2014 Ağustos Ayı Öğretmen Atamaları, 2014 Meb Öğretmen Atamaları

Milli Eğitim Bakanlığı her yıl olduğu gibi bu yıl da öğretmen atamaları gerçekleştirecek. Atamalar önümüzdeki 2 aylık sürece yayılacak.Meb Ağustos ayında 40 bin öğretmen ataması yapacak. Temmuz sonu, Ağustos başında ise 40 bin öğretmen adayı ilk atama ile okullarda görevlendirilecek. Şubat ayında 10 bin öğretmen ataması yapan MEB, böylelikle 2014 yılında 50 bin öğretmen ataması yapmış olacak.

2014 Ağustos Ayı Öğretmen Atamaları, 2014 Meb Öğretmen Atamaları
14 Temmuz 2014 Pazartesi 00:48

 MEB'de şu anda 812 bin öğretmen görev yapıyor. Bunların 450 bini son 10 yılda atandı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yeni eğitim-öğretim dönemi açılmadan, önümüzdeki 2 ay içerisinde okullarda 40 bini okul yöneticisi, 40 bini öğretmen olmak üzere 80 bin atama yapacak. Dershanelerin özel okula dönüşmesini içeren Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapan Kanun ile okul müdürleri de dahil olmak üzere tüm MEB yöneticileri açığa alınmıştı. İl ve şube müdürleri atamalarının ardından eğitim-öğretim döneminin bitmesiyle okul müdürlerinin de görev süresi dolacak. Düzenlemeden sadece 4 yıldan fazla görev yapan okul yöneticileri etkilenecek. Eğitim-öğretim döneminin bittiği 13 Haziran 2014 itibarıyla 4 yıldan fazla görev yapan ve düzenlemeden etkilenecek olan okul yöneticisi sayısı 39 bin 870. Yönetici atamalarının Haziran'ın ikinci haftası yapılması bekleniyor. MEB Temmuz Atamaları Ne Zaman Başlayacak? (MEB Temmuz’da Ne Kadar Öğretmen Ataması Yapacak?)  Bakanlık, okul müdürleri için Yönetici Atama Yönetmeliği'ni hazırladı. Yönetmelikle, 8 yıl öğretmenlik yapmış kişilere yöneticilik hakkı verilecek. Bundan önceki dönemlerde çıkan yönetmeliklerde yöneticilik görevi olmayan kişilere okul müdürlüğü hakkı verilmiyordu. Yöneticilik görevi öğretmenlik mesleği yanında görevlendirme olarak yapılacak ve öğretmen işin merkezinde hem öğretici hem de yönetici olabilecek.  Asaleten müdür ve kurucu müdür olarak görev yapmış olmak. Müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olarak ayrı ayrı veya toplamda en az 2 yıl asaleten görev yapmış olmak. Müdür yetkili öğretmen olarak en az 3 yıl görev yapmış olmak. Vekaleten veya geçici görevli olarak ayrı ayrı veya toplam en az 2 yıl şube müdürlüğü ve daha üstü görevlerde bulunmuş olmak Vekaleten veya geçici görevli olarak ayrı ayrı veya toplam en az 3 yıl müdür, müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı olarak görev yapmış olmak. Bakanlığın eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı dışındaki şef veya daha üstü kadrolarda görev yapmış olmak.
Bilindiği üzere 4+4+4 eğitim sistemi ile Sınıf Öğretmeni atamaları oldukça düşmüştü. Son 2 yıldır ataması oldukça düşük olan bu branş için bazı internet sitelerinde 1500 gibi bir kontenjan ayrılacağı öngörülmektedir. Bu sayı, sadece ve sadece bir öngörüdür. Resmi olarak herhangi bir bağlayıcılığı bulunmamaktadır.   Son yapılan açıklamaya göre bu branşta 4 bin civarında norm açığı bulunmaktadır. Temmuz ayında emekli olacak öğretmenler bu sayıya dahil değildir. Her yıl 10 bin civarı öğretmenin ölüm, emeklilik gibi nedenlerle MEB'den ayrıldığı düşünüldüğünde ve MEB'in öğretmen kadrosunun yaklaşık 3'te 1'i Sınıf Öğretmeni olduğu gerçeği ile bağdaşım kurulduğunda Sınıf Öğretmenliği norm açığı 7 bin dolaylarında olacaktır. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın yaptığı son açıklamaya göre 50 bin ücretli öğretmen bulunmaktadır. Bu ücretli öğretmenlerin yarısına yakını Sınıf Öğretmenidir. Birleştirilmiş sınıflar konusunda yapılan değişiklik ile öğrenci sayısı ve derslik sayısı kriterlerine göre Sınıf Öğretmenliği normu artırılmıştır. Büyük bir ihtimal ile 4 bin norm açığı hesaplanırken bu artış dikkate alınmamıştır. İlkokullarda öğrenci mevcuduna göre müdür yardımcılığı kadroları artırılmış ve ilkokullarda müdür yardımcılığı görevi sadece Sınıf Öğretmenlerine verilmesi konusunda kanun olması atama kontenjanı artırılması açısından önemli bir sebep olabilir. Son yıllarda Sınıf Öğretmenliği mezunu öğretmen sayısı artmış, gayrıresmi verilere göre atama bekleyen 25-35 bin arasında Sınıf Öğretmeni bulunmaktadır.
HANGİ BRANŞA KAÇ ÖĞRETMEN ATANACAK?
Din kültürü ve Ahlak bilgisi öğretmenliği 5500, Özel eğitim 1000, PD Rehberlik öğretmeni 3600, İngilizce öğretmeni 4200, İlköğretim matematik öğretmeni 2700, Matematik öğretmeni 1500 atama, Türkçe öğretmeni atanacak? 2200 Beden eğitimi öğretmeni 2000, Okul öncesi öğretmeni 1500, Fen bilimleri öğretmeni 1700, Bilişim Tek. Öğretmeni 1700 atama, Edebiyat öğretmeni 1750, Sınıf öğretmenliği 1500, İmam Hatip Meslek Dersleri: 1750, Müzik öğretmenliği: 1000, Sosyal Bilgiler öğretmenliği: 1250, Biyoloji öğretmenliği: 450 atama, Coğrafya:400 atama, Arapça : 300, Diğer: 4000 atama, Toplam : 40 bin öğretmen ataması


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.