'12 Eylül'ün Otoriter Uygulamalarını Günümüzde Ak Parti İktidarı Sürdürüyor'

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Manavgat Şube Başkanı Bülent Irmak,12 Eylül düzeninin baskıcı-otoriter uygulamalarının günümüzde AK Parti iktidarı ile sürdüğünü söyledi. Başkan Bülent Irmak, 12 Eylül 1980 askeri...

'12 Eylül'ün Otoriter Uygulamalarını Günümüzde Ak Parti İktidarı Sürdürüyor'
12 Eylül 2014 Cuma 16:47

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Manavgat Şube Başkanı Bülent Irmak,12 Eylül düzeninin baskıcı-otoriter uygulamalarının günümüzde AK Parti iktidarı ile sürdüğünü söyledi.

Başkan Bülent Irmak, 12 Eylül 1980 askeri darbesinin yıldönümü üzerine yaptığı açıklamada, askeri darbenin üzerinden 34 yıl geçmesine rağmen acıların unutulmadığı, toplum hafızasında bıraktığı travmanın halen devam ettiğini kaydetti. Irmak, 12 Eylül askeri darbesi sonrası oluşturulmak istenen düzen ve tüm toplumun hafızasına kazınmak istenen baskıcı-otoriter yönetim zihniyetin günümüzdeki temsilcinin 12 yıldır iktidarı elinde bulunduran AK Parti eliyle biçim değişmiş şekilde sürdürüldüğünü kaydetti.

12 Eylül`de yasama, yürütme ve yargı, beş kişilik darbe cuntasının elindeyken, günümüzde yürütme gücünü elinde tutan siyasi iktidar, yasama organı olan TBMM`deki çoğunluğu ile istediği kanunları çıkarmış, yargı organlarındaki yoğun siyasal kadrolaşma sonucunda yargıyı da tümüyle kendi denetimine aldığının altını çizen Irmak, bu şekilde tıpkı 12 Eylül darbesi sonrasında olduğu gibi yargıyla yürütmenin, yürütmeyle yasamanın ayrılığı ve birbirini denetleme imkanı fiilen ortadan kaldırdığını söyledi. Irmak, "12 Eylül, her konuda olduğu gibi eğitim emekçileri hareketini de derinden etkilemiştir. Tüm Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği (TÖB-DER), 12 Eylül ile birlikte kapatılmıştır. Kapatılan ilk büyük örgütün, öğretmenlerin örgütü olması dikkat çekicidir. Sıkıyönetim mahkemeleri, 200 bin üyeli örgütü yasaları hiçe sayıp 'gizli örgüt' sayıp kapatmıştır. 12 Eylül`de yaklaşık 25 bin üye ve temsilci de çeşitli nedenlerden dolayı mesleklerini kaybetmiştir. Çok sayıda TÖB-DER üye ve yöneticisi 12 Eylül yasaları ile sürgün edilmiş, görevlerinden olmuşlardır. 3 bin 854 öğretmen, 120 öğretim üyesinin görevine 1402 Sayılı Sıkıyönetim Kanununa dayanılarak son verilmiştir. Ülkede çalışma yaşamı başta olma üzere pek çok alanda örgütlenme hakkına yönelik yasal ve fiili uygulamalardan kaynaklı engeller hala varlığını sürdürmektedir. 12 Eylül Anayasasının özünü oluşturan yasakçı, statükocu, tekçi ve farklılıkları yok sayan yaklaşımlar, demokrasiyi özümsemiş, örgütlü ve bilinçli bir toplum yaratma çabalarının önünde ciddi birer engel olarak varlığını sürdürmektedir. Örgütlü toplum hareketinin oluşumunu tamamen reddeden 12 Eylül anlayışı ve onun günümüzdeki temsilcileri, toplumun ve bireylerin örgütlü mücadelesinin önüne yeni engeller çıkarmaktadır." diye konuştu.

Günümüzde de AK Parti'nin yürütme eliyle yargıyı kuşatmasıyla 12 Eylül askeri dönem uygulamalarını bir bir hayata geçirdiğini belirten Irmak, askeri darbe dönemlerinin günümüzdeki uygulayıcısının ise AK Parti'nin ta kendisi olduğunu kaydetti.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.