2014 Ağustos Özür Grubu Atamaları Sıkça Sorulan Sorular

MEB özür grubu atama tarihleri hakkında merak edilenler, meb özür grubu atamaları soru ve cevaplar. MEB özür grubu tayinleri başvuru ve atama tarihleri hakkında bilgi veriyoruz. Özür grubu atamaları hakkında sorular ve cevaplar yazımızda.

2014 Ağustos Özür Grubu Atamaları Sıkça Sorulan Sorular
05 Ağustos 2014 Salı 00:31

 1- Özür grubu atamaları tarihleri nelerdir?

Cevap: Özür grubu atamalarına başvuru için ilk aşama tarihleri 11-15 Ağustos 2014; ikinci aşama için başvuru tarihleri de 20-26 Ağustos 2014 tarihleri arasındadır.

2- Özür grubu atama sonuçları ne zaman açıklanır ve öğretmenler ne zaman okullarıyla ilişik kesme işlemlerine başlayabilir?

Cevap: Atama sonuçları 29 Ağustos 2014 tarihinde www.atama.meb.gov.tr adresinden açıklanacak. Ataması yapılan öğretmenler 1 Eylül tarihinden itibaren okullarından ilişik keserek yeni okulları için başvuru yapabilecek.

Soru 3: Birinci aşama ve ikinci aşama ne anlama geliyor bu süreçleri birbirinden ayıran özellik nedir?
 
Cevap: Başvuruların, Birinci aşama ve ikinci aşama olarak iki kısımdan oluşması aslında yer değişikliği olasılığını arttırmak için uygulanmaktadır. Şöyle ki :
 
1. Aşama : Bu aşamada özür durumu olanların (sağlık ve eş durumu özrü ile genel ve özel hayatı olumsuz etkileyen nedenler) atanmak için belgelerini ispatladığı ve idareye verdikleri süreçtir.Kendi özür durumuna uygun olan belgeler mevzuat çerçevesinde değerlendirilir.Şartları uygun olan öğretmenlerin  atama isteği onaylanmış olur.Böylelikle başvuruları onaylanmış öğretmenler okulların tercih edileceği ikinci aşamada “tercih yapacak”öğretmenler sistemine katılmış olurlar.özür durumundan gitmek isteyen öğretmenin kadrosu sistemde  “muhtemelen boşalacak” norm olarak görülür ve o öğretmenin tayini çıkması durumunda tercihlerine o okulu yazan kişilerden en yüksek hizmet puanlı olanın ataması yapılır.
 
2. Aşama : Atama isteklerinin alındığı ve muhtemelen boşolacak okulların sisteme işlendiği birinci aşamadan sonra başvuruları kabul edilen öğretmenlerin okul/eğitim kurumlarını tercih ettiği aşamadır.
 
Soru 4: Adaylığı kalkmayan öğretmen de özür durumuna bağlı yer değiştirme isteğinde bulunabilecek mi ?
 
Cevap : Öğretmenlerin 2014 yaz tatili il içi ve iller arası özür durumuna bağlı yer değiştirme duyurusunun 3. Ve 4. Maddesine göre sadece sağlık özrü bulunan öğretmenlerden adaylığı kaldırılmamış olsa bile özür durumu atamalarına başvuru yapabilecek! Eş durumu özrü ile genel ve özel hayatı olumsuz etkileyen nedenlere bağlı yer değiştirmek isteyen öğretmenler de ise adaylığın kaldırılmış olma şartı aranıyor.
 
Soru 5: Adaylığın kaldırılmasına bakılırken hangi tarih baz alınıyor?
 
Cevap : Öğretmenlerin 2014 yaz tatili il içi ve iller arası özür durumuna bağlı yer değiştirme duyurusunun 2. Maddesine göre öğretmenlerden 30 Eylül 2014 tarihine kadar adaylığı kaldırılmış olanlar tayin isteğinde bulunacak.
 
Soru 6: Kimler özür durumuna bağlı yer değiştirme isteğinde bulunamayacak?
 
