1 Derece Yükselmesi Maaşta Ne Kadar Değişiklik Yapar?..

1 DERECE YÜKSELMESİ MAAŞTA NE KADAR DEĞİŞİKLİK YAPAR?

1 Derece Yükselmesi Maaşta Ne Kadar Değişiklik Yapar?..
04 Mayıs 2016 Çarşamba 00:01

Devlet memurlarına ilave 1 derece yükselme hakkı tanınmasının, unvanlar ve dereceler itibariyle aylık ücretlere etkisinin bilinmesi, ilave derece verilmesi talebi konusundaki düşünceleri de etkileyebilecektir.

15 Ocak 2005 sonrasında göreve başlayan Devlet memurlarına ilave derece verilmesi konusu yıllardır konuşulmasına rağmen, bunun uygulamaya konulması için henüz bir adım atılmamıştır.

Devlet memuriyetine 15.01.2005 tarihinden önce işe başlamış olanlara ilave 1 derece yükselmesi uygulanmış, ancak bu tarihten sonra göreve başlayanların da benzer şekilde derece yükselmesi yapması için yeni bir düzenleme yapılmamıştır.

İlave derece ilerlemesinden yararlanmamış olan memurlar, 15 Nisan 2014 tarihi itibariyle en çok 9 yıl 3 ay hizmet süresine sahip olacak (memuriyette sayılabilecek diğer süreler hariç), ilave başka kademe ilerlemesi de yapmamış olmaları durumunda, 9/1’den memuriyete başlamışlarsa en çok 6/1’e, 8/1’den memuriyete başlamışlarsa en çok 5/1’e ulaşmış olacaklardır. (Başlangıç derecelerine ve memuriyette değerlendirilecek hizmet sürelerine göre  farklı derece ve kademelere ulaşılmış olunabilir.)

Memurlara ilave 1 derece verilmesi halinde, bu uygulamanın 15.01.2005 tarihinden sonra memuriyete başlayanları kapsayacağı beklenmekle birlikte, bu memurların kazanılmış hak aylıklarında değerlendirilebilecek hizmetlerin bulunabileceği ve çeşitli düzenlemelere bağlı olarak ilave kademe ilerlemesi de yapmış olabilecekleri göz önünde bulundurularak, bu çalışmamızda; 1 ila 9 uncu dereceler arasındaki derecelerde bir derece yükselmesi yapmanın aylık maaşa net etkisine bakılmaya çalışılmıştır.

İlave 1 derecenin maaşa etkisi

Devlet memurlarına ilave 1 derece yükselmesi yapılmasının, aylık ücretlerde yaratacağı net etki konusunda bilgi vermesi bakımından bazı unvanlardaki lisans mezunu (hemşire mesleki lisans) personele göre memurunyeri.com olarak yaptığımız değerlendirmede, aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır.

Tablodan da görüleceği üzere;

*5 inci dereceden 4 üncü dereceye yükselen Devlet memurlarının maaşında görülen net artış miktarı, genlikle diğer dereceler arasındaki yükselmelerin sağladığı artıştan daha fazla olmaktadır.

*Mühendis unvanlı personel 2 nci dereceden 1 inci dereceye yükselmesi, ek göstergesinin 3000’den 3600’e çıkmasının emekli keseneğini artırmasının etkisiyle, aylık net ücretini azaltmaktadır.

Bazı unvanlardaki memurların ilave 1 derece yükselmesi yapmasının maaşlarına net etkisi

NOT:

-2014 yılı (öğretmenler için ilk altı ay) için geçerli olan değerlere göre hesaplama yapılmıştır.

-Çalışılan bölgelerden kaynaklı ödeme farklılıkları dikkate alınmamıştır.

-Polis, hemşire, avukat ve mühendis unvanlı personelden; 7 nci ve 6 ncı derecelere, diğer unvanlardaki personelden ise 8 inci ve 7 nci derecelere yükselecek olanların, 30 Eylül 2008 sonrasında göreve başladıkları varsayılarak hesaplama yapılmıştır. (İlgililerin göreve başlama tarihine göre bu dereceler için belirlenen farklar değişiklik gösterebilir)

-Sabit döner sermayeden yararlananlar için, bu ödeme de dikkate alınmıştır.


memurunyeri.com

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.