Sözleşmeli:


Sözlemeliye Kadronun Kapsamında Kimler Var?

657 sayılı Kanunun 4 üncü maddenin (B) fıkrası ve
- 10/7/2003 tarihli ve 4924 sayılı Eleman Temininde Güçlük Çekilen Yerlerde Sözleşmeli Sağlık Personeli Çalıştırılması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun,
uyarınca vizelenmiş veya ihdas edilmiş
sözleşmeli personel pozisyonlarında bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte çalışmakta olan ve 48 inci maddede belirtilen genel şartları taşıyanlardan otuz gün içinde yazılı olarak başvuranlar,"

KHK sadece iki statüde istihdamı kapsama almıştır. 4/B ve 4924... Düzenlemenin ilk fıkrasında yer alan "ayın veya haftanın bazı günleri ya da günün belirli saatleri gibi kısmi zamanlı çalışanlar ile yükseköğretim kurumlarının araştırma-geliştirme projelerinde proje süreleriyle sınırlı olarak çalışanlar" şeklindeki istisnalar sadece 4/B'nin istisnalarıdır. Bu ifadeler aynen 1978 tarihli Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların ek 1 ve ek 2. maddelerinde yer almaktadır.

MAHALLİ İDARELER KAPSAMDA DEĞİL

Belediyelerdeki sözleşmeli personel 657'nin 4/B maddesine göre değil, 5393 sayılı Kanunun 49. maddesine göre istihdam edilmektedir.

İl Özel İdarelerindeki sözleşmeli personel de,
yine 657'nin 4/B maddesine göre değil, 5302 sayılı Kanunun 36. maddesine göre istihdam edilmektedir.

Bu mevzuat hükümlerinde, sadece bu mevzuatta hüküm bulunmayan hallerde 4/B esaslarında yer alan hükümlerin uygulanacağı kayıt altına alınmıştır. Ancak bu düzenleme bu kişileri 4/B yapmamaktadır. Hali hazırda, kamuda statülerine göre personel kütüğü oluşturulurken dahi, mahalli idare personeli "5393 sözleşmeli" veya "5302 sözleşmeli" olarak sınıflandırılmaktadır, 4/B'li olarak sınıflandırılmamaktadır.

Bu nedenle, memurlar.net'in yorumunda bir yanlışlık bulunmamaktadır. Eğer kanun koyucular mahalli idare personelini de kapsama almak istiyorsa, 4924 sayılı Kanunun ismini yazdıkları gibi 5393 ve 5302 sayılı Kanun isimlerini de KHK'ya yazmalıydı.

4/C KAPSAMDA DEĞİL

KHK sadece 4/B'lileri 4/A'lı yapmıştır. Bu nedenle 657 sayılı Kanunun 4/C maddesine göre isithdam edilenler bu KHK'nın kapsamı dışında kalmıştır. Bunlar, 4/C'li olarak çalışmaya devam edecektir.

TEŞKİLAT KANUNLARINA GÖRE SÖZLEŞMELİ ÇALIŞANLAR KAPSAMDA DEĞİL


Bazı kamu kurumlarında, dayanağını teşkilat kanunlarındaki hükümlerden alan sözleşmeli personel istihdamı bulunmaktadır. Bu personel de kapsamda değildir. Bunların kapsamda olabilmesi için, her bir teşkilat kanunun tek tek sayılması gerekirdi.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

2013'TE MEMUR MAAŞLARI NE KADAR ARTACAK?
Hükümetin 2013 Yılı Programı'ndaki veriler çalışanlarla ilgili çarpıcı gerçeği ortaya çıkardı

Haberi Oku