Cevap:  a. *Sağlık özrü hariç 30 eylül 2014 tarihine kadar adaylığı kaldırılmayacak olanlar,
 
b.*ilk atama kapsamında; açıktan, kurumlar arası naklen atananlar,
              
c.*Öğretmenlikten ayrıldıktan sonra; açıktan ya da kurumlar arası yeniden atama kapsamında atananlar.
 
Eğer 30 eylül 2014 tarihine kadar bulunduğu ilde bir yıl çalışmayanlar özür durumuna bağlı yer değiştirme isteğinde bulunamayacaktır.Bu hükmün dayanağına da değinmek istiyorum: Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama Ve Yer Değiştirme  Yönetmeliğinin 35 . madenin 4. Fıkrasında” Bu Yönetmeliğin (Değişik ibare:RG-31/8/2012-28397) 14 üncü maddesi kapsamında öğretmenliğe atananların, özür durumundan yer değiştirme isteğinde bulunabilmesi için son olarak atandıkları görev yerlerinde en az bir yıl süreyle görev yapmış olmaları gerekir.”denilmektedir 14. Madde de ise Açıktan ve kurumlar arası yeniden atama şartları belirlenmiştir.yani açıktan veya kurumlararası atananlardan bulundukları ilde bir yıl çalışma şartının istenmesi yönetmeliğin 14. Maddesi ve 35. Maddesine göre belirlenmiştir.
 
Soru 7 : Öğretmen açığı olan tüm okullar tercih sistemine yansıtılacak mı ?
 
Cevap : Evet ! Alanlar itibarıyla norm kadro açığı bulunan eğitim kurumlarının tamamı, Bakanlığın http://ikgm.meb.gov.tr internet adresinde ilan edilerek öğretmenlerin tercihlerine açılacak ve yer değiştirmeler bilgisayar ortamında hizmet puanı üstünlüğü esasına göre yapılacaktır.Fakat Yurt içi veya yurt dışında, yerli veya yabancı kurum ve kuruluşlarla veya başka ülkelerle işbirliği anlaşması çerçevesinde kurulan ve ulusal veya uluslararası proje yürüten okul ve kurumlar, Bakan onayı ile proje okulu olarak seçilen ve belirli eğitim reformu ve programları uygulanan okul ve kurumlar ile Bakan onayıyla doğrudan Bakanlık merkez teşkilatına bağlanan kurumlara yapılacak öğretmen atamaları ve yönetici görevlendirmeleri Bakan tarafından yapılır  hükmü bulunduğu için özür durumu atamalarında bu tip okullarda öğretmen açığı olsa da tercih sistemine yansıtılmayacak.
 
Soru 8: Hizmet puanları hangi tarihe göre hesaplanıyor?
 
Cevap : Öğretmenlerin hizmet puanının hesabında başvuruların son günü baz alınır.
 
Soru 9 : İkisi de öğretmen olan eşler eş özrüne başvurabilir mi?
 
Cevap : Evet her ikiside öğretmen olanlar eşler başvuruların ilk aşamasına başvurabilir fakat tercihlerin alındığı ikinci aşamaya sadece biri başvuru yapabilir.
 
Soru 10 : Hangi hallerde ikisi de öğretmen olan eşler özür durumuna başvurup tayin isteyebilir?
 
Cevap : Eşlerden biri sağlık durumu özrü ya da genel ve özel hayatı olumsuz etkileyen nedenlere bağlı olarak özür durumuna bağlı yer değiştirme talebi varsa diğer eş ,eş özrü talebinde bulunup eşinin tayin istediği yere tayin isteğinde bulunabilir(bkz duyurunun 5. Madde)
 
Soru 11: Öğretmenlerin kaç tercih hakkı var ve öğretmenler tüm ildeki açık okulları seçebilecek mi ?
 
Cevap : Öğretmenlerin 2014 yaz tatili il içi ve iller arası özür durumuna bağlı yer değiştirme duyurusunun 7. Sayfasına göre il dışına özür durumu atama isteğinde bulunacak öğretmen tüm il genelinin tamamından 40 tercih isteğinde bulunabilecek il içi özür durumuna bağlı yer değiştirme isteğinde bulunacak öğretmenler ise özürlerinin bulunduğu yerleşim yerindeki eğitim kurumları arasından en çok 40 (kırk) tercihte bulunabilecektir.
 
