100 Bin Atama Mecliste !

MHP Konya milletvekili Mustafa Kalaycı, 100 bin öğretmen ataması yapılması için Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne kanun teklifinde bulundu..

100 Bin Atama Mecliste !
21 Temmuz 2015 Salı 11:17

MHP Konya milletvekili Mustafa Kalaycı, Milli Eğitim Bakanlığı'nın mevcut öğretmen ihtiyacının karşılanması amacıyla 100.000 öğretmen kadrosu ihdası ve atamasını öngören 'Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni TBMM'ye sundu.

Resmi açıklamalarda Milli Eğitim Bakanlığı'nda 116 binin üzerinde öğretmen ihtiyacının olduğunu belirten Mustafa Kalaycı, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunduğu kanun teklifinde 258 bin öğretmenin atama beklediğini eğitim ve öğretim hizmetlerinin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi açısında okullardaki öğretmen ihtiyacının giderilmesi gerektiği ifade etti.

Kalaycı, Kanun Teklifinde, yeni eğitim-öğretim döneminde öğretmen ihtiyacı olan hiçbir okul ve dersin kalmaması için Milli Eğitim Bakanlığı'nın mevcut öğretmen ihtiyacının karşılanmasını teminen 100.000 öğretmen kadrosu ihdasını ve bu kadrolara 2015 yılı Ağustos ayı içinde atama yapılmasını gerektiğini belirtti.

Kalaycı TBMM'ye gerekçe olarak şu maddeleri sundu:

MADDE 1- Millî Eğitim Bakanlığının öğretmen ihtiyacının giderilmesi amacıyla 100 bin öğretmen kadrosu ihdas edilerek 190 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin eki (I) sayılı cetvelin Milli Eğitim Bakanlığına ilişkin bölümüne eklenmesi ve bu kadrolara 2015 yılı Ağustos ayı içinde atama yapılması öngörülmektedir.

Böylelikle, öğretmen ihtiyacı olan hiçbir okul ve dersin kalmaması ve yıllardır atanmayı bekleyen aday öğretmenlerden 100.000’in daha atanması amaçlanmaktadır.

MADDE 2- Yürürlük maddesidir.

MADDE 3- Yürütme maddesidir.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞININ TEŞKİLAT VE GÖREVLERİ HAKKINDA KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMEDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 25/8/2011 tarihli ve 652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

“EK MADDE 3 – (1) Ekli (1) sayılı listede yer alan kadrolar ihdas edilerek 190 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin eki (I) sayılı cetvelin Milli Eğitim Bakanlığına ilişkin bölümüne eklenmiştir.

Bu madde ile ihdas edilen kadrolara, 190 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 7 nci maddesi ve 22/12/2014 tarihli ve 6583 sayılı 2015 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu kapsamında yapılan atamaların dışında 2015 yılı Ağustos ayı içinde atama yapılır.”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.