20 Soruda AKP'nin Eğitime Vurduğu Darbe

AKP dershaneleri kapattı. CHP kapatılmasını engellemek için AYM'ye dava açtı. 1 yıldan fazla bir süredir AYM hala o davayı karara bağlamadı. Eğer iptal edilmezse bakın milletin gariban çocuklarını neler bekliyor

20 Soruda AKP'nin Eğitime Vurduğu Darbe
17 Haziran 2015 Çarşamba 20:00

1) Erdoğan niye üniversite hazırlık kurslarını kapattı? Eğitimi iyileştirmek, liselerin kalitesini artırmak için değil mi?

2013'te “Fakir öğrenciler gidemiyor, bizim kapatma amacımız eğitimi iyileştirmek” falan diyordu.

2) Şimdi ne diyor?

Dilinin altındaki baklayı çıkardı. “Paralel yapı ile mücadelenin ilk adımını dershaneleri kapatarak attık.” dedi. Yani ortada hukukî gerekçe yok, siyasi bir intikam teşebbüsü var.

3) Sadece Erdoğan mı kapatmak istiyordu?

Tabii ki sadece o. Kapatmanın saçmalığına ikna edemediği 3 Millî Eğitim bakanını değiştirdi. Bunu da sonradan açıkça söyledi.

4) E.. Bakan Nabi Avcı entelektüel, akademisyen, eğitimci gibi bir görüntü veriyor?

Demek ki görüntüye aldanmamak lazım. Zaten Nabi Avcı'ya LYS-LGS farkını sorsanız, bilmez. İşi, Erdoğan'la iş tutan müsteşarlar yürütüyor. Tablet fiyaskosu da zaten müsteşarların işi.

5) Peki Nabi Avcı ne yapıyor?

Okullar açılırken zil çalıyor, karne zamanı çocuklarla gülerek poz veriyor.

6) 2016'da üniversite giriş sınavı yapılmayacaktır belki?

Yapılacak. Sınav kalkmadı, hazırlık dershaneleri kalktı. Yaklaşık 2 milyon 200 bin öğrenci gelecek yıl sınava girecek.

7) Kaliteli ve seçkin fakültelerin toplam kontenjanı ne kadar?

En fazla 50 bin. 4 yıllık lisans bölümlerinin kontenjan toplamı 385.000. Yani ‘iş bulamasam bile 4 yıllık üniversite okuyayım' diyen öğrencilerden 6'da 1'i üniversiteye girebiliyor.

8) Lise eğitimi sınav için yeterli değil mi?

Bazı liselerde son sınıf öğrenciler tek bilinmeyenli denklem bilmez. Millî Eğitim iflas etmiş durumda. Yetersiz öğretmen, 60 kişilik sınıflar… Liselerde nasıl bir eğitimin olduğunu tezekle ısınan sınıflardaki öğrencilere sormak lazım. Ayrıca yeterli olsa yüz binlerce aile 3-4 bin lirayı kurslara vermezdi. 7.917 lise birincisinden 1.467'sinin açıkta kalması ve üniversiteye yerleşememesi eğitimdeki vahameti görmek için kafi. 2013 YGS'de 310 bin, 2014 YGS'de 420 bin öğrencinin matematikte tek soru bile doğru yapamadığını not edip geçelim.

9) Eğitimi yeterli olan liselerde sorun yok o zaman?

Sınav için lise eğitimi yetmez. Soru çözme hızı kazanmak, pratik yollar öğrenmek, geçmiş yıllardaki konuları tekrarlamak ve yarış atmosferine girmek lazım.

10) Peki üniversite hazırlık kursu olmayınca bu öğrenciler nasıl hazırlanacak?

Varlıklı aileler evlerine özel öğretmen getirtecek. Saati 50-400 TL arası ücretle ders aldıracak. Eskiden her aileye yaklaşık 3.000 TL'ye mal olan dersler, özel öğretmen-özel dersle 40.000 TL'ye mal olacak.