Soru 12: 41. Tercih ne anlama gelir şartı nedir?
 
Cevap : 40 tane tercih hakkı olan öğretmenler için 41. Şık olarak ,özrünün bulunduğu yerde açık bulunan tercihleri dışındaki  herhangi bir okula atanmayı kabul ettiğine dair  bir buton daha görünecek. İl dışına özür durumuna dayalı tercih yapan öğretmenlerin 40 tercih hakkı kullanıldıktan sonra 41. Şıkkı işaretleyebilir .Bu şekilde tercihte bulunan öğretmen özrünün bulunduğu ildeki tüm açık olan alanları ile ilgili okullara kura yolu ile yerleştirilir.İl içi özür durumuna bağlı yer değiştirme isteğinde bulunan öğretmen de aynı şekilde özrünün bulunduğu yerleşim yerine( ilçe …vb) açık olan 40 tane tercihi ettikten sonra 41. Şıkkı işaretleyebilir ve kura yolu ile tercihinde bulunmayan açık norm kadrolardan herhangi birine yerleştirilir.
 
Soru 13: İl dışına özür durumuna bağlı yer değiştirme isteyen öğretmen tayin istediği tüm ili seçebilecek mi?
 
Cevap: Evet .Tüm ildeki sisteme yansıtılacak okulları seçebilecekler.
 
Soru 14 : İl içinde özür durumuna bağlı yer değiştirmek isteyen öğretmenler sadece özrünün bulunduğu ilçedeki okulları mı seçebilecekler?
 
Cevap : özürlerinin bulunduğu ilçedeki açık bulunan ve muhtemelen boşalması beklenen okulları (merkez ilçeler dahil tüm ilçeye bağlı köyler ve beldeler de) tercih edebilecekler fakat büyükşehir statüsündeki illerde bu durum biraz daha farklı ; Büyükşehir statüsünde olmayan illerde yapılacak yer değişikliği işlemlerinde il merkezleri, ilçeler, beldeler ve köylerin her biri ayrı bir yerleşim yeri olarak değerlendirilecek ve bu yerleşim yerleri arasında yer değişikliği başvurusu yapılabilecektir. Bu yerleşim yerlerinin içindeki eğitim kurumları arasında özür durumundan yer değişikliği yapılmayacaktır.
 
Köyler de ayrı bir yerleşim yeri olarak değerlendirilir ve buna göre köy statüsündeki bir öğretmen  aynı ilçede olsalar dahi özür durumu yer değiştirme isteğinde bulunabilir bulunduğu il ister büyükşehir olsun ister normal statülü il olsun.
 
Örneğin : Muğla ili 30 mart seçimlerinden sonra büyükşehir statüsüne geçti.Büyükşehir statüsüne geçtiğinde önceden köy olan yerleşim yerleri mahalle statüsüne geçmiş oldu.30 marttan önce köy olarak geçen yerleşim yerinde görevli öğretmen aynı ilçede olsa dahi özür durumuna bağlı yer değiştirme isteğinde bulunup aynı ilçe de tayin isteyebiliyordu fakat 30 mart dan sonra aynı yerleşim yerinin köy olmaktan çıkıp mahalle olması ile öğretmen aynı ilçede özür durumuna bağlı yer değişikliği isteğinde bulunamayacak ,sadece faklı ilçeye,beldeye veya yine köy statüsünde bulunan yerleşim yerinde özrünün bulunuyor olması gerekecek.İl dışından özür durumundan başvuracaklar zaten tüm ili tercih edebilecekleri için bu ayrım söz konusu değil.
 
Soru 15 : Görevli olduğu okulun ilde veya ilçenin  dışında bulunanların başvurularını yapmaları için okula gelmeleri zorunlu mu ?
 
