktadır.Yani kültüreldir.

 28 NİSAN 2016 tarihinde yapılan II.Teog Sorusu(HATALI SORU)1. Atatürk’ün çocukluk dönemini yaşadığı Selanik’in taşıdığı özelliklerden bazıları şunlardır:

 I. Farklı milletler bir arada yaşamıştır.

II. Önemli fikir akımlarının etkisindedir.

III. Zengin bir basın-yayın hayatı vardır.

 IV. Çok uluslu bir yapıya sahiptir.Bu bilgilerin sosyal ve kültürel özellikler olarak sınıflandırılması aşağıdakilerin hangisinde doğru yapılmıştır?

 SOSYAL              KÜLTÜREL

 A) I ve II.             III ve IV.

B) I ve IV.            II ve III.

C) II ve III.           I ve IV.

 D) II ve IV.         I ve III.

Bakanlığın cevap anahtarında cevap B verilmiştir.Ancak cevap C şıkkı olacaktır.Farklı milletlerin ve  bir arda yaşaması ve çok ulusluluk kültürel  bir özelliktir.Bu soru geçmiş  yıllardaki  iki TEOG sınavında da  kökü değiştirilerek  sorulmuş ve cavap bu şekilde açıklanmıştır . Ayrıca kazanımlarda bu şekilde işlenmiştir ve öğrencilerin %70 bu soruyu C olarak işaretlemiştir.

Bakanlığın cevap anahtarında ise ;B) I. Farklı milletler bir arada yaşamıştır- IV. Çok uluslu bir yapıya sahiptir. Şıkkı doğru kabul edilmiş ve Sosyal bir özellik olarak verilmiştir. Bakanlık bu soruda kendisiyle çelişkiye düşmüştür.Bu sebeple soru iptal edilmeli  ya da doğru cevap C olarak düzeltilmelidir.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sosyalci - 8 ay önce
kesinlikle bu soru hatalı hazırlanmış bir soru .tespitiniz çok doğru.bakanlığın daha önce sorduğu sorular ve cevaplarıyla çelişmiştir bu soru ve kazanımlarda çok uluslu olması kültürel özelliğidir şeklinde veriliyor öğrencilere.bir an önce iptal edilmeli.
Avatar
nur - 8 ay önce
aynı şeye katılıyorum biz yazarken çok uluslu yapı= kültür çeşitliliği yazmıştık
Avatar
sercin ucak - 8 ay önce
Soru hatali be cevapsiz bi sorudur. Cok uluslu toplum lar ayni zamanda cok kulturludur. Yani bu sosyokulturel bir olaydir. Hem toplumsaldir hem kulturel. Be soruyu yanlis yapan ogrencilerimiz NE yazikki konuyu anlayanlardir. Soru ters yonde bir celdiri cidir. Bileni celdirmistir. Iptalini istiyoruz
Avatar
Sümeyye - 8 ay önce
bence fen ve teknoloji dersindeki tarla ev bahce sorusu iptal olmalı çünkü konularımizda yer alan su arıtımı konusu ile de bagdastirilabilir. soru daha detayli açıklanabilirdi .bundan dolayı iptal edilmelidir.
Avatar
SELİMCAN - 8 ay önce
hamdolsun,hangi sınavı doğru yapıyoruz ki:))))))))) saygılarımla.