15-22 Nisan Turizm Haftası

Turizm yolu, barış ve kalkınma yoludur

15-22 Nisan Turizm Haftası
09 Nisan 2016 Cumartesi 06:30

                                 
 15-22 NİSAN TURİZM HAFTASI
         Turizm, dinlenmek, eğlenmek, görmek ve tanımak gibi amaçlarla yapılan geziler ve bir ülkeye veya bir bölgeyi gezmek için alınan ekonomik, kültürel, teknik önlemlerin, yapılan çalışmaların tümüdür. Turistik gezi, insanların sadece bir yerden bir yere gitmesi değil kültürel, ekonomik ve toplumsal olarak da iletişim içinde olmalarıdır. Turizm sayesinde insanlar hem diğer ülkelerin, hem kendi ülkelerinde yaşadıkları bölgenin dışındaki güzelliklerin, hem de geçmişte yaşamış olan insanların bırakmış oldukları kültürel mirasın farkına vararak, gelecek kuşaklara daha yaşanılabilir bir dünya bırakmanın gerekliliğine inanarak hayata farklı açılardan bakabilirler. Turistler gittikleri ülke ya da bölgede gördükleri yerler karşılığında o yöre halkına para kazandırırlar. Yani turizm ziyaret edilen ülke ve bölgenin ekonomisine büyük bir maddi katkı sağlar. Turizm açısından ülkemize en çok Antalya ve Bodrum gelir kazandırır. Turizm sözcüğü ilkin 21. yüzyılda bazı İngilizlerin Avrupa'ya yaptığı yolculuklar için kullanılmıştır. II. Dünya Savaşı'ndan sonra bu eylem, dünya çapında yaygınlık kazanınca, turizm sözcüğü de dilden düşmez olmuştur. Eskiden yalnız zengin ve aylak kimselerin yaptığı bu geziler, ulaşım kolaylıklarının sürekli olarak gelişmesi (hız, konfor ve güvenlik gibi) ve kısa zamanda herkesin tatil yapmasını sağlayan toplumsal gelişmeler (oteller, moteller, kamp yerleri, tatil köyleri vb) sonucunda gittikçe çoğalmıştır.
Turistlerin barınmaları, eğlenip dinlenmeleri için yapılan oteller, moteller, pansiyonlar, plajlar, lokanta ve gazinolar, kamp alanları, eğlence yerleri, spor ve avcılık tesisleri, kaplıcalar birer turizm kurum veya kuruluşudur. Bu kurumların sayısı, konforu, personelinin güler yüzlülüğü, buralara ulaşım kolaylığı turist akımını arttırır. Turizmi arttıran bir başka bir etmen de tarihi anıtların bolluğudur. Eski kent harabeleri, ünlü anıtlar (camiler, kiliseler, açık hava tiyatroları, müzeler vb...) her zaman insanların ilgisini çekmiştir. Bunların yanı sıra doğa güzellikleri de önemli bir ilgi kaynağıdır.
Turizm iç ve dış olmak üzere 2 ye ayrılır. İç turizm: ülke içinde yapılan turizm faaliyetleri, dış turizm: ülkeler arası turizm faaliyetlerini kapsar.
İÇ TURİZMİN CANLANMASI İÇİN;
Her konuda olduğu gibi bu konuda da farkındalık oluşturacak ailelerden sonra öğretmenlerdir. Öğretmenlerin turizm faaliyetlerine katılabilmeleri sağlanmalı
Konuyla ilgili kamu spotu hazırlanmalı
Ülkemizde turizmin önemi konusunda bilinç oluşturulmalı
Toplu yapılan gezilerin ve etkinliklerin sayısı artırılmalı
Bu etkinlikler daha ekonomik olmalı
Her okulda belli bir plan dahilinde, tüm tedbirler alınarak( özellikle çocuklarımızın güvenliği başta olmak üzere ve veli katılımı sağlanarak) en azından okulun bulunduğu il içerisinde önemli görülen, tarihi dokular taşıyan yerlere gezi düzenlenmeli

DIŞ TURİZMİN CANLANMASI İÇİN;
Alt yapı çalışmaları hızlandırılmalı(ulaşım, haberleşme…)
Ülkemizin tanıtımı için daha fazla çalışmalar yapılmalı
Doğal ve tarihi çevre iyi korunmalı
Turistlerle olumlu iletişim halinde olunmalı ve yanlış davranışlara fırsatlar verilmemeli. Turiste saygı varsa, turizmde kaygı yoktur.
…….. yalnız bir problemimiz var. Turizm faaliyetleri sırasında kültürler kaynaşması elbette olacaktır  fakat bu durum kendi kültürümüzün yozlaşmasına neden olmamalı. Bunun  için de gerekli tedbirler alınmalı.
EDA EVRAN
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.