TÜBİTAK'TA BİR ADANA KLASİĞİ; BÖLGE SERGİSİNE DAVET EDİLEN 100 PROJENİN 40'I ADANA'DAN

TÜBİTAK'TA BİR ADANA KLASİĞİ; BÖLGE SERGİSİNE DAVET EDİLEN 100 PROJENİN 40'I ADANA'DAN

TÜBİTAK'TA BİR ADANA KLASİĞİ; BÖLGE SERGİSİNE DAVET EDİLEN 100 PROJENİN 40'I ADANA'DAN

TÜBİTAK'TA BİR ADANA KLASİĞİ;

BÖLGE SERGİSİNE DAVET EDİLEN 100 PROJENİN 40'I ADANA'DAN

 TÜBİTAK-Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığınca(BİDEB) bu yıl 49.su düzenlenen 49. LİSE ÖĞRENCİLERİ ARASI ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI, lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve mevcut bilimsel çalışmalarının gelişimine katkı sağlamak amacıyla, biyoloji, coğrafya, değerler eğitimi, fizik, kimya, kodlama, matematik, psikoloji, sosyoloji, tarih, Türk dili ve edebiyatı ve teknolojik tasarım alanlarında yapılmaktadır.            TÜBİTAK Bölge Merkezliğini 3 yıldır Adana'nın yapmış olduğu yarışmaya bölgemizde bulunan 8 farklı ilden seçilerek sergiye davet edilen 100 adet proje, Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezinde 12-15 Mart 2018 tarihleri arasında sergilenecektir.           Adana olarak; 7 Biyoloji, 2 Coğrafya, 3 Değerler Eğitimi, 7 Fizik, 2 Kimya, 1 Kodlama, 1 Matematik, 5 Psikoloji, 1 Sosyoloji, 8 Teknoloji-Tasarım, 3 Türk Dili ve Edebiyatı olmak üzere toplamda 40 proje ile bölge sergisine en çok projesi davet edilen il olmuştur. Gerçekleşecek sergi süreci sonrasında TÜBİTAK jürisi tarafından yapılacak değerlendirmeye göre, her alandan dereceye giren öğrenciler Türkiye Finaline davet edilecek ve bölgemizi temsil etmeye hak kazanacaktır.

         Bu önemli başarı ile ilgili açıklama yapan Adana İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar;       "TÜBİTAK Araştırma Projeleri Yarışmaları ile liseli gençlerimiz, düşünmeye, gözlem yapmaya, soru sormaya, merak etmeye teşvik edilerek, karşılaştıkları sorunlara çözüm aramaya yönlendirilmektedir. Böylelikle genç beyinlerimizin, bizzat proje çalışmalarında yer almaları sayesinde onların, sorumluluk alan, araştıran, yenilikler yapan, üreten nesiller olmasına katkı sağlanmış olacaktır." dedi.

        Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bilim kültürünün yaygınlaştırılmasına ve proje tabanlı eğitime büyük önem verdiklerinden söz eden Turan Akpınar, bu projelerde öğrencilerimize yardımcı olan değerli danışman öğretmenlerimize ve geleceğimiz olan gençlerimize çalışmalarında başarı dileklerini iletti.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2018, 18:30YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması