2 Kasım'da Öğretmenlere Ek Ücreti Ödenir Mi?

7 Haziran 2015 tarihinde yapılan Genel Seçimlerde koalisyon çıkması ve koalisyonda bir anlaşmaya varılmaması üzerine erken seçim yapma kararı alındı. Bunun üzerine 1 Kasım 2015 tarihinde tekrar erken genel seçim yapılmasına karar verildi. Seçim ertesi yani 2 Kasım 2015 tarihinde okulların tatil olup olmayacağı konusu tartışıla dursun öğretmenler de 2 Kasım 2015 tarihinde ek ders ücreti alıp alamayacaklarını merak ediyor.

2 Kasım'da Öğretmenlere Ek Ücreti Ödenir Mi?
17 Ekim 2015 Cumartesi 10:37

Milyonlarca seçmen 1 Kasım 2015 sabahı sandık başına gidecek. Öncelikle bu seçimlerin ülkemiz adına en iyi şekilde sonuçlanmasını diliyoruz. 1 Kasım 2015 tarihinde binlerce görevli öğretmen sandık başında görevli olacak. Sandık başında görevli olacak öğretmenler 1 Kasım 2015 Genel Seçim günü ve 2 Kasım 2015 tarihinde kendilerine ek ders ücreti ödenip ödenmeyeceğini merak etmeye başladılar. Öğretmenler ek ders ücreti konusunu merak ederken, öğrenciler de 2 Kasım 2015 tarihinde okulların tatil olup olmayacağını merak ediyor. 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2 Kasım 2015 tarihinde okulların tatil olup olmayacağına ilişkin şimdilik herhangi bir açıklama gelmedi. Fakat 7 Haziran 2015 Seçimlerine baktığımızda, oyların okullara kurulan sandıklarda kullanılması, oyların sayım işleminin seçimin yapıldığı gün içerisinde bitmemesi, okulların temizlenmesi gibi sebeplerden dolayı 8 Haziran 2015 tarihinde okullar tatil edilmişti. 1 Kasım 2015 Erken Genel Seçimlerinde de buna benzer bir karar çıkmasını bekliyoruz... 2 Kasım 2015 tarihinde okulların tatil olup olmayacağı netleştiğinde, öğretmenlerin de ek ders ücreti alıp alamayacakları netleşmiş olacaktır.

Seçim Günlerinde ve Ertesi Günü Öğretmenlerin Ek Ders Ücreti Alma Konusuna Dair Yönetmelik

Madde 2- (1) Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.

Yönetmeliğe göre 2 Kasım 2015 tarihinde okullar tatil edilirse, öğretmenlere idari izin verilmiş sayılacak ve ek ders ücreti ödemesi yapılacaktır...

MEB YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİNİN DERS VE EK DERS SAATLERİNE İLİŞKİN KARAR

Tatil Gününün İsmi      SÜRE         AY                 GÜN                     EK DERS

Yılbaşı                            1 Gün      1 Ocak         Perşembe               Ek Ders Ödenmez

Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı    1 Gün    23 Nisan    Perşembe    Ek Ders Ödenir

Emek Ve Dayanışma Günü    1 Gün    1 Mayıs     Cuma                     Ek Ders Ödenmez

Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı    1 Gün    19 Mayıs    Salı    Ek Ders Ödenir

Ramazan Bayramı Arifesi    1/2 Gün    16 Temmuz    Perşembe        Ek Ders Ödenmez

Ramazan Bayramı     1. Gün    17 Temmuz             Cuma                    Ek Ders Ödenmez

Ramazan Bayramı     2. Gün    18 Temmuz    Cumartesi    Ek Ders Ödenmez

Ramazan Bayramı    3. Gün    19 Temmuz    Pazar    Ek Ders Ödenmez

Zafer Bayramı    1 Gün    30 Ağustos    Pazar    Ek Ders Ödenir

Kurban Bayramı Arifesi    1/2 Gün    23 Eylül    Çarşamba    Ek Ders Ödenmez

Kurban Bayramı    1. Gün    24 Eylül    Perşembe    Ek Ders Ödenmez

Kurban Bayramı    2. Gün    25 Eylül    Cuma    Ek Ders Ödenmez

Kurban Bayramı    3. Gün    26 Eylül    Cumartesi    Ek Ders Ödenmez

Kurban Bayramı    4. Gün    27 Eylül    Pazar    Ek Ders Ödenmez

Cumhuriyet Bayramı    1,5 Gün    28 Ekim

29 Ekim    Çarşamba Perşembe    Ek Ders Ödenir

Genel İdari İzinler    -    -    -    Ek Ders Ödenir

Kar Tatilleri    -    -    -    Ek Ders Ödenir

Seçim Tatilleri    -    -    -    Ek Ders Ödenir

Mahalli Kurtuluş Günleri(*)    -    -    -    Ek Ders Ödenir


*Mahalli Kurtuluş Günleri okullarda artık tatil değildir.

 

MEB BAKANI NABİ AVCI TARAFINDAN 7 HAZİRAN 2015 GENEL SEÇİMLERİ KONUSUNDA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜKLERİNE GÖNDERİLEN RESMİ YAZI

Bilindiği gibi, 7 Haziran 2015 Pazar günü yapılacak olan 25 inci dönem milletvekili genel seçiminde eğitim kurumlan, asıl işlevlerinden farklı olarak seçmenlerin oy kullanmalarına imkan verecek şekilde hazırlanmaktadır. Seçimlerde oyların sayım akşam saatlerde bitmekte, bu durum da eğitim kurumlarının aynı gün içerisinde eğitim ve öğretime hazır hale getirilmesini engellemektedir. Bu nedenle, Bakanlığımıza bağlı okullarda 8 Haziran 2015 Pazartesi günü eğitim verilemeyeceğinden, yönetici ve öğretmenler ile öğrenciler o gün için izinli sayılacaklardır. 

Diğer taraftan, 14/08/2013 tarihli ve 28735 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara ilişkin 2014 ve 2015 Yıllarını Kapsayan 2. Dönem Toplu Sözleşmenin "Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna ilişkin Toplu Sözleşme" bölümünün 2'nci maddesinde ; "Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin nedenlerle sınıf veya okul bütünlük' ünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar." hükmüne yer verilmiştir. 

Bu hüküm doğrultusunda, Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenler, 25 inci dönem milletvekili genel seçimi nedeniyle eğitim kurumlarının tatil edildiği 8 Haziran 2015 Pazartesi günü üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılacaklardır. 

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim. 

Nabi AVCI 
Bakan 

NOT : Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri öncesi İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderdiği resmi yazı gibi 1 Kasım 2015 Erken Genel Seçimleri için de İl Milli Eğitim Müdürlüklerine resmi yazı gönderilmesi bekleniyor. Resmi yazı yayınlandığında 1 2 Kasım'da öğretmenlere ek ders ücreti ödenip ödenmeyeceği konusu netlik kazanacaktır...


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.