2014 Alan Değişikliği Ne Zaman

2014 alan değişikliği ne zaman

2014 Alan Değişikliği Ne Zaman
29 Ağustos 2014 Cuma 09:06

 2014 Alan Değişikliği Kılavuzu. MEB alan degisikligi  son  haberler.

Milli  Eğitim  Bakanlığı (MEB), alan değiştirmek isteyen öğretmenlerin başvuruları

MEB Alan Değişikliği Önerileri
6287 sayılı İlköğretim ve  Eğitim  Kanunu yasallaşmasıyla beraber Okullarımızda görev yapan  Sınıf  Öğretmenlerinin fazlalığı gündeme geldi. 2012 yılında alan değişikliği ile  sınıf  öğretmeni fazlalığı eritilmeye  çalışıldı . İlk bakışta alan değişikliği ile sorun çözüldü gibi görünse de;

Ancak,

Okul dönüşümleri  sonucu  binaların kapasitesinden kaynaklanan sorunlar sebebiyle norm fazlası  sınıf  öğretmenleri var.
2012-2013  Eğitim  Öğretim yılında okul  yöneticileri  çoğunlukla öğretmenleri n norm fazlası olmaması için her yere  sınıf  açarak fazlalığı  önlemeye  çalıştılar. Okul dönüşümleri ile beraber  sınıf  birleşmeleri yapılmak zorunda kaldı.

Büyükşehirlerimizin kenar mahallelerinde  ücretli  çalışan öğretmen sayısı çok fazla bulunmaktadır.Milli  Eğitim  Bakanlığı bir yandan  Sınıf  Öğretmeni fazlalığını nasıl eriteceğini planlareken, diğer yandan Ortaokul ve Liselere branş öğretmeni ihtiyacı var.
Milli  Eğitim  Bakanlığımız bu sorunu çözecekse  çözümü  kendi içerisinde araması gerekir.

1- 1997-99 yıllarında Milli  Eğitim  Bakanlığı kadrolarında  Sınıf  Öğretmeni olarak görev yapmakta iken, Anadolu  Üniversitesi   Açık  Öğretim Fakültesi de Ön Lisans Öğretmenlerine Lisans tamamlama yaptırılmıştı. Bu Öğretmenlerimiz Lisans tamamlarken ayni zamanda Türkçe, SosyalBilgiler ,Matematik, Fen  Bilgisi  alanlarında lisans tamamladılar. Bu öğretmenlerimiz mesleğinin ustalık dönemlerindeler. İsteğe bağlı kalmak şartıyla Ortaokullarda branşa geçebilirler.Bu geçeceği alanda da çok başarılı olacaktırlar.

2-  Eğitim  Fakültesi veya Fen Edebiyat Mezunu olup kadrosu  sınıf  Öğretmeni olan öğretmenlerimiz istemeleri halinde Mezuniyetiyle ilişkilendirerek branşa atanabilmelidir.

3- Her alandan ataması yapılan  Sınıf  Öğretmenliği görevini sürdüren öğretmenlerimizi istemeleri halinde başka bakanlıklara geçiş izni verilmelidir. Orman Mühendisliği,Orman ve Su İşleri Bakanlığına , Çevre  Mühendisliğiği Belediyelere gibi geçiş izni verilmesi gerekir.

4- Branşı  Sınıf  Öğretmeni olan ve görevde iken İktisat, İşletme Fakültelerini, Türk Dili Edebiyatı,Sosyoloji gibi bitiren öğretmenlere alan değişikliği hakkı tanınmalı.

Milli  Eğitim  Bakanlığımız  sınıf  öğretmenliği fazlalığı kendi içerisinde çözeceğini umuyoruz. Çözüm üretilmezse öğretmenlerimizi okullara yerleştirme ve  aile  bütünlüğü gibi büyük sıkıntılar çıkacağı görülmektedir.

En önemlisi bugün  Eğitim  Fakültelerinin  Sınıf  Öğretmenliği Bölümünde okuyan Öğretmen adayları ve atama bekleyenlerin önünü kapamamak gerekir.Saygılarımla.Musa Metin Özver

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.