Cevap: Başvurularını yapmaları için illa da okullarına gitmelerine gerek yok.Özürleri için istenen gerekli evrakları tedarik ettikten sonra başvuruların ilk aşamasında  hatta öncesinde bile ulaştırdıktan sonra okula uğramalarına gerek yok.Evraklar ilgili okul yöneticisi mebbis ortamına işleyecek ,öğretmen ise http://mebbis.meb.gov.tr veya http://ikgm.meb.gov.tr adreslerindeki MEBBİS Özür Durumuna Bağlı Yer Değiştirme Başvuru Formunu kendi durumuna göre internet ortamından dolduracak.Onaylanan başvurunun çıktısı okul yöneticisi tarafından çıktısı alınacak ve öğretmenin ilişiğini kesmeye geldiği zaman imzası alınacak.
 
Soru 16 : Aylıksız izinde bulunanlar da özür durumuna başvurabilir mi?
 
Cevap : Evet başvurabilirler fakat izinlerinin 15 Eylül 2014 tarihine kadar sona ereceğini belgelendirmeleri gerekiyor.Ayrıca bu kişilerin 15 eylül 2014 tarihine kadar da görevlerine başlaması gerekiyor aksi takdirde yer değiştirme sonucu iptal edilir.Unutmadan askerde bulunan öğretmen de özür durumuna başvurabilir çünkü askerde bulunan öğretmende aylıksız izinde bulunduğu için aynı durum onlar içinde geçerli yani 15 eylül 2014 tarihine kadar askerliği bitecek ve göreve başlayacak olanlar bu durumlarını diğer şartlar ile beraber belgelendirirse özür durumuna başvurabilir.
 
Soru 17 : Eşi asker de olan öğretmen özür durumu yer değiştirme isteğinde bulunabilir mi ?
 
Cevap : Eşi askerde olan öğretmenin özür durumuna başvurabilmesi için askerdeki eşinin öğretmen veya devlet memuru olması gerekir fakat eşi özel sektörde  çalışanlar askerde bulunan eşlerinin yanına özür durumuna bağlı yer değiştirme isteğinde bulunamaz.
 
Soru 18 : Başvurusunu mebbis üzerinden yaptıktan sonra eğitim yöneticileri onaylamaz ise ne olur ?
 
Cevap : gerekli şartları taşıyan öğretmenler başvuru yaptıktan sonra sorumluluk eğitim yöneticilerine aittir ,öğretmenlerin yapması gereken tek işlem idareye başvuruyu yaptığına dair bilgi vermektir.Daha sonra ise onay mercilerinin başvuruları inceleyip ya kabul etmesi veya red etmesi gerekir,ayrıca eksik belgeler veya bilgiler varsa yine idare bu konuyu başvuru süresi içinde öğretmene bildirmek ve tedbirleri almak ile mükelleftir.Hiç bir işlem yapmadan başvuruları bırakması söz konusu bile olamaz olursa bu sorumluluk ilgili eğitim yöneticilerine aittir.
 
Soru 19 : Özür durumuna bağlı yer değiştirme işlemi iptal edilebilir mi ?
 
Cevap : Öğretmenler, başvuru süresi içinde, görevli olduğu eğitim kurumuna ya da kadrosunun bulunduğu il/ilçe millî eğitim müdürlüğüne dilekçe vermek suretiyle yer değiştirme başvurusundan vazgeçebilecektir. Bu durumda öğretmenlerin başvuruları elektronik ortamda da iptal edilecektir.
 
Soru 20 : Öğretmenler özür durumu atamaların birinci aşamasına başvurup ikinci aşamaya başvurmasa olabilir mi ?
 
 Cevap : Evet olabilir ikinci aşama döneminde tercih yapmaya bilir fakat ilk aşamadaki başvurusu “muhtemelen boşalacak “ okul olarak göründüğü için diğer öğretmenler için bir umut ışığı olacaktır.Bu yüzden özür durumuna başvuracak öğretmenleri dikkatli olmaya davet ediyorum.
 
Özür durumuna bağlı yer değiştirme şartlarını ise ayrı ayrı işleyeceğim o yüzden bundan sonraki yazılarım sağlık ve eş durumu özrü ile genel ve özel hayatı olumsuz etkileyen nedenlere bağlı özür durumu atama şartları üzerine olacaktır. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.