%25 ek ders fazlasını kimler alır?

Özel eğitim okullarında görev yapmayan okul müdürü görevlendirme bir ilçeye milli eğitim müdürü olursa yüzde 25 ek ders fazla alır mı? Yerine bakan okul müdürü müdür yardımcısı ek dersi mi alır?

%25 ek ders fazlasını kimler alır?
02 Kasım 2015 Pazartesi 22:17

Soru: Özel eğitim okullarında görev yapmayan okul müdürü görevlendirme bir ilçeye milli eğitim müdürü olursa yüzde 25 ek ders fazla alır mı?Yerine bakan okul müdürü müdür yardımcısı ek dersi mi alır?

Cevap:   Okul müdürünün aldığı ekdersi alır. Ancak, %25 artırımlı alamaz. Kurmda görevli olmadığı için %25 artırımlı alması mümkün değildir. Kurumlarda görevli olması şartı vardır. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde görevli olduğu için bu şart oluşmamaktadır.

DEVLET MEMURLARI KANUNU
Ders ve konferans ücretleri:
Madde 176 – (Değişik: 3/4/1998 - 4359/1 md.) ((Değişik ikinci fıkra: 27/3/2015 – 6639/9 md.) Bu ücretler, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere %25, Millî Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlere %100 fazlasıyla ödenir. Ek ders sayısına gelince: Okulmüdürü(İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne vekalet eden) fazla olan ek dersi alır. (Toplu sözleşme gereği, BKZ: 2. dönem toplu sözlşeme) Çünkü görevlendirldiği maddeden 18 saat alırken müdürlükten 25 saat alacağı için fazla olanı alacaktır. Bu da 25 saattir.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİNİN DERS VE EK DERS SAATLERİNE İLİŞKİN KARAR
Ders niteliğinde yönetim görevi
MADDE 10- 3) Her türdeki anadolu liseleri, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, spor liseleri, (Değişik :18/4/2008-2008/13567 B.K.K.) kız ve erkek teknik öğretim, ticaret ve turizm okul ve kurumları, özel eğitim okul ve kurumları ile okul öncesi eğitim kurumları müdür ve müdür başyardımcılarının haftada 25 saati, Müdür yardımcısı (Okul Müdürlüğüne vekalet eden) normalde aldığı müdür yardımcısı ek dersini alır. Müdürün aldığı ek dersi alabilmesi için kadronun boş olması gerekir. Kadrolu okul müdürü olduğu için kendi ek dersini alması gerekir.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİNİN DERS VE EK DERS SAATLERİNE İLİŞKİN KARAR
Ders niteliğinde yönetim görevi MADDE 10- 6) Her türdeki anadolu liseleri, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, spor liseleri, (Değişik :18/4/2008-2008/13567 B.K.K.) kız ve erkek teknik öğretim, ticaret ve turizm okul ve kurumları, özel eğitim okul ve kurumları ile okul öncesi eğitim kurumları müdür yardımcılarının haftada 20 saati,


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.