11) Toplumun ancak yüzde 1'i bu parayı ödeyebilir. Peki özel ders aldıramayacak yüzde 99?

Bu ailelerin çocukları ya kendileri çalışacak veya merdivenaltı korsan dershanelere gidecekler.

12 Doğu-Güneydoğu?..

Artık oralardan başarı haberi duyamayacağız. Şırnak Silopi'de LGS şampiyonu olupAnkara Fen Lisesi'nde okuyan Adalet Binici gibi öğrenciler artık tarih olacak. Hakkâri'den Boğaziçi, Urfa'dan Bilkent, Tunceli'den İTÜ kazanmak artık hayal!

13) Liselerde hafta sonu kurslar olacakmış!

La teşbih “Fare, sığıp geçemediği deliği bir de kuyruğuna kabak bağlayarak denermiş.” derler. Demek ki MEB, liselerden sonra kurslara el attı. Eğitimin çöktüğü liseler kurs vermeyi nasıl becersin? Ayrıca bedava değil, o da 1.500 TL. Bir de bazı tanınmış liseler önde gelen dershanelerle anlaşmış, hafta sonları okullarını o dershanelere tahsis edecekmiş.

14) Yani bazı dershaneler kapanmıyor, okula taşınıyor?..

Evet. İltimaslı olanlar. Büyük skandal.

15) Anayasa Mahkemesi üyeleri bu saçmalıkları, anayasa ihlallerini görmüyor mu?

Üniversite hazırlık kurslarını kapatmanın Anayasa'nın kaç maddesini birden ihlal ettiğini AYM'deki çaycılar bile bilir. Hatta temizlik personelini heyet yapsanız Anayasa'yı daha gözetir kararlar çıkabilir. Bir kısmını tenzih ederim ama AYM üyelerinin anayasa kaygısı yok, Erdoğan korkusu var. Dershane kapatmak için ‘kumarhane kapatma'yı gerekçe yapabilen bir mantık ve zekâ ucubesi rapordan bahsediliyor!

16) Yeni başkan?

Yeni başkan, Erdoğan'a kayıtsız şartsız itaat şartıyla o makama geldi.

17) Biraz haksızlık olmuyor mu?

Erdoğan'ı üzecek tek bir karar alana kadar bu iddia sürer.

18) Ama Erdoğan, hukuk ve demokrasiye saygılı bir insansa Erdoğan'ı üzmemek niye yanlış olsun ki?

Erdoğan ve hukuk… Erdoğan ve demokrasi… Erdoğan ve insan hakları… Ben cevap vermeyeyim, penceredeki kargalara bak! “Oksimoron oksimoron” diye gülüyorlar!

19) Peki AYM üyelerine bir notunuz var mı?

Lütfen lisede okuyan çocuklarını veya torunlarını çağırıp üniversite sınavına nasıl hazırlanacaklarını sorsunlar. Ve vicdanlarına danışsınlar. Korumak için maaş aldıkları anayasa ve insan haklarını, bir kin ve intikam meczupluğunun peşine takılarak hançerlemenin nasıl bir duygu olduğunu biraz düşünsünler. Mesela Sayın Başkan Yozgat'ın Sorgun ilçesinde okuduğu lise eğitimiyle Ankara siyasalı kazanabilir miydi acaba? Sayın Başkan Vekili Yozgat Çayıralan'dan hukuk kazanabilir miydi?

20) Biraz ağır olmadı mı?

Milyonlarca gencin istikbalini karartmak, seçkin üniversiteleri Anadolu'ya kapatmak, mağdur etmeyeceğiz denen 60 bin öğretmeni işsiz bırakmak hafif sözlerle ifade edilebilir mi? Hadi anayasa çiğneme korkusu yok, ya Allah korkusu!

Veysel Ayhan/Zaman